Yazılım Güncellemesi Yapılmaktadır. Hata Durumunda Bize Bildirmenizi Rica Ederiz.
Yeni Ufuklar Doğa Sporları Spor Kulübü

LİKYA YOLU-ADRASAN-ULUPINAR-ÇIRALI-OLİMPOS-GELİDONYA FENERİ PARKURLARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

.

 

Etkinliklerimiz İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet programımız çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

LİKYA YOLU-ADRASAN-ULUPINAR-ÇIRALI-OLİMPOS-GELİDONYA FENERİ PARKURLARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

28 EYLÜL PERŞEMBE- 1 EKİM PAZAR

Yürüyüş Lideri: GİRAY ŞENAY- 05556239977, AYTEN EFE YILMAZ

27 Eylül Çarşamba gecesi saat 21:00 de Bakırköy'den yolculuğumuza başlıyoruz.

Etkinlik planı ve yürüyüşler

1.Gün:  ULUPINAR, YANARTAŞ, ÇIRALI, OLİMPOS 12 KM ORTA ZOR

2.Gün: ADRASAN, GELİDONYA FENERİ, KORSAN KOYU YÜRÜYÜŞÜ 18 KM ORTA ZOR

3.Gün: (İSTEGE BAĞLI) SULUADA TEKNE TURU YADA ADRASANDA SERBEST ZAMAN

4.Gün:  GÖYNÜK KANYONU VE İSTANBUL'A DÖNÜŞ

Konaklama, Sabah ve Akşam yemeği çok güzel  olan, Likya Adrasan Otelde otel sahibinin ailesi tarafından yapılıp servis edilen yemeklerin lezzetinden ve malzeme kalitesinden memnun kalacaksınız. 

1. Gün

ULUPINAR – YANARTAŞ – ÇIRALI – OLİMPOS (12 KM)

28 Eylül 2023 , Perşembe

Sabah erken saatlerde uygun bir yerde kahvaltımızı yaptıktan sonra Ulupınar' a geçiyoruz. Orman içinden başlayan yürüyüşümüz bizleri mitolojik sönmez ateş Yanartaş a getiriyor. Bu bölgeyi gezdikten sonra Çıralı ya iniyoruz. Sahilden devam eden yürüyüşümüz sonrası Olimpos' a varıyoruz. Sahildeki deniz molamız sonrasında Olimpos Antik Kentini geziyoruz. Bizleri bekleyen aracımızla Adrasan da bulunan konaklama yerimize geçiyoruz.

Olimpos, Antalya’nın güney sahillerinde Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti Olympos’tur. Şehir adını 16 kilometre kuzeyindeki Toroslar'ın batı uzantılarından biri olan 2 bin 375 metre yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’ndan alır. Beydağları-Olympos Milli Parkı sınırları içindedır. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İÖ 167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir. Birlik'te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru, hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Bugün köprünün bir ayağı yerinde durmaktadır.

Yanartaş, Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler eski Yunan Mitolojisi'ne göre şu şekilde anlatılmaktadır; Ephyra Kralı Glaukos'un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros'u öldürür ve “Belleros'u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra'dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir.Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmaya gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu'da binlerce yıldan beri anlatıla gelen ve Homeros'un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera'nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.Bellerophontes'in zaferini kutlamak amacıyla Olympos'da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera Kutsal Ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, daha sonraları değişik spor dallarının eklendiği ve birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları'nın Anadolu'daki ilk örneği gerçekleşmiş olur.

2. Gün

KORSAN KOYU – GELİDONYA FENERİ – ADRASAN (18 KM)

29 Eylül 2023 , Cuma

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden yürüyüşe başlıyoruz.Adrasan sahili boyunca devam eden yürüyüşümüz sonrası sandal ve çınar ağaçlarının yoğunlukta bulunduğu ormanlık bölgeye geçiyoruz.Suluada manzaralı patikalar bizleri Likya Yolunun ikonik noktalarından Gelidonya Fenerine (Taşlık Burnu Feneri) getiriyor olacak. Burayı gezip fotoğrafladıktan sonra Korsan Koyunda yürüyüşümüzü bitiyoruz.

Akşam yemeğimizi yedikten sonra sahilde yıldızların altında şarkılar söylerek eğleneceğiz.

 

ALTERNATİF PARKUR

* ÇIRALI –MADEN KOYU – ÇIRALI (9 KM)

3. Gün

SULUADA TEKNE TURU

30 Eylül 2023 , Cumartesi

Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra ADRASAN ‘a gidiyoruz. Akdenizin Maldivleri olarak bilinen, mavinin en güzel tonlarını göreceğimiz sulu ada ve çevre koyları kapsayan tekne turuna gitmek için sabah saatlerinde teknemize biniyoruz.Turumuz sonrası otelimize dönüyoruz.İsteyen arkadaşlarımızla otelimiz yakınındaki Adrasan Kalesi ne çıkıp Adrasan  Koyu manzarasını  izleyip fotoğraflayabiliriz.

4. Gün

GÖYNÜK KANYONU

1 Ekim 2023 , Pazar

Sabah isteyenlerle erken kalkıp otelimizin denize yakın olması avantajını kullanarak gün doğumunu izleyip denize girebiliriz. Kahvaltı ve odaların boşaltılması sonrası saat 9.00 gibi Göynük Kanyonuna gidiyoruz. Vadi boyunca eşsiz manzaralar eşliğinde devam eden kısa yürüyüşümüz esnasında göletlerde serinleyebileceğiz. Buradaki gezimiz sonrası İstanbul’a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

 

Bitiş
21:00 | E-5 Bakırköy / Ömür Plaza
21:05 | Cevizlibağ
21:08 | Okmeydanı
21:10 | Çağlayan
21:15 | Mecidiyeköy / TEB Bankası önü
21:30 | Kadıköy (Kadıköy Belediyesi karşısı Kayacanlar Börekçisi önü)
21:40 | Göztepe
21:42 | Yenisahra
21:43 | Medical Park
21:45 | Kozyatağı (Carrefour)
21:48 | E-5 FSM Durağı
21:50 | E-5 Bostancı
21:53 | E-5 Altıntepe
21:55 | E-5 KÜÇÜKYALI
21:57 | E-5 Kadir Has
22:00 | E-5 Maltepe
22:03 | E-5 Maltepe ( Huzurevi )
22:05 | E-5 Piazza AVM önü
22:07 | Cevizli Köprüsü
22:08 | E-5 Soğanlık Metro
22:10 | E-5 Kartal
22:13 | E-5 Pendik
22:15 | Pendik Tersane köprüsü
22:18 | E-5 Tuzla Esenyalı Köprüsü
22:20 | E-5 Tuzla İçmeler köprüsü
22:23 | E-5 İŞBANKASI GENEL MÜDÜRLÜK
22:25 | E-5 Bayramoğlu Darıca
22:30 | E-5 Gebze Ballıkayalar Sapağı
23:00 | Özel Araç

Maliyete Dahil Olanlar

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR. PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.
BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.
BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.
NOT: Araç yakıt fiyatlarındaki artışlar fiyata yansıtılacaktır.
İKİ KİŞİLİK OTEL ODASINDA KİŞİ BAŞI : SPOR KULÜBÜ ÜYELERİ 5500 TL, WEB ÜYELERİ 5700 TL,
İKİ KİŞİLİK OTEL ODASINDA TEK KİŞİ KALMA: SPOR KULÜBÜ ÜYELERİ : 7100 TL, WEB ÜYELERİ 7300 TL
Ulaşım
Organizasyon
Seyahat Sigortası
Yarım pansiyon otel konaklama
Yarım pansiyon 1. gün akşam yemeği ile başlar, son gün sabah kahvaltısı ile biter.

 

Maliyete Dahil Olmayanlar

Birinci gün sabah kahvaltısı, tüm öğle yemekleri
Serbest zamanlarda ulaşım ücretleri
Tekne turu ve tüm extralar
İstanbula dönüş günü akşam yemeği

 

Üye Girişi Yapmalısınız.

Gerekli Ekipmanlar

Bileği saran su geçirmez bot, tozluk.  

Su geçirmez giysiler.

Sırt çantanızda; yedekleriniz ve varsa kullandığınız ilaçlar

Su mutlaka bulunmalı…

Yağmurluk el yada kafa feneri ve DÜDÜK yanınızda olması gerekenlerden…

Uyarılar

ETKİNLİK, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. ETKİNLİK, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.

* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği şeklinde planlanmış programlarımız yoktur.

 * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.   

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında belirli risklere maruz kalabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.    

* Kalp, tansiyon,kilo solunum ve ortopedik rahatsızlığınız varsa kesinlikle etkinliğe katılmayınız.    

* Belirli bir zaman aralığında yürüyüşün tamamlanabilmesi için yürüyüş temposunu bozacak hal ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

* Etkinliğimizde alkol vb. kullanımı yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alınmaması yürüyüş temposu ve kalp ritminiz için yararlı olacaktır.

* Rehber, parkurda duruma göre değişiklik yapabilir.

* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar, dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

Genel Uyarı Metni

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,

ETKİNLİKLER, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. ETKİNLİKLER, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.


Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı Kulüp hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.
Etkinlikler paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
28 Eylül Perşembe

236 Gün Sonra Başlayacak


Limit : 27 Kişi
Kalan : 0 Kişi
Tahmini : 5500

Etkinlikler Paylaşım Esasına Göre Maliyetlendirilir

ETKİNLİK TAMAMLANDI
Kamp Alanları
Soru Cevap