YUNANİSTAN THASSOS ADASI

Etkinlik Türü Yurtdışı Kültürel Gezi Etkinlik Tarihi 07.06.2018 Etkinlik Süresi 3 GÜN 2 GECE Katılımcı Limiti 46 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Ön Kayıt 7 Katılımcı Konum YUNANİSTAN-THASSOS

8-9-10 HAZİRAN 2018

Bembeyaz kumsallar, turkuaz renkli bir deniz ve yemek şöleni sizi bekliyor.

Thassos adası, Trakya kıyılarına sadece 8 km uzaklıkta 95,4 km’ye ulaşan sahil şeridi ve 378,84 kilometre karelik yüzölçümü olan bir adadır.. Antik çağlardan beri ünlü ressamların, heykeltıraşların ve mimarların kullandığı birinci sınıf gri-yeşil kayrak taşı ve parlak, kalın, beyaz mermerin ana yurdudur. Bazı sahiller ve denizin içi, kum yerine ufalanmış beyaz mermerle kaplanmış ve doğa harikası oluşturmuştur.

Ada, ormanlar ile kaplıdır ve bu antik çağlardan beri Yunanistan’da ormanlık alanların azınlıkta olmasından dolayı Thassos’a ayrı bir değer katar.

Çam ağaçlarının haricinde adada bol miktarda düz ağaç ve kestane ağacı da bulunmaktadır. Yaz aylarında teknelerle adaya arı kovanları getirilir, çiçek bolluğundan dolayı arılar burada beslenecek kaynak bulmakta güçlük çekmez.

Sahillerin vadilerinde çiftçiler zeytin yetiştirir ve üzüm bağları vardır. Thassos şarapları Akdeniz’de ünlüdür ve birçok ülkeye ihraç edilir.

Adanın sokaklarında gezerken modern ile antik şehrin izlerini bir arada görebilirsiniz. Thassos’taki hemen hemen bütün köyler, bembeyaz mermer heykellerle süslüdür.

Bir başka önemli arkeolojik yer ise Aliki köyüdür.. Baş Melek Mikail’e adanan kadın manastırı Aliki köyü yakınlarında bir uçurumun kenarına inşa edilmiştir..

Makriamos, Hrisi Amudya (Altın Kumsal), Hrisi Akti (Altın Sahil), Psili Amos (İnce Kum) gibi tanınmış plajların bulunduğu Thassos, Yunanistan’ın en güzel sahillerine sahip adalarından biridir. Burada 70-80 adet koy olmasının yanı sıra 7 tane mavi bayraklı plaj da vardır. Deniz ve sahilin tamamen ince mermerlerle kaplı olduğu, 4 km lik yürüme mesafesiyle ulaşılan “Marble Beach” ve yine 4 km lik yürüyüşle ulaşılan kaya havuzu ''giola'' gerçek bir doğa harikası olmakla birlikte denizin turkuaz rengi Maldivler’i hatırlatır.

Lezzet durakları sahil şeridinde yan yana sıralanmış şirin restoranlar, samimi bir atmosfer ve uzo eşliğinde tadılan enfes Yunan mezeleriyle başlıyor, ızgara ahtapot, fırında midye, kalamar ve jumbo karideslerle devam ederken, dağ köylerinde ise oğlak çevirme, kuzu tandır ve gezen tavuk yemekleri ile çeşitleniyor. Yunanistan deyince akıllara hemen uzo geliyor ancak adada yetiştirilen üzümlerden yapılan ve masaya karafla getirilen beyaz şaraplarda çok lezzetli.


 

Tekirdağ - Keşan üzerinden 270 km sonra İpsala sınır kapısı. Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra Yunanistan'ın Kipi sınır kapısında da benzer işlemleri yaptırıp sabaha karşı Yunanistan’ın Keramoti şehrinden feribotla Thassos. 

Adada görülecek yerler, başkent konumunda olan Limenas, sokakları mermer parke döşeli Panagia Köyü, Aliki arkeolojik alanı, Aliki plajında ve Thassos'un simgesi haline gelmiş olan Giola Lagününde deniz keyfi, Archangelo Manastırı, Theologos Köyü ve Potos sahil köyü.

Not: Bu etkinlik için yeşil pasaport veya schengen vizesi gerekmektedir.

Etkinlik ücreti

Resmi klüp üyeleri için 145 Euro,

Web üyeleri için 155 Euro dur.

Otobüsteki oturma düzeni ödeme sırasına göre yapılcaktır.

FİYATA DAHİL OLANLAR

Otobüsle ulaşım,

2 gece oda/kahvaltı konaklama,

Feribotla adaya gidiş/dönüş ,

 Programda belirtilen plaj ve köylere ulaşım ve sigorta dahildir.

Hava ve diğer koşullara bağlı olarak programda değişiklik yapılabilir.

İptal ve İade :

Etkinlik tarihine 15 gün veya daha az kalan sürede yapılmak istenen iptal ve iade gerçekleştirilemez.

Lütfen Yudosk web sayfasında yer alan Genel Uyarı Metni'ni okuyunuz ve konfor beklentilerinizi buna göre ayarlayınız.

Bu gezi TÜRSAB A Grubu 6149 Belge Numaralı Merzeci Turizm Acentesi ile yapılacaktır...         

Araç Durakları (katılımınızı lütfen bu 3 duraktan birinden yapınız, diğer duraklardan araç binişi olmayacaktır)

23.00 Kadıköy Evlendirme
23.15 Mecidiyeköy
23.30 İncirli Ömür 
         
Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!....

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü