Yeni Ufuklar Doğa Sporları Spor Kulübü

VAN-HAKKARİ DOĞASI-CİLO DAĞI-YAYLALAR, GÖLLER VE ŞELALELER DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Konaklama 2 gün otel, 4 gün kamp alanında çadırlı şekildedir.

 

Etkinliklerimiz İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet planımız çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

VAN - HAKKARİ DOĞASI-CİLO DAĞI-YAYLALAR, GÖLLER  VE ŞELALELER DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

15-21 HAZİRAN CUMARTESİ- CUMA

Yürüyüş Lideri: ŞENGÜL ASLAN, GİRAY ŞENAY

UYARI : ETKİNLİĞİMİZ SPORTİF BİR FALİYETTİR. TURİZM ETKİNLİĞİ DEĞİLDİR.

ETKİNLİĞİMİZ SÜPHAN TREK M. HAKKI OĞUR(MİHMANDAR) DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞECEKTİR.

**ÖNEMLİ HATIRLATMA:

- YÜRÜYÜŞ LİDERİ FAALİYET SIRASINDA HAVA YOL VE  İZİN  KOŞULLARINA GÖRE PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR.

GÖRECELECEK YERLER-

Mergabüt ve Berçelan Yaylaları, Seyithan Buzul Gölü, Kaval ve Ure  Şelaleleri, Sat Krater Gölleri,  Yayla Gezileri, Başkale Travertenleri, Peribacaları, ,Hoşap Kalesi, Akdamar Adası,Van Müzesi, Van Kedisi, Van Büyük Erek Dağı (3204 m)

Hakkari'nin el değmemiş doğasıyla öne çıkan, yeşilin tüm tonlarının, gökyüzünün maviliğinin, beyaz kar kütleleriyle buluştuğu Cilo Dağları'ndaki  Buzul Gölleri, eşsiz manzarası ve doğal güzellikleriyle siz değerli dostlarımıza başka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bölgede saklı kalan güzelliklerini görmenin ve keşfetmenin hazzını bizimle yaşamaya ne dersiniz?

 3 bin 500 rakımlı Cilo Dağı'nda yer alan ve "kesin korunacak hassas alan" ilan edilen ‘’Buzul Gölleri’’  rengarenk açan çiçekleri, masmavi suyu ve erimemiş kar kütlelerinin bir arada görülebildiği eşsiz manzarasıyla sizleri bekliyor. İsviçre Alpleri'ni aratmayan Cilo ve İkiyaka dağlarının zirvelerinde yer alan buzul gölleri, 20 metre yüksekten akan şelaleleri, seyrine doyumsuz manzarası ve el değmemiş doğasıyla adeta büyüleyecek

Van’a gelmişken Akdamar Adası,Van Müzesi, Van Kedisi’ni  görmeden ve de, Büyük Erek Dağı’na ( 3204 m) tırmanmamak olamaz tabiki

Ülkemizin en doğusuna, ışığın doğudan yükseldiği kadim topraklara,  profesyonel dağ rehberleri ve mihmandarlarıyla yürümenin farkını deneyimlemek isteyen tüm dostlarımızı faaliyetimize bekliyoruz.

 Tırmanışlarımızı ve Faaliyetlerimizi, katılımcılarımızın konfor ve emniyetlerini en üst seviyede tutarak hazırlıyoruz.

Faaliyetimiz öncesinde ve faaliyet sırasında profesyonel dağ rehberlerimiz gerekli danışmanlığı ve tavsiyeleri sağlayarak sizleri destekleyeceklerdir. 

UÇAK BİLET BİLGİLERİ

GİDİŞ

SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI VAN FERİT MELEN HAVAALANI SAAT 07:55

DÖNÜŞ

VAN FERİT ELEN HAVAALANI İSTANBUL HAVAALANI 19:55

1. Gün

AKDAMAR KUTSAL HAÇ KİLİSESİ- VAN URARTU MÜZESİ- KOLAY PARKUR

15 Haziran 2024 , Cumartesi

Katılımcılarımızı Van Ferit Melen Havalimanından alıyor, isteğe bağlı  yapacağımız kahvaltının ardından aracımızla yaklaşık 50 Km’lik bir yolculuktan sonra Van’ın Gevaş ilçesine hareket ediyoruz. Gevaş iskelesinden tekneyle, Artos Dağı’nın ve Van Gölü’nün güzel manzaraları eşliğinde, yaklaşık yarım saat sürecek keyifli bir yolculukla Akdamar Adası'na varıyoruz.  Dış cephe plastik süslemeleri ile hayranlık uyandıran Ermeni mimarisinin en özgün örneklerinden biri kabul edilen “Akdamar Kutsal Haç Kilisesi”ni geziyor ve fotoğraflıyoruz.

Biraz yorucu fakat bol macera ve görüntü avcılığı içeren “Akdamar Adası ” keşfimizin ardından hız kesmiyor ve soluğu 2011 depreminde hasar gören ve 21 milyon liralık yatırımla yeni yapılan binasına 9 yıl aradan sonra taşınan ve 2 bin 524 adet eserin sergilendiği “Van Urartu Müzesi”’ni ziyaret ediyoruz.

Sıra geldi Van Denizi Havzası'nda yaşayan ve safkan bir kedi türü olan, kedilerin en güzeli “Van Kedisi” ile tanışmaya…

Öğle Yemeği: Rehberimizin belirleyeceği bir noktada ekstra olarak alınacaktır.

Biraz yorucu fakat bol macera ve görüntü avcılığı içeren “Akdamar Adası ” keşfimizin ardından aracımızla yaklaşık 20 km lik bir yolculukla Bakraçlı köyüne varıyor, kampımızı kurduktan sonra dinlenmeye geçiyoruz.

Konaklama

KAMP ALANI

2. Gün

BÜYÜK EREK DAĞI TIRMANIŞI

16 Haziran 2024 , Pazar

Sabah erkenden kahvaltımızı yaptıktan sonra yaklaşık 6-7 saat sürecek olan Büyük Erek Dağı tırmanışımızı muhteşem görseller eşliğinde, su kaynakları ve endemik bitkiler arasında 4-5 saatlik keyifli bir tırmanıştan sonra zirve yapıyor ardından 2-3 saatlik bir yürüyüşle kampımıza geliyor, Çadır konaklamamızı yapıyoruz.

Konaklama

KAMP ALANINDA

3. Gün

HOŞAP KALESİ-ZAP VADİSİ-ÇUKURCA KALESİ KOLAY PARKUR

17 Haziran 2024 , Pazartesi

Sabaha kahvaltımızı yaptıktan sonra kampımızı topluyor, soluğu aracımızla yaklaşık 80 km uzaklıktaki kalelerin kalesi Hoşap’ta alıyoruz. Van-Hakkari karayolu Güzelsu mevkiinde, dik ve kayalık bir yamaçta geçmişi Urartular dönemine kadar uzanan ve son halini ortaçağda almış olan “Hoşap Kalesi”, kitabesine göre; 1643 tarihinde yaptırılmı ihtişamlı bir kale niteliğinde….

Gezimiz devam ediyor, Zap Vadisi görselleri eşliğinde yaklaşık 200 km lik araç yolculuğumuzun ardından Çukurca ilçesine varıyor, Çukurca merkez ve Çukurca Kalesini gördükten sonra 60 km geri gelip, Hakkari merkeze varıyoruz. Yorucu bir günün ardından Hakkari merkeze geçip yerel bir restaurant’ta, bize özel hazırlanan yöresel yemeğimizden sonra Otelimizde dinlenmeye geçiyoruz.

Konaklama

OTEL

4. Gün

MERGABÜT YAYLASI - KOLAY PARKUR

18 Haziran 2024 , Salı

Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Mergabüt Yaylası’na aracımızla yaklaşık 40 dakikalın bir yolculukla varıyoruz. Kampımızı kurduktan sonra Yaylaların, kar kütlelerinin ve şırıl şırıl akan su sesleri eşliğinde yaklaşık 4-5 saat yürüyerek zaman geçiriyor sonra geri yürüyüp kamp alanımıza geliyoruz.

Akşam yemeği ve közde çay keyfinden sonra dinlenmeye geçiyoruz.

Konaklama

KAMP ALANI

5. Gün

BERÇELAN YAYLASI- SEYİTHAN GÖLÜ KOLAY PARKUR

19 Haziran 2024 , Çarşamba

Yapacağımız  kahvaltıdan sonra, eşsiz görselleri ve sayısız endemik çiçekleri ile  Berçelan Yaylası’na aracımızla yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla varıyor,  Yaylaların eşsiz manzarası ile Seyithan Gölü’ne hareket ediyoruz. 2900 rakımdan 3300 metre yüksekliğe yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşle göller bölgesine  varıyoruz. Zaman geçirdikten sonra  geri yürüyüp, araçla Mergabüt Yaylasındaki kamp alanımıza geri dönüyor yemek ve çay keyfinden sonra dinlenmeye geçiyoruz

YOLUN AÇILMIŞ OLMASI VE İZİN DURUMUNA GÖRE ALTERNATİF GÜN): Kolay Parkur

Kahvaltı sonrası aracımızlaY üksekova ilçesine oradan da Sat Gölleri bölgesine geçiyoruz,

göller bölgesinde geçireceğimz güzel ve dolu dolu anlardan sonra araçla Mergabüt Yaylasındaki kamp alanımıza geri dönüyor yemek ve çay keyfinden sonra dinlenmeye geçiyoruz

Konaklama

KAMP ALANI

6. Gün

KAVAL ŞELALESİ- URE ŞELALESİ ORTA ZOR PARKUR

20 Haziran 2024 , Perşembe

Kahvaltı sonrası, aracımızla biraz uzun bir yolculukla Kaval Şelalesi ve Ure Şelalerini gezdikten sonra Hakkari merkeze gidiyor, Seyir terasından hırçın akan, uçsuz bucaksız Zap Suyu görsellerinden sonra akşam yemeğimizi, yerel bir restaurant’ta a, bize özel hazırlanan yöresel yemeğimizden sonra   Otelimizde  dinlenmeye geçiyoruz

(YOLUN AÇILMIŞ OLMASI VE İZİN DURUMUNA GÖRE ALTERNATİF GÜN)

Orta zor  parkur, az eğimli arazi,3-4 saat yürüyüş mesafesi

Kahvaltımızı aldıktan sonra özel aracımızla Cilo Bölgesi Serpel  yaylasına yaklaşık bir buçuk saatte varıyor ve Cilo Buzul sularıyla beslenen 20 bin yıllık,  Avaspi Buzulları, Buzul Gölü ve Şelaleleri, Buzul Mağaralarını ve Buzul Çatlakları olan bölgede 17:00’ye vakit geçiriyor ardından aracımızla Hakkari merkeze gidiyor, akşam yemeğimizden sonra Otelimizde  dinlenmeye geçiyoruz.

Konaklama

OTELDE

7. Gün

DEVRİM KÖPRÜSÜ- BAŞKALE TRAVERTENLERİ- PERİBACALARI KOLAY PARKUR

21 Haziran 2024 , Cuma

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından yapılan Devrim Köpürüsü’nü gördükten sonra Başkale Travertenleri’ne gidiyoruz.  Hakkari – Van yolunda  ortalama 2 saatlik bir yolculuktan sonra Dereiçi Köyüne ulaşaşacak ve ardından az eğimli arazide yaklaşık 2 saatlik yürüyüşle travertenlere ulaşmış olacağız. Serbest zaman sonrsı yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra ise  (Taxık) Yavuzlar Köyünde bulunan  Peribacaları’na gideceğiz. Peribacaları gezimizin ardından , Van Merkeze geçiyor, oradan da bir sonraki faaliyetimizde buluşmak üzere, sizleri uğurluyoruz.

Bitiş
Araçsız Etkinlik
Üye Girişi Yapmalısınız.

Gerekli Ekipmanlar

ÇADIR

Uyku tulumu (En az - 5,-10 konfor derecesi olmalı) 

Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
Spor ayakkabı (Kampta giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Anorak (Gro-Tex ceket veya ince kat rüzgar geçirmez mont veya polar anorak)
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
Çorap (Sentetik, teri üzerinde tutmayan, her gün için bir tane)
Tozluk (Tercihe bağlı Zirve günü ve yağmurda kullanılabilir)
Bere (Polar veya benzeri)
Matara (Yaklaşık bir litrelik ped yada özel matara)
Fener (Kampta ve çadırınızda kullanacağınız, az pil yakan, tercihen alın feneri)
Güneş gözlüğü (Tercihen UV- A ve B Filtreli)
Havlu (Küçük, erken kuruyan)
Güneş kremi (Yüksek koruma faktörlü )
Nemlendirici krem (Kuruma ve çatlamalara karşı dudak kremi)
Güneş şapkası (Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu ve yüzünüzü kapatan)
İlkyardım (Sürekli kullandığınız ve özellikle ihtiyaç duyacağınız kişisel ilaçlar;
Rehberlerde geniş kapsamlı ilk yardım çantası bulunmaktadır)

Uyarılar

ETKİNLİK, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. ETKİNLİK, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.

* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği şeklinde planlanmış programlarımız yoktur.

 * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.   

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında belirli risklere maruz kalabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.    

* Kalp, tansiyon,kilo solunum ve ortopedik rahatsızlığınız varsa kesinlikle etkinliğe katılmayınız.    

* Belirli bir zaman aralığında yürüyüşün tamamlanabilmesi için yürüyüş temposunu bozacak hal ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

* Etkinliğimizde alkol vb. kullanımı yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alınmaması yürüyüş temposu ve kalp ritminiz için yararlı olacaktır.

* Rehber, parkurda duruma göre değişiklik yapabilir.

* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar, dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

Genel Uyarı Metni

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,

ETKİNLİKLER, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. ETKİNLİKLER, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.


Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı Kulüp hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.
Etkinlikler paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
15 Haziran Cumartesi

37 Gün Sonra Başlayacak


ETKİNLİK TAMAMLANDI
Kamp Alanları
Soru Cevap