Yazılım Güncellemesi Yapılmaktadır. Hata Durumunda Bize Bildirmenizi Rica Ederiz.
Yeni Ufuklar Doğa Sporları Spor Kulübü

FRİG VADİSİ KAMP VE DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

FAALİYETİMİZDE KAMP YERİ ÜCRETİ, 2 SABAH KAHVALTISI VE 2 AKŞAM YEMEĞİ FİYATA DAHİLDİR.

 

Etkinliklerimiz İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet programımız çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

FRİG VADİSİ KAMP VE DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

6-8 EKİM CUMA-PAZAR

Yürüyüş Lideri: GİRAY ŞENAY- 05556239977, AYTEN EFE YILMAZ

5 Ekim Perşembe gecesi saat 23:00 de Bakırköy'den başlayarak yolculuğumuza başlıyoruz.

Etkinlik planı ve yürüyüşler:

1.Gün:  KIRKMERDİVEN KAYALIKLARI GEZİSİ,MEMEÇ KAYA KİLİSESİ – ASLANKAYA TAPINAĞI – BURMEÇ (12 KM)

2.Gün:  ASLANTAŞ - KÖHNÜŞ VADİSİ - AYAZİNİ (12 KM),AYAZİNİ KALESİ GEZİSİ, KAPLUMBAĞA VADİSİ (3 KM)

3.Gün:  ÇUKURCA-GERDEKKAYA- MİDAS KENTİ (5KM),MİDAS KENTİ GEZİSİ

Alternatif Parkurlar

*DÖĞER – ASAR KALESİ (5 KM)

* ANTİK KRAL YOLU –OLUKLU VADİ-DEMİRLİ KÖYÜ(6 KM)

Not: Etkinlik sorumlusu hava şartlarına, parkur ve gün içerisindeki zamanlama durumuna, katılımcı performansına göre etkinlik planında ve içerikte değişiklik yapabilecektir.

Friglerin Hititlerden sonra Demir Çağı’nda Anadolu’daki egemen güçlerden biri olarak 11. yüzyılın ortalarında Boğazlar üzerinden Anadolu’ya geldikleri sanılmaktadır.

M.Ö. 8. yüzyılın ortalarında merkezi Ankara yakınlarındaki Gordion (Yassıhöyük-Polatlı) olan bir krallık kurmuşlardır. Burada yapılan kazılarda Frig uygarlığına ait pekçok bilgi ve bulgu elde edilmiştir.

Seramikte kendilerine özgü bir üslup geliştirmişlerdir. Geometrik desen ve stilize hayvan motifleri ile süslü bu eserler daha sonraki bir çok kültüre de örnek olmuştur. Özellikle tahta ve maden işçiliğinde ustalaşmışlardır. Tapınak yapılarının da dış cephelerinin, renkli kabartmalarla süslü seramik levhalarla kaplandığı anlaşılmıştır.

Frig tapınak mimarisini yansıtan Kaya Anıtları onlardan günümüze ulaşan en önemli eserlerdir. Bu eserleri toplu halde Afyon ve Eskişehir arasındaki platoda görmek mümkündür. Frigler flüt, simbal gibi müzik aletlerinin de bulucusudurlar. Günümüzde batı müziğinin pek çok eseri “Frig Gamı” ile yapılmaktadır.

Ayrıca çocukların ilgiyle izledikleri hayvan hikayelerinin bir kısmı da onlardan kalmıştır. Kökeni ve nasıl geliştiği bilinmeyen ve halen tam olarak anlaşılamamış kendilerine özgü bir yazı sistemleri vardır.

M.Ö. 7. yüzyılın başlarında Kafkaslar’dan gelen Kimmerler’in saldırıları sırasında Gordion’un yıkıldığı ve yağmalandığı bu acıya dayanamayan Kral Midas’ın öküz kanı içerek yaşamına son verdiği antik Yunan kaynaklarında bahsedilmektedir. Frigler Batı kaynaklarında daha çok efsanevi kralları Midas ile ilgili öykülerle tanınır.

KONAKLAMA : İNN HOTEL AYAZİNİ

https://www.innhotelayazini.com

1. Gün

MEMEÇ KAYA KİLİSESİ – ASLANKAYA TAPINAĞI – BURMEÇ (12 KM) ORTA ZOR

6 Ekim 2023 , Cuma

Sabah erken saatlerde Ayazini köyündeki konaklama yapacağımız işletmeye varıyoruz. Çadır kurma ve odalara yerleşme sonrası dinleniyoruz.Yanımızda getirdiklerimizle yada işletmenin bizler için hazırlayacağı gözleme ile yapacağımız sabah kahvaltısı sonrasında aracımızla yaklaşık 30 dakikalık yolculukla Emre Gölü’ne ulaşıyoruz. Emre Gölü kenarındaki Kırk Merdiven Kayalıkları ve Yunus Emre Tekkesini geziyoruz.Ardından Memeç Kaya Kilisesine geçiyoruz.Buranın gezilmesi sonrası yürüyüşümüze başlıyoruz.Rotamız üzerindeki Aslankaya Tapınağını görüp fotoğrafladıktan  sonra devam eden yürüşümüzde Frig Kral Yolu’nu gözlemleyip  yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz ve konaklama yapacağımız işletmeye dönüyoruz.Akşam yemeği ve serbest zaman.

ASLANKAYA, yüksek bir kayanın güney yüzü, dikey kesilmiş üçgen çatılı bir tapınak cephesidir. Üçgen çatının kiriş boşluklarında karşılıklı iki sfenks (insan başlı aslan), ana cephede niş içinde iki aslan arasında Kibele bulunmaktadır. Ana cephe geometrik desenli kabartmalarla süslüdür. Anıtın iki yan yüzleri de kesilmiş, kuzey yanına kükremiş ve iki ayağı üzerine şaha kalkmış bir aslan yapılmıştır. M.Ö. 7'inci yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

2. Gün

ASLANTAŞ - KÖHNÜŞ VADİSİ - AYAZİNİ (12 KM) ORTA ZOR

7 Ekim 2023 , Cumartesi

Sabah kahvaltı sonrası yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki Göynüş Vadisi’ne varıyoruz. Vadide yürüyüşümüze başladıktan sonra Aslantaş,Yılantaş ve Maltaş’ı görüyoruz. Vadideki yürüyüşümüz sonrası Ayazini Köyü’Ne ulaşıyoruz. Frigler  döneminden itibaren Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyete yön vermiş uygarlıkların yerleşim yeri olması ve köy sınırları içerisinde bulunan kaya yerleşim yerleri, kiliseler ve şapellerle pek çok medeniyetten izler bulabileceğiniz oldukça önemli bir merkezi olan Ayazini Köyünün,Ayazini Kilisesinin ve Metropolisini geziyoruz. Sonrasında isteyenlerle  Avdalaz Kalesi ne aracımızla geçiyoruz.Buranın gezilip fotoğraflanmasından ardından Kaplumbağa Vadisindeki yaklaşık 3 km.lik yürüyüşümüzü konaklama yaptığımız işletmede bitiriyoruz.

 

Aslantaş,  Frig Dönemi'ne ait kaya mezar odalarından biri olan Aslantaş Kaya Mezar Odası'nın ön yüzündeki kapı boşluğunun her iki yanında ayağa kalkmış, karşılıklı iki heybetli aslan ve ayakları altında birer yavru aslan ile kapı üstünde hayat ağacını andıran kütle ve bunun üstünde her iki yana uzanmış kanatlı güneş kursu, kabartma olarak yapılmıştır. Mezar odası, hafif tonoz tavanlı, sol tarafta ölüyü yatırmak için sedir bulunan küçük bir hücresi vardır. Aslantaş’ın önemli bir Frig kralının mezarı olduğu ve M.Ö. 7'nci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. M.Ö. 13'üncü yüzyıla ait olduğu da yeni yapılan incelemelerle söylenmektedir.

Yılantaş, Friglere ait önemli mezar odalarından dir diğeridir. Aslantaş gibi Yılantaş’ın da soylu bir kişiye ait olduğu düşünülmektedir. Yılantaş günümüzde bir deprem veya başka bir doğal olay sonucu devrilmiş durumdadır ve yıkık bir kaya bloğu görünümündedir. Kaya bloğu üzerinde yer alan aslan kabartmasının baş ve ayak bölümleri görülmektedir. Bu mezar odasında da aslan kabartmasının yer almasına rağmen Yılantaş olarak adlandırılması ise ön yüzünde yer alan yılan kabartmalarıdır.  Mezar kapısının üzerinde birbirine sarılmış iki yılan kabartması ve yılanlara mızrakla saldıran bir savaşçı görülmektedir.

Ayazini Kilisesi,  tüf sarp kayalık içinde, kayaya oyulmuş bir kilisedir. Kilise yapısının özelliği dış cephe olarak kaya yüzeyine oyulmuş apsisli ve kubbeli olmasıdır. Çevresine bitişik kaya odalarıyla birlikte 1000’li yıllarda yapılmış manastır yapısıdır.

Ayazini Kaya Mezarları,  Ayazini Kasabası'nın Frigler dönemi'nden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait, aile ve tek kişilik kaya mezar odaları biçiminde olup, bazıları çift katlı olarak oyulmuşlardır. Ayazini Beldesi'nin mezarlığının da aynı yerde olması, mezar yeri seçimi bakımından insanların aynı yeri kullanması açısından önemli bir bilgi vermektedir. Mezar odalarının cephelerinde içinde Medusa başları bulunan üçgen alınlıklı sütunlu ön boşluklu, kapı ile girilen oda içinde kemerli tekne mezarlar vardır. Bazıları aslan kabartmalarıyla süslendiği gibi, birinde de mezar sahibi karı ve kocanın kabartmaları yapılmıştır.

3. Gün

ÇUKURCA-GERDEKKAYA- MİDAS KENTİ (5KM) KOLAY PARKUR

8 Ekim 2023 , Pazar

Sabah çadırlarımızın toplanması,odaların boşaltılması ve kahvaltı sonrası Çukurca’da bulunan Gerdekkaya’ya geçiyoruz. Burayı gezdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Friglilerin dini merkezi Yazılı’da yürüyüşümüzü bitiyoruz.Görkemli Yazılıkaya (Midas Anıtı) yı ve kenti yaklaşık 1 saat gezdikten sonra İstanbul’a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

Solon’un Mezarı(Aslanlı Mabet), Yarım Ağa konağının doğusunda köy evlerinden birine bitişik bir kaya kütlesine oyulmuştur. İlk yapılışı Frig dönemine geri gider.

Özellikle cephesinde yapılan anıtsal düzenleme ve kabartmalarıyla Roma döneminde ikinci kez kullanılmıştır. Yüksek kabartma olarak işlenmiş olan akroterli üçgen alınlıkta ortada bir kalkan ile her iki yanında birer kartal kabartması vardır.

Alınlığın altındaki tabula ansata içerisinde ortadaki kraterin her iki yanında karşılıklı yerleştirilmiş iki aslan kabartması bulunur.

Mezar, ismini ana odanın kapı lentosundaki yazıtta geçen Solon isminden alır. Aslan kabartmaları nedeniyle Aslanlı Mabet olarak da bilinir.

Gerdekkaya Mezar Anıtı; Doğanlı Vadisi’nde, Çukurca köyünün 500 m güneybatısında, büyük bir kaya kütlesinin doğu yüzüne oyulmuştur. Dor düzeninde, üçgen alınlığı ve saçaklığı iki sütun tarafından taşınan bir tapınak cephesi biçimindedir. Anıtsal giriş holünün arkasında, iki ayrı kapıdan girilen yan yana iki mezar odası vardır. Odaların yan ve arka duvarlarında kemerli mezar tekneleri yer alır. Hellenistik Çağ’a (MÖ 3-1yy.) tarihlenen mezar, Roma ve Bizans dönemlerinde bazı ilave ve değişiklikler yapılarak kullanılmaya devam etmiştir. 1991 yılında Eskişehir Müze Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Midas Anıtı(Yazılıkaya), Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. İlk olarak 1800 yılında W. M. Leake ve arkadaşları tarafından incelenerek kabataslak çizimi yapılmıştır. 1834’de Ch. Texier, anıtı inceleyerek gravürünü yapmıştır. Bu, anıtın aslına uygun ve tüm görkemini yansıtan ilk ve tek gravürdür. Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigce yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir. Tepe akroteri karşılıklı iki daire parçasından oluşur. Alınlık ve cephe duvarı geometrik motiflerden oluşan zengin bir bezeme ile süslüdür. Anıt’ın merkezinde kapıyı simgeleyen büyük bir niş yer alır. Burası dinî törenler sırasında içine tanrıça Matar’ın heykelinin yerleştirildiği en kutsal bölümdür. Anıtın üzerinde Frigce yazıtlar vardır. Birinci yazıt, anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerine kazınmıştır.

Bitiş
00:00 | E-5 Maltepe
00:03 | E-5 Maltepe ( Huzurevi )
00:05 | E-5 Piazza AVM önü
00:07 | Cevizli Köprüsü
00:08 | E-5 Soğanlık Metro
00:10 | E-5 Kartal
00:13 | E-5 Pendik
00:15 | Pendik Tersane köprüsü
00:18 | E-5 Tuzla Esenyalı Köprüsü
00:20 | E-5 Tuzla İçmeler köprüsü
00:23 | E-5 İŞBANKASI GENEL MÜDÜRLÜK
00:25 | E-5 Bayramoğlu Darıca
00:30 | E-5 Gebze Ballıkayalar Sapağı
01:30 | Özel Araç
23:00 | E-5 Bakırköy / Ömür Plaza
23:05 | Cevizlibağ
23:10 | Çağlayan
23:12 | Okmeydanı
23:15 | Mecidiyeköy / TEB Bankası önü
23:30 | KADIKÖY
23:40 | Göztepe
23:42 | Yenisahra
23:43 | Medical Park
23:45 | Kozyatağı (Carrefour)
23:48 | E-5 FSM Durağı
23:50 | E-5 Bostancı
23:53 | E-5 Altıntepe
23:55 | E-5 Kadir Has
23:57 | E-5 KÜÇÜKYALI

Maliyete Dahil Olanlar

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR. PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.

BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.

NOT: Araç yakıt fiyatlarındaki artışlar fiyata yansıtılacaktır.

KENDİ ÇADIRINDA KİŞİ BAŞI: SPOR KULÜBÜ ÜYELERİ 3100 TL, WEB ÜYELERİ 3300 TL

OTEL ODA KONAKLAMA KİŞİ BAŞISPOR KULÜBÜ ÜYELERİ 4100 TL, WEB ÜYELERİ 4300 TL

OTEL ODA KONAKLAMA TEK KİŞİ KALMASPOR KULÜBÜ ÜYELERİ 5900 TL, WEB ÜYELERİ 6100 TL

Maliyete Dahil Olanlar :

Organizasyon,

Yol, Acentelik, Sigorta bedelleri

Rehberlik,

Kamp yeri ücreti,

2 kahvaltı, 2 akşam yemeği

Maliyete Dahil Olmayanlar

Kişisel harcamalarınız

Müze ören yeri ücretleri

İlk gün sabah kahvaltısı

Son gün akşam yemeği

Öğlen atıştırmalıkları

Üye Girişi Yapmalısınız.

Gerekli Ekipmanlar

Çadır - Mat - Uyku tulumu (Örtü de olabilir)

Tepe veya kamp lambası 

Kişisel bakım malzeme ve ilaçlarınız

Kamp sandalyesi,

Islak havlu,sabun, diş fırçanız, peçete v.s.

Tabak,çatal,kaşık vs

Sinek Kovucu

Uyarılar

Genel Uyarı Metni

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,

ETKİNLİKLER, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. ETKİNLİKLER, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.


Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı Kulüp hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.
Etkinlikler paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
6 Ekim Cuma

228 Gün Sonra Başlayacak


Limit : 21 Kişi
Kalan : 0 Kişi
Tahmini : 3100

Etkinlikler Paylaşım Esasına Göre Maliyetlendirilir

ETKİNLİK TAMAMLANDI
Kamp Alanları
Soru Cevap