Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü Derneği

ELAZIĞ-TUNCELİ-OVACIK-KEMALİYE (EĞİN) DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

.

Faaliyetlerimiz İstanbul Valiliği İl Spor Müdürlüğü ve Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet plan ve programımız kampsamında, Dağcılık Federasyonu'nun yayımladığı COVID-19 Yönergesine uygun olarak yapılmaktadır.
 

ELAZIĞ-TUNCELİ-OVACIK-KEMALİYE (EĞİN) DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

11-15 HAZİRAN CUMARTESİ-ÇARŞAMBA

Yürüyüş Lideri: Nilgün Alpar- 05303702657, İsmail Kılınç 

GÖRÜLECEK YERLER:

Elazığ-Harput, Tunceli, Ovacık, Kırk Merdiven Şelalesi, Çemişgezek, Kemaliye.

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR. PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.

BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.

ETKİNLİK ÜCRETİNİN DERNEK ÜYELERİ 1750 TL, WEB ÜYELERİ 1850 TL CİVARI OLACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

NOT: Araç yakıt fiyatlarındaki artışlar fiyata yansıtılacaktır.

FİYATA DAHİL OLANLAR: 

 • 11 Haziran Elazığ havalimanından başlayıp 15 Haziran yine Elazığ havalimanında biten ulaşımlar,
 • rehberlik hizmetleri ,
 • 4 gece konaklama (2 kişilik odalarda)
 • 4 kahvaltı, 1 akşam yemeği.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:

 • Elazığ havalimanına geliş ve Elazığ havalimanından dönüş ulaşım masrafları,
 • kişisel harcamalar,
 • ören yeri giriş ücretleri
 • belirtilmeyen öğünler
 • Alkollü alkolsüz içki

UÇAK BİLGİLERİ: (Uçak bileti, saatleri nedeniyle Pegasus’tan, whatsapp grubunda onaylanarak alınmalı)

11 Haziran 2022   06:55 Sabiha Gökçen-Elazığ

15 Haziran 2022   21:15 Elazığ-Sabiha Gökçen

1. Gün

ELAZIĞ, HARPUT, TUNCELİ

11 Haziran 2022 , Cumartesi

Elazığ havalimanında buluşuyoruz.

MÖ 20.yy’dan beri yerleşimin bulunduğu, Wikipedia’ya göre dünyada Metaverse alemine ilk geçiş yapan kent Harput yolu üzerinde manzara eşliğinde şahane bir kahvaltı bizi bekliyor. Ermenice Harpert, tanrı/tanrıça/şehir kale anlamlarına gelmektedir. Anadolu’daki en eski ve önemli yapılardan olan Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaslan tarafından yaptırılan Ulu camiyi ve Harput Kalesi'ni ziyaret ediyoruz. Kale aynı zamanda yapımı sırasında harcında susuzluk nedeniyle su yerine süt kullanılması sebebi ile Süt Kalesi olarak da bilinmektedir. İlginç isimli yiyecekleri bukunmaktadır:  Kellecoş, İşgene, patile, fodula, gömme, ufalama, sırrın, orcik, söğürtme, ışkın, pirpirim, Heside, Gaygana, Dolangel.

Öğle saatlerinde Tunceli’ye devam etmek üzere muhteşem manzaralar eşliğinde feribot yolculuğuna başlıyoruz. Keban Baraj Gölü'nün içinde kalması sebebiyle ada görünümüne kavuşan tarihi Pertek Kalesi'ni  feribottan seyrediyoruz. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, Pertek Kalesi üzerinde, her yıl nevruzda kanat çırpıp Ekrad ve Mığdısi kavimlerini toplayan, günümüzde yok olmuş tunçtan bir karakuş heykelinden bahsedilir.

Tunceli, MÖ 5500’lü yıllarında ilk yerleşilmiş, Hititler, Urartular, Sasaniler gibi tarihi devletler tarafından yönetilmiş, doğal güzellikleriyle, Mart ayında açan ters laleleriyle ünlü, eski adı Dersim olan, 2016 TÜİK verilerine göre okur yazarlık oranı en yüksek  ilimizdir. İçinde bulunduğu muhafazakar coğrafyadan çok farklı, yolunu kaybetmiş bir Ege şehri gibi anılmaktadır.

Tunceli’yi farklı yapan özelliklerden birisi de buradaki Alevi kültürüdür. Alevilik ve doğa arasındaki spiritüel bir bağ vardır. Alevilik bir doğa / tabiat mezhebidir. Kökendeki Zerdüşt, Buddha ve özellikle Şaman kültlerinin de etkisiyle ortaya çıkan panteist (vahdet-i vücut) etkiyle, Alevi coğrafyasında ve inanışında doğa parçalarına, su toprak ağaç,  ruh verilip kutsanmaktadır. Anadolu'da Tahtacıların tarihteki adları 'ağaç eri'dir, dağların doğuya bakan yüzündeki ağaçlar kurumadan kesmezler, leşleri toplayarak ormanları temiz tutarlar. Her yıl Munzur Suyunda temizlenme/yıkanma töreni yaparlar. Alevi ozanlar, suların akışını Ali'ye ulaşma arzusuna bağlarlar.

Tunceli Şehir merkezinde müze ziyareti ve şehir turundan sonra konaklamak üzere yeni yapılan Tunceli Öğretmenevi’ne geçiyoruz. Akşam yemeğini Tunceli’de güzel bir lokantada yiyoruz.

Konaklama

Tunceli Yeni Öğretmenevi

2. Gün

MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI, GÖZELER, OVACIK

12 Haziran 2022 , Pazar

Tunceli Öğretmenevinde erken kahvaltıdan sonra 08:00’de Ovacık’a hareket ediyoruz. Tunceli-Ovacık arasında uzanan Türkiye’nin en büyük ve güzel milli parklarından, doğal güzelliği ile hayran bırakacak Munzur Vadisi Milli Parkı’nı, Gözeleri ziyaret ediyoruz. Ovacık’ta yöresel ürünleri satın almak isteyenler için serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeğini canlı müzik ve eğlence eşliğinde Ovacık’ta veya Munzur kenarında güzel bir lokantada yiyoruz.

Konaklama

Akgül Meyman Otel Ovacık

3. Gün

OVACIK, KIRKMERDİVEN ŞELALELERİ YÜRÜYÜŞÜ

13 Haziran 2022 , Pazartesi

Sabah erken kahvaltıdan sonra 08:00’de kolay-orta zorlukta, yaklaşık 12 km, gidiş dönüş 5-6 saat süren çok güzel bir yürüyüş parkuru olan Kırk Merdiven Şelalelerini gezip göreceğiz. Akşam yemeğini Ovacık’ta veya Munzur kenarında güzel bir lokantada yiyoruz.

Konaklama

Akgül Meyman Otel Ovacık

4. Gün

ÇEMİŞGEZEK, KEMALİYE

14 Haziran 2022 , Salı

Sabah erken kahvaltıdan sonra 08:00’de Çemişgezek üzerinden Kemaliye’ye hareket ediyoruz.

Çemişgezek’in, MÖ 4000’lü yıllarda başlayan tarihi ile önemli bir yerleşim ve konaklama yeri olduğu, Ermenice kırmızı çizme veya kısa boylu anlamına geldiği düşünülmektedir. Uzaklığı nedeniyle sürgün yeri olarak anılmıştır. Dut pekmezi meşhurdur.

Rum ve Ermenilerin eski yerleşim yerlerinden biri olan, şimdiki adıyla Kemaliye, Göktürkçe adıyla Eğin, cennet gibi güzel bahçe anlamına gelmektedir. Fırat'a ulaşan bereketli bir yolda, bir dağın eteğinde, gündüz çok kısa güneş ışığı alan, çok dik ve yüksek kayalıklardan oluşan bir amfi tiyatroya asılı duran, canlı ve ilginç bir kasaba olarak anlatılır. Sokaklar sadece kaya merdivenlidir. Teraslı bahçeler ve meyve bahçeleri içinde yükselen taş evler Anadolu'nun en iyileri arasındadır. Dünyanın ikinci büyük kanyonu iddiasındaki Karanlık Kanyon’un içerisindedir.

Kemaliye Etnografya müzesi, eski değirmen, mani yolu (usta kasap olan erkeklerinin büyük bir bölümünün İstanbul’a gurbete gitmesi üzerine kadınların özlem ve hasret üzerine yazdığı dizelerin mani olduğu yolda, direklere asılan maniler), Lökhane (eski çarşı, lök:dut ve cevizden yapılan tatlı), evler, sokaklar, çarşılar, Karanlık Kanyon tekne turu veya taş yol (kazma kürekle yapılan, kanyon boyunca devam eden yol) yürüyüşü programımızda olacak. Serbest zamandan sonra akşam yemeğini Kemaliye’de otelimizde veya güzel bir lokantada yiyoruz.

Konaklama

Bozkurt Otel Kemaliye

5. Gün

ONAR KÖYÜ, APÇAĞA, ELAZIĞ HAVAALANI’na DÖNÜŞ

15 Haziran 2022 , Çarşamba

Sabah erken kahvaltıdan sonra 08:00’de  Arapgir üzerinden Elazığ'a geçeceğiz. Arapgir’de 800 yıllık Cemevi’nin bulunduğu Onar köyüne gidiyoruz. Onar köyünde ev yapımı şarap ve badem bulabiliriz. Arapgir Yol üzerinde Ocak köyü ve köy müzesini ziyaret edecek, Apçağa köyünden Fırat’ı seyredeceğiz. Akşam 19.00 gibi Elazığ havalimanından İstanbul’a dönüş yolunda olacağız.

Bitiş
Araçsız Etkinlik

Maliyete Dahil Olanlar

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR. PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.

BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.

ETKİNLİK ÜCRETİNİN DERNEK ÜYELERİ 1750 TL, WEB ÜYELERİ 1850 TL CİVARI OLACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

NOT: Araç yakıt fiyatlarındaki artışlar fiyata yansıtılacaktır.

FİYATA DAHİL OLANLAR: 

 • 11 Haziran Elazığ havalimanından başlayıp 15 Haziran yine Elazığ havalimanında biten ulaşımlar,
 • rehberlik hizmetleri ,
 • 4 gece konaklama (2 kişilik odalarda)
 • 4 kahvaltı, 1 akşam yemeği.

Maliyete Dahil Olmayanlar

 • Elazığ havalimanına geliş ve Elazığ havalimanından dönüş ulaşım masrafları,
 • kişisel harcamalar,
 • ören yeri giriş ücretleri
 • belirtilmeyen öğünler
 • Alkollü alkolsüz içki
Üye Girişi Yapmalısınız.

Gerekli Ekipmanlar

Bileği saran su geçirmez bot, tozluk.  

Su geçirmez giysiler.

Sırt çantanızda; yedekleriniz ve varsa kullandığınız ilaçlar

Su mutlaka bulunmalı…

Yağmurluk el yada kafa feneri ve DÜDÜK yanınızda olması gerekenlerden…

Uyarılar

ETKİNLİK, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. ETKİNLİK, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.

* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği şeklinde planlanmış programlarımız yoktur.

 * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.   

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında belirli risklere maruz kalabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.    

* Kalp, tansiyon,kilo solunum ve ortopedik rahatsızlığınız varsa kesinlikle etkinliğe katılmayınız.    

* Belirli bir zaman aralığında yürüyüşün tamamlanabilmesi için yürüyüş temposunu bozacak hal ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

* Etkinliğimizde alkol vb. kullanımı yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alınmaması yürüyüş temposu ve kalp ritminiz için yararlı olacaktır.

* Rehber, parkurda duruma göre değişiklik yapabilir.

* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar, dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

Genel Uyarı Metni

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,

ETKİNLİKLER, İLGİLİ OTORİTELER VE DAĞCILIK FEDERASYONU TARAFINDAN BELİRLENECEK KARAR VE TAVSİYELERE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. ETKİNLİKLER, İZİN ÇIKMAZ İSE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR. GEREK DUYULURSA AYRINTILARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEKTİR.


Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.
Etkinlikler paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
11 Haziran Cumartesi

58 Gün Sonra Başlayacak


Limit : 28 Kişi
Kalan : 0 Kişi
Tahmini : 1750

Etkinlikler Paylaşım Esasına Göre Maliyetlendirilir

ETKİNLİK TAMAMLANDI
Soru Cevap