Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü Derneği

ORTA ASYANIN MUHTEŞEM DOĞASINA YOLCULUK, KIRGIZİSTAN

Kırgızistan'a vize istenmemektedir.

Faaliyetlerimiz İstanbul Valiliği İl Spor Müdürlüğü ve Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet plan ve programımız kampsamında, Dağcılık Federasyonu'nun yayımladığı COVID-19 Yönergesine uygun olarak yapılmaktadır.
 

ORTA ASYA'NIN MUHTEŞEM DOĞASINA YOLCULUK, KIRGIZİSTAN 

15 TEMMUZ CUMA- 23 TEMMUZ CUMARTESİ

Sorularınız için:  İsmail Kılınç 0 532 586 80 81 

Dünyanın denizlerden en uzak bölgesine; Göğe uzanan dağlar, coşkun akan dereler, yemyeşil vadiler, uçsuz bucaksız yaylalar, göller ve özgür atlar ülkesi Kırgızistan'a, Atalarımızın yaşadığı coğrafyayı görmeye gidiyoruz... 

Bir keşif  gezisi ile başlayan Kırgızıstan maceramız çok sevildi. Rehberimiz Uzakbek ile birlikte, her sene geliştirerek yaptığımız faaliyeti; 2018'de 38, 2019'da 36 , 2021'de üç ayrı grup halinde 64, toplamda 138 katılımcı ile gerçekleştirdik.
Dolu dolu geçen faaliyetimizde, içimizi coşturup ruhumuzu ferahlatan duygularla, harika zamanlar geçirdik. Çok güzel dostluklar oluştu. Memnuniyet ve mutlukla döndük hep.
Kalpler uçsuz bucaksız görünen yaylalarda, göllerde, vadilerde, doğa ile iç içe yaşayan sıcak insanlarda, özgür atlarda, Tanrı Dağlarında kaldı...

Kırk Kırgız boyu tarafından kurulan ülkenin, bakir doğasını, geleneksel yaşam biçimini ve misafirperverliğini göreceğiz, Tanrı Dağları (HanTengri 7.010 mt.) eteklerinde bulunan yemyeşil vadilerde trekking yapacağız.

Issık Gölünde yüzeceğiz. Uçsuz bucaksız Orta Asya Yaylalarında ata bineceğiz, geleneksel yurt çadırlarında konaklayacağız,  kartal avı gösterisi izleyeceğiz ve kartallarla fotoğraf çektireceğiz. Geleneksel At oyunu olan Kökbörü gösterisi izleme imkanımız olacak, Köy evlerinde konaklayacağız. Kımız içeceğiz.

Ülkenin tarihini ve kültürünü tanıyacağız...

Son dönemde oldukça popüler bir seyahat güzergahı olarak öne çıkan Kırgızistan; Sırtını Tanrı Dağlarına yaslamış, doğusu Çin sınırında, batısı Orta Asya steplerine dönük, yüksek rakımda, suyu ve yeşili bol, 6 milyon nufuslu, güvenli bir ülke. 

Karasal iklimin yaşandığı ve Kış koşullarının uzun sürdüğü Ülke doğasını gezmek için en uygun zaman Temmuz ayı ve Ağustos ayının ilk yarısıdır. 

Kırgızistan Gezisi tahmini maliyet bedeli

Külüp Üyesi 560 USD,Web Üyesi 570 USD

Fiyata Dahil Olanlar:

Havaalanından itibaren tüm ulaşım ve transferler,

1 gece köy evinde, 3 gece geleneksel Kırgız yurtlarında, 3 gece konforlu otellerde konaklama 

7 kahvaltı, 7 öğle yemeği, 6 akşam yemeği

rehberlik ve at safari ücretleri, tüm gösteriler, müze giriş ücretleri,

akşam yemeklerinde votka ve kımız ikramı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

Uçak ücreti,

8. gün akşam yemeği, Son gün öğle ve akşam yemeği.

1. Gün

15 Temmuz 2022 , Cuma

Yolculuğumuza başlangıç İstanbul’dan Bişkek’e uçuş

Kırgızistan'a vize istenmemektedir.

Uçak Ulaşım Bilgileri:

Pegasus Sabiha Gökçen,
Gidiş : 15 Temmuz 2022 Cuma saat 22.55 

Dönüş: 23 Temmuz 2022 Cumartesi saat 08.20

THY Atatürk
Gidiş : 16 Temmuz 2022 Cumayı Cumartesiye bağlayan gece saat 01.05 

Dönüş:  23 Temmuz 2022 Cumartesi saat 10.20

2. Gün

16 Temmuz 2022 , Cumartesi

Sabah erken saatlerde Bişkek Manas Havaalanından katılımcılarımızı alıyoruz. Isık-Köl'ün güney tarafına doğru yolculuğa başlıyoruz. Yolda yerli halk tarafindan çok sevilen katmercide kahvaltı yapıyoruz. İlk gün araç yolculuğumuz, Cayçı Yaylasında bulunan Jaichy Agro Kampta bitiyor. Yurtlarımıza (yurt keçeden yapılan kırgız çadırı) yerleşip dinleniyoruz. Kamp çevresini ve küçük müzesini gezdikten sonra vadiye yürüycek ve Kartal Avı gösterisi seyredeceğiz. Kartallarla fotoğraf çektireceğiz.

Akşam sürprizimiz, Yurt kampımızda yapılan, Kırgızların ünlü etli yemeklerinden olan Taş Kordo olacak. Kamp ateşi yakacağız.

geceleme yurt çadırlarında.  

3. Gün

17 Temmuz 2022 , Pazar

Sabah kahvaltısından sonra, Tian Şen (Tengri, Tanrı) Dağları eteklerinde küçük bir şehir olan Karakol'a doğru yolculuğumuz başlıyor. Yolda Ceti-Ögüz ve Skazka kanyonlarını ziyaret ediyoruz. Öğlen yemeğini bir ailenin hazırladığı sofrada yiyoruz. Şehre ulaşıp, Asırlık Ahşap Camii ve Ahşap Ortodoks Kilisesini geziyoruz. Butik Otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği yerel bir restoranda olacak. 

Konaklama

Otelde

4. Gün

18 Temmuz 2022 , Pazartesi

Kahvaltıdan sonra, araçlarımızla kamp ve trekking tutkunlarının en favori yürüme bölgelerinden biri olan Karakol Vadisine hareket ediyoruz. Vadi içinde, muhteşem manzaralar eşliğinde Tanrı Dağı eteklerine doğru 9 km'lik yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu rota, koruma altında bulunan bir bölgede, Kırgızistan'ın 7.000 mt üstü yüksekliğe sahip 3 dağından biri olan Çin,Tacikistan, Kırgızistan ortak sınır noktadında bulunan Han Tengri Dağı'nın yürüyüş güzergahlarından birisidir. Öğlen yemeği çoşkuyla akan derenin kıyısında  kumanya olarak alacağız. Aynı rotadan geri dönüş yapacağız. Yürüyüş sonu, Araçlarımıza binip, Issık Gölü kıyısında bulunan Toñ köyüne doğru yola çıkacağız.

Akşama doğru, Kırgızistan'ın incisi kabul edilen 182 km uzunluğunda 58 km genişliğinde volkanik aktivite ile oluşmuş, dünyanın ikinci büyük alpin gölü, ve denizlerden en uzak büyük gölü olan Issık-Köl'e varacağız. Göl kıyısında bulunan yurt kampına yerleşeceğiz. Akşama kadar gölün kenarında vakit geçirip, yüzüyoruz, gölde günbatımını seyrediyoruz. Akşam yemeğini geniş yurt çadırında yer sofrasında yiyoruz.

Yemek sonrası, odun ateşinin etrafında  geleneksel Kırgız müziği canlı performansı olacak. Gece, yerel dans ve müzik ile eğleneceğiz. Erik dalı'da oynarız... 

Konaklama

Göl kıyısındaki temiz, geniş yurt çadırlarında (Duş mevcut)

5. Gün

19 Temmuz 2022 , Salı

Kahvaltıdan sonra Kırgızistan'ın ikinci büyüklükteki gölü olan Soñ-Köl'e doğru yolculuğumuz başlıyor. Koçkor kasabasında öğlen yemeği. Yemek sonrası, Motorsikletli gezginlerin favori güzergahı üzerinde, çok güzel manzaralar eşliğinde yola devam ediyoruz. 3.400 mt yükseklikte bulunan geçitte mola verip, muhteşem doğa'nın, dağların keyfini yaşıyoruz. Geçidi aşarak Son-köl'e varıyoruz. Göl kıyısındaki uçsuz bucaksız yaylalarda, serbest gezen at, koyun ve yak inekleri sürülerini seyredeceğiz. Bu bölgede sonsuzluğu hissedeceğiz  ve tarifsiz duygular yaşayacağız. 

Konaklama

Göl kıyısındaki temiz ve geniş yurt çadırlarında

6. Gün

20 Temmuz 2022 , Çarşamba

Sabah kahvaltısından sonra önce göl kıyısından, sonra at sürüleri ve yerel yurt kamplarının olduğu muhteşem vadi içinden 3400 m yükseklikteki Tüz-Aşu geçidine doğru yürüyoruz. Piknik şeklinde olarak aldığımız öğle yemeği sonrası, Tepelerin ardında bizi bekleyen atlarımıza biniyoruz. Uçsuz bucaksız görüntüsüyle etkileyici Orta Asya Yaylalarında at safari turumuz başlıyor. At üstünde 12 km civarında yol alarak Kızart köyüne ulaşıyoruz. (At safari turunu, geçtiğimiz yıllarda, at binme deneyimi olmayalarında bulunduğu, gruplarla ile büyük keyif ve neşe ile gerçekleştirdik. Katılımcılar bu turu çoook çok sevdiler ve olağanüstü güzel duygular yaşadıklarını ifade ettiler).

Talep edersek ve atlılar uygun olurlarsa, köyde Kökbörü oyunu gösterisi seyredebiliriz. 

Akşam yemeğinden sonra köy evlerinde istirahat ediyoruz. 

Konaklama

Yemek ve konaklama köy evlerinde.

7. Gün

21 Temmuz 2022 , Perşembe

Kahvaltıdan sonra Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e yolculuk. Kahvaltımızı yaptıktan sonra Bişkek'e doğru yola çıkıyoruz. Yolda yüksek ağların, yaylaların ve doğal hayatın müthiş görüntüleri bize eşlik edecek. Öğle yemeği yol üzeri bir restoranda olacak. İpek Yolu üzerinde bulunan, Karahanlıların başkenti olan tarihi Balasagun şehri kalıntılarını ziyaret edeceğiz. Burana Minaresini, müzesini ve mezar anıtlarını (balbay'ları) gezeceğiz.

Akşama doğru Bişkek'e ulaşıp, otelimize yerleştikten sonra serbest zaman. Akşam yemeğini  güzel bir restoranda yiyoruz. Sonra isteyenlerle birlikte bara gidip eğlenebiliriz.

Konaklama

4 YILDIZLI ŞEHİR OTELİ

8. Gün

22 Temmuz 2022 , Cuma

Sabah kahvaltısından sonra Bişkek'te şehir turu yapıyoruz. Tur sırasında Bişkek'in ünlü parklarını, Lenin  Meydanını, Ala-Too Meydanını, resim galerisini, Oş pazarını  vs. geziyoruz. Öğleden sonra serbest zaman.  Akşam yemeğimizi Kırgız yemekleri hazırlayan müzikli bir restoranda yiyoruz ve hep birlikte dans ederek eğleniyoruz.

Konaklama

4 YILDIZLI ŞEHİR OTELİ

9. Gün

23 Temmuz 2022 , Cumartesi

Sabah kahvaltıdan sonra havaalanı transferi ve hayallerimizi süsleyecek anılarla İstanbul'a dönüş...

Bitiş
Araçsız Etkinlik

Maliyete Dahil Olanlar

Kırgızistan Gezisi Tahmini Maliyet bedeli Külüp Üyesi 560 USD, Web Üyesi 570 USD

Fiyata Dahil Olanlar:

Havaalanından itibaren tüm ulaşım ve transferler,

1 gece köy evinde, 3 gece geleneksel Kırgız yurtlarında, 3 gece konforlu otellerde konaklama 

müze giriş ücretleri,

7 kahvaltı, 7 öğle yemeği, 6 akşam yemeği

rehberlik ve at safari ücretleri,

tüm gösteriler,

akşam yemeklerinde votka ve kımız ikramı,

Maliyete Dahil Olmayanlar

Uçak ücreti,

8. gün akşam yemeği

Son gün öğle ve akşam yemeği.

Üye Girişi Yapmalısınız.

Gerekli Ekipmanlar

Bileği saran su geçirmez bot, tozluk.  

Su geçirmez giysiler.

Sırt çantanızda; yedekleriniz ve varsa kullandığınız ilaçlar

Su mutlaka bulunmalı…

Yağmurluk el yada kafa feneri ve DÜDÜK yanınızda olması gerekenlerden…

Uyarılar

ETKİNLİK, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. ETKİNLİK, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.

* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği şeklinde planlanmış programlarımız yoktur.

 * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.   

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında belirli risklere maruz kalabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.    

* Kalp, tansiyon,kilo solunum ve ortopedik rahatsızlığınız varsa kesinlikle etkinliğe katılmayınız.    

* Belirli bir zaman aralığında yürüyüşün tamamlanabilmesi için yürüyüş temposunu bozacak hal ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

* Etkinliğimizde alkol vb. kullanımı yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alınmaması yürüyüş temposu ve kalp ritminiz için yararlı olacaktır.

* Rehber, parkurda duruma göre değişiklik yapabilir.

* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar, dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

Genel Uyarı Metni

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,

ETKİNLİKLER, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. ETKİNLİKLER, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.


Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.
Etkinlikler paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
15 Temmuz Cuma


Limit : 23 Kişi
Kalan : 0 Kişi
Tahmini : 560

Etkinlikler Paylaşım Esasına Göre Maliyetlendirilir

ETKİNLİĞE KATIL
Soru Cevap