VİETNAM - KAMBOÇYA

DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞARASI SON DOONG VE ANGKOR WAT TAPINAĞI
Etkinlik Türü Yurtdışı Doğa Gezisi Etkinlik Tarihi 24.09.2019 Etkinlik Süresi 8 GÜN Katılımcı Limiti 16 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 6 Konum

Gezilerimizin hep bir ana amacı vardır. Burada ana amacımız Son Doong mağarası ve milli park. Sadece bir adet yerel acenta aracılığı ile bu dünyanın en büyük mağarasını keşfedebiliyoruz. Yani alternatif yok. Bu nedenle rakamlar yüksek gelebilir ama Son Doong için daha ekonomik bir yol yok...
Bu geziye 3 kez iç hat uçuşları dahil, İstanbul - Hanoi - İstanbul uçuşu hariçtir. 
  Bu gezi 16 kişi katılım göstermesi halinde gerçekleştirilecektir...

Mağaranın tam adı “Hang Son Doong”, anlamı ise “Dağ Nehri Mağarası”. Son Doong Mağarası Vietnam’da bulunuyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nda yer alıyor.
 Mağaranın geçmişinin 3 milyon öncesine kadar dayandığı düşünülüyor. İnsan eli değdikçe bozulan doğal güzelliklerden birinin bunca zaman boyunca saklı kalmış olması hem şaşırtıcı hem de büyüleyici. Elbette, bu kadar zaman boyunca saklı kalmış olan mağaranın bozulmadan günümüze gelmiş güzelliği de nefes kesici.

Mağaranın kalkeri akan nehir tarafından zayıflatılmış. Bu sayede dolin adı verilen açıklıklar meydana gelmiş. Bu açıklıklardan içeri giren güneş ışığı mağaranın içinde yaşamın uyanmasına olanak tanımış. Şu anda mağaranın kendine ait bir ekosistemi bulunuyor. İçindeki hava ve bitki örtüsü tamamen kendiliğinden meydana gelmiş bulunuyor.

Mağaranın genişliği 200 metre ve yüksekliği ise 150 metreyi buluyor. Yaklaşık olarak 9 km’lik bir alanı keşfedilmiş olan mağaranın aslında 139 km uzunluğunda olduğu düşünülüyor. Kendi içinde de birçok mağara barındıran Son Doong Mağarası turu ise yalnızca 5 km’lik bir alanı kapsıyor. Ancak mağaranın bu ana alanı New York City bloğunu içine alacak kadar geniş.

Bu gezide Tursab A acenta grubu, 5362 nolu SOURANTOUR ile ortak hareket ediyoruz...  Hiç bir acentanın aklından geçmeyen doğal güzellikleri kapsatan,YUDOSK' un tecrübesi ile...        

       1.Gün :

24 eylül 2019 salı gece 02.25 istanbul'dan uçuş... 16.05 Hanoi’ye varış. Tur rehberiniz otelinize transfer için havalimanında bizi bekliyor olacak. Otel havalimanı arası 35 – 40 Km.  Dış hat gümrük işlemlerinin ardından A1 veya A2 kapısında sizi bekleyen ekibimiz ile birlikte araca geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği La Belle Vie Hotel.

        2.Gün :

Yarım günlük Dong Hoi Turu

Sabah kahvaltısının ardından güne Ho Chi Minh mozolesini ziyaret ederek başlıyoruz. Vietnam’ı Fransız sömürgesinden kurtaran, bağımsızlık ateşini yakan adamı tanıyoruz ve saygımızı sunuyoruz. Tek sütunlu Pagoda’yı görüyoruz. Pagoda çok güzel bir nilüfer göleti üzerine kurulu ve iyileştirici güçlere sahip olduğu söyleniyor. Programın ardından serbest zaman.

Önemli : Varış tahmini olarak yerel saat ile 08:00 ve program ortalama 4 saat sürüyor. Ho Chi Minh mozolesi Mart ve Nisan aylarında (yüksek sezon) ve yağışlı günlerde yoğun olduğundan zaman zaman fazla bekleme zamanı olabiliyor. Anıt mezarı ziyaret etmeden kompleksin diğer bölümlerini gezmek mümkün değil.  

Mozole öğleden sonraları ziyarete kapalı, Kapanış saatlerinde rezidans ve diğer bölümler ziyaret edilebilir. Serbest zamanın ardından rehberiniz sizinle otelinizde buluşup havalimanına kadar size eşlik edecek. Havalimanına transfer. Hanoi – Dong Hoi uçuşu için yerlerimizi alıyoruz. Varışın ardından otelimize transfer. Akşam yemeği otelimizde. Otel : Chay Lap Farmstay

       3.Gün :

PHONG NHA – TU LAN

Sabah kahvaltının ardından Dünyanın en büyük mağarası olan Son Doong mağarası için yola çıkış. Mağara ve milli park oldukça büyük. Hala daha keşfedilmemiş yüzlerce kilometresi mevcut. Keşfedilmiş olan bölümü de tümüyle gezmek en az 10 günü alıyor. Bu sebeple turumuza dahil ettiğimiz bölüm mağaranın TU LAN ismiyle adlandırılan orta zor parkuru görünen tropikal bölümü. Dünyanın en büyük mağarasına ev sahipliği yapan Phong Nha milli parkının destansı ihtişamını tecrübe etmek için yola koyuluyoruz. Hang Ken, Hang Kim, Hung Ton ve Tu Lan bölümünde zorlu bir geziye çıkacağız. Karstları, ormanları, şelaleleri ve nehir mağaralarını keşfedeceğimiz unutulmayacak bir tur olacak.

Otelimizden çıkış yaptıktan sonra yaklaşık 70 Km uzaklıktaki Tan Köyü’ne varıyoruz. Milli parka girmeden önce ayrıntılı bir güvenlik kontrolünden geçeceğiz. Rao Nan Nehri’ne bağlı uçsuz bucaksız tarlalarda iki buçuk, üç kilometrelik bir yürüyüşten sonra kayalık bir tepeye varıyoruz. Mango Dağındaki trekkingden önce güzel bir öğle yemeği ziyafeti çekiyoruz. Yemeğin ardından üç kilometre mesafedeki Tu Lan vadisine geri dönüş. Kamp alanımıza ulaştıktan sonra milli parkta bulunan Ken mağarasını keşfetmek için yüzmemiz gerekiyor. Mağara keşfinden sonra tekrar yüzerek kamp alanımıza geri dönüyoruz. Zorlu bir günden sonra güzel bir barbekü partisi bizi bekliyor. Yemeğin ardından kamp ateşi etrafında toplanıp şarkılar eşliğinde hamak keyfi yapıyoruz.

Önemli : Aralık ayı ile Mart ayı soğuk mevsim olduğundan dolayı yanınıza kalın kıyafetler, yüzme için gerekli kıyafet ve ekipmanlar ve yedek kıyafet almanızı öneririz. Mağara turları Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri düzenlenmektedir.  Gruplar en az 2 en fazla 8 kişiden oluşmaktadır.  Tur başlangıcı yerel saat ile 08:00’da tur bitişi 16:00 – 17:00 aralığıdır. Otelden transfer sabah 6 da yapılacaktır.

Otel milli park transferi ekstra ücrete tabidir. Kahvaltı – Öğle Yemeği – Akşam Yemeği ve kamp konaklaması tur ücretine dahildir.

       4.Gün :

TU LAN - PHONG NHA - HANOI

Sabah doyurucu bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. Mağaralardaki ikinci gün macerasına başlıyoruz. Tu Lan mağarasının kuru ve ıslak kısımlarını ziyaret ettikten sonra zorlu fakat unutulmayacak derecede keyifli bir challenge öncesi öğle yemeğimizi almak için kampa dönüyoruz. Challenge 450 Metre yüzme, 500 metre boyunca trekking, 800 metre yürüyüş ve 300 metrelik bir tırmanma parkurundan oluşuyor. Önce Hang Kim Mağarası’na ulaşmak için 450 Metre yüzüyor ardından 500 metre yürüyüş yapıyoruz. Daha sonra Rat Mağarası olarak  Hang Chuot’a ulaşıyoruz. Ardından küçük bir kayalık dağa tırmanmadan önce Hung Ton Vadisinde 800 metre daha yürüyüşe geçiyoruz. Ardından 300 Metre tırmanışımız bizi Hang Chuot’a ulaştıracak. Burayı keşfettikten sonra Tan Hoa’ya geri dönerek Roa Nan Nehri’ne ulaşacağız. Buradan geçip soğuk birer içecek alıp serinliyoruz. Kamp alanına ulaşıp duşumuzu alıyor ve Phong Nha’ya geri dönmek için yola çıkıyoruz.

Önemli : Kamp malzemeleri ( Hamak, Çadır, Kamp Lambası, Uyku Tulumu ), Mağaracılık güvenlik teçhizatları, hafif PVC sırt çantası (Kendi çantanızı getirmek istemezseniz), kuru muhafaza çantası (elektronik alet muhafazası için ), kanvas trekking botları ( 38 – 46 Numara arası ) , 2 öğle yemeği, 2 kahvaltı ve 1 akşam yemeği, İngilizce konuşan rehber ve rehber güvenlik asistanı, tüm kamp malzemelerini taşımak ve tüm yemekleri hazırlamak için porter ekibi, telefonlar ve kameralar için kuru kutular, matara, gezici kamp tuvaleti, ilk yardım çantası ve tıbbi kurtarma ekipmanı tur acentesi tarafından sağlanmaktadır.

Katılımcılarımız yanında çabuk kuruyan kumaştan üretilmiş pantolon, gömlek, kazak, kamp alanında giymek için ek tişört,şort,eşofman, yüzme kıyafetleri, 1 çift trekking ayakkabısı, 1 çift terlik veya sandalet, 1 orta boy havlu, 2 3 çift bilekli çorap, güneş gözlüğü,sivrisinek kovucu ilaç, krem,şapka,kamera, tuvalet kağıdı vb. kişisel ihtiyaçlarınız için getirmeleri gereklidir.

Tu Lan Mağara Parkuru fiziksel olarak kendini iyi ve hazır hisseden misafirlerimiz ile gerçekleştirilebilecek bir parkurdur. Oldukça geniş orman yolunda yaklaşık 12 Km. yürüyecek ve mağaraların içerisindeki kayalar üzerinde yürüyüş – tırmanma aktiviteleri yapacaksınız. Bazı küçük geçitlerden geçilecek ve 15 metrelik bir merdiveni emniyet halatı ile tırmanacaksınız. Ormanın derinliklerinde olduğunuzu ve bu turun hava koşullarının zor olabileceğini de unutmayınız. Aralık Mart aralığında  8 – 15 Santigrat Derece, Haziran – Ağustos aralığında 32 – 38 Santigrat derece sıcaklık mevcuttur. Yağmur yağdığında orman çok kaygan ve çamurlu olmaktadır.  16 yaş ve üzeri turumuza kabul edilmektedir.

Transferin ardından aracımız bizi otelimizde bekliyor olacak. Havalimanına transfer. Dong Hoi – Hanoi uçuşu için uçağımızdaki yerlerimizi alıyoruz. Rehberiniz sizi varış terminalinde bekliyor. Otelimize transfer. La Belle Vie Hotel. Geceleme otelimizde.

       5.Gün :

HANOI - HOAN KIEM LAKE, CYCLO & SOKAK YARIM GÜN TUR

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından Hoan Kiem Gölünde küçük bir adada bulunan Ngoc Son tapınağını ziyarete gidiyoruz. Tapınağa Huc Köprüsünden geçerek ulaşıyoruz. Burada bir imparatorun efsanesini, sihirli bir kılıcı, dev bir kaplumbağa hikayesini ve gölün adını nasıl aldığını öğreniyoruz. Daha sonra Hanoi halkının makarna, gıda, fener ve Buda Heykellerine kadar her şeyi satın aldığı Old Quarter’daki 36 caddesinde keyifli bir bisiklet turuna çıkıyoruz. 36 Caddede el yapımı bambu ürünler, kalaylar ve heykeller bulabilirsiniz. Alışveriş zamanı!

Ardından akşam yemeğini bu sokaklarda bulunan ürünlerden yiyerek tamamlıyoruz. Yöresel lezzetleri tadacağımız bu gece sokak pazarında yerel halkın ve turistlerin kalabalığını, karmaşasını ve yöresel ürünleri göreceğiz. Vietnam usulü sandviçler, dana eti, şehriye çorbası, mantarlı pirinç pilavı, ızgara kanat veya diğer yöresel lezzetlerle midenize enfes bir bayram yaşatabilirsiniz. Tabi ki vietnama özgü müthiş lezzetli buz gibi bir bira içmeyi de unutmayın. En son ise Uzakdoğu’ya özgü traşlanmış buzun üzerinde yapılan tropik meyvelerden dondurmayla günü taçlandırın.

Önemli : Günlük tur, giriş ücretleri, öğle yemeği ve rehberlik günlük tura dahildir. Tur bitiminde Siem Reap uçuşumuz için otelimizden havalimanına transfer. Siem Reap şehrine varış. Otelimize transfer. Tara Angkor Otel Siem Reap. Geceleme otelimizde.

       6.Gün :

SIEM REAP - BAYON, TA PROHM VE ANGKOR TAM GÜN TUR

Sabah kahvaltısının ardından Angkkor Thom Güney Kapısını ziyaret ederek turumuza başlıyoruz. İyi ve kötü Tanrılar olarak bilinen heykelleriyle ünlü bir destinasyon. Bunları gördükten sonraki durağımız ise Bayon. Bayon yüzlerce güler yüz ile süslü çok ünlü bir kule. Bu kabartmalar oldukça ilgi uyandırıcı olmakla birlikte günlük yaşam hikayeleri ve Khmers ile Thais arasında geçen büyük savaşların hikayelerini anlatır. Buradan sonra Phimeanakas Tapınağına gidiyoruz. Buradaki piramit şeklindeki havuzlar bir zamanlar dini törenler için kullanılıyormuş. Şimdi ise Khmer şehri çocuklarının yüzme havuzu olarak hizmet veriyor.  Angkor kompleksinin etkileyici manzarasını izlemek için tapınağın en uç noktasına çıkıyor ve eşsiz manzaranın tadını çıkarıyoruz.

Daha sonra Kral Jayavarman’ın ordusunu kurtardığı Filler Terasını görüyoruz. Duvarı ve bu duvarı oluşturan gövdelerin satırları etkileyici. Daha sonra ölüm tanrısı Yana heykelininde bulunduğu ve yöre halkı ve turistlerin favori tapınağı Ta Prohm’a  Leper Kings terasına gidiyoruz. Çökmek üzere olan bu tapınak dev ağaç kökleriyle inatla ayakta durmaktadır. Olağanüstü bir görüntü!

Ardından öğle yemeği için Siem Reap’a dönüş. Yemeğin ardından Dünyanın en büyük dini anıtı olan görkemli Angkor Wat’ı keşfetme zamanı. Bu muhteşem tapınak yerden 65 metre yüksekte olan ve beş nilüfer kulesiyle dev üç katlı bir piramit! Kamboçya’nın ulusal sembolü olan bu tapınak ülkenin bayrağında da gururla sergilenmektedir. Siem Reap’e dönmeden önce gün batımı manzarası için Pre Rup Tapınağı’nın üstünde bulunan ormana çıkıyoruz. Tur bitiminin ardından otelimize transfer. Tara Angkor Hotel Siem Reap.  ( Öğle yemeği ve akşam yemeği turumuza dahildir. ) Akşam yemeği otelimizde.

       7.Gün :

SIEM REAP - TONLE SAP LAKE - HANOI

Son günümüze otelimizde alınan kahvaltıyla başlıyoruz. Bugünkü turumuza Güneydoğu Asya’daki en büyük tatlı su gölü olan ve Kamboçya’nın can damarı olan Tonle Sap Gölü’ne gidiyoruz. Kamboçya’nın en yağışlı mevsiminde göl 12 bin metreküp su hacmine ulaşıyor. Ancak kurak zamanda bu hacim azalıyor. Gölde su basar ormanları, yüzlerce balık ve sayısız su kuşu cinsi bulunmaktadır. Kamboçya’daki üç milyon insan yiyeceklerini ve geçim kaynaklarını bu gölden sağlıyor. Bu kıymetli eko sistem 1997 yılında Unesco tarafından biyosfer rezervi olarak sınıflandırılmış. Aynı zamanda 15 km lik yüzen köy ve vahşi yaşam tekne turuna katılıyoruz. Turun ardından serbest zaman. Ardından otelimizde rehberimizle buluşma ve havalimanına transfer. Hanoi uçuşumuzun ardından turumuz son buluyor. Hanoi – İstanbul uçuşunuz yine aynı havalimanından olacak. 22.00 Hanoi'den kalkış, 01 ekim 2019 salı sabah 04.35 İstanbul'a iniş... Tur ve hizmetlerimizin sonu.

Organizasyon : Oğuz Baş   basoguz@gmail.com   0 532 216 71 71

Yudosk Kulüp Üyeleri :  2.750.- $
              Web  Üyeleri :  2.800.- $

Fiyata Dahil Olan Servisler :

• Seçili otellerde günlük kahvaltı ile konaklama
• Giriş zamanı 14.00, Çıkış zamanı 12.00'dır. Erken veya geç servis ücretlidir.
• Programda belirtilen yemekler
• İngilizce konuşan rehber (Mai Chau, Halong, grup birleştirme rehberi olarak Mekong paketi)
• Klimalı araç ile belirtilen turlar ve transferler
• Rehberlik süresi boyunca gezi ücretleri ve izinleri
• Bahsedilen tekne yolculukları (Halong ve Mekong için grup turları)
• Programda belirtilen lokal uçuşlar (Ekonomi Sınıfı)
• Servis ücreti ve mevcut devlet vergisi

Asya'da, giriş saati genellikle 14:00 ve çıkış saati 12:00 'dır. Bu, bireysel otel düzenlemelerine tabidir. erken veya geç servis, müsaitlik durumuna bağlı ve çoğunlukla ek ücrete tabidir.

Fiyata Dahil Olmayan Servisler :

VİZE - Asya vatandaşı olmayanlar için Laos, Kamboçya, Vietnam vizesi
• Lütfen 6 aylık pasaport geçerliliğine sahip olduğunuzdan emin olun. Talep üzerine varışta vize için yardımcı olabiliriz.
• Varış havaalanında ayak bastı ücreti (özel check-in sırasında 25,00 ABD doları ödeme)
• Otellerde erken / geç check-in / out servisi (istenirse ek ücrete tabi)
• Seyahat programında belirtilmeyen servisler ve yemekler
• Tüm dahil veya isteğe bağlı gezi dahilinde su, meşrubat ve alkol dahil tüm içecekler.
• Çamaşırhane, telefon görüşmeleri ve kişisel nitelikteki harcamalar
• Seyahat Sigortası (Zorunlu)

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 © Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü