UZAK KOMŞU İRAN

Etkinlik Türü YURT DIŞI ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 06.05.2016 Etkinlik Süresi 7 GECE - 8 GÜN Katılımcı Limiti 17 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum

 

UZAK KOMŞU İRAN  

7 - 14 Mayıs 2016 (7 gece-8 gün) 

Tahran, Şiraz, Persepolis, Yezd, Naim, İsfahan, Abyaneh, Kaşhan, Maranjab, Kum 

Çoğumuzun dünyaya meydan okuyan söylemleriyle tanıdığı İran, Ortadoğu’nun en büyük ve en az keşfedilmiş ülkelerinden. Kapalı rejimin bir sonucu olarak zincirler tarafından istila edilmemiş reklam tabelalarından ari sokakları, demeçlerinde dünyaya kaşlarını çatmış gibi duran politikacılarının aksine dost insanlarıyla, zaman zaman geçmişe yolculuk hissi veren, toplumsal adaleti ve gelir dağılımındaki eşitliği diğer ülkelerden fazlaca sağlayabildiğini rahatlıkla söyleyebileceğimiz bir ülke. 4000 yıllık tarihi ile Dünyanın en eski uygarlıklarının anavatanı. Birçok etnik ve dini sınıfa ev sahipliği yapan kadim bir kültür. Sanatın ve edebiyatın ülkesi.

Orta İran merkezli gezimizde İran kültürünü yakından tanıma imkanı bulacak, İran tarihi hakkında bilgi edinecek, günlük yaşamı gözlemleyecek, bir kısmı UNESCO dünya mirası listesine de girmiş mimari eserleri görecek, yerel tatları ve kültürleri tanıyarak inançları ve dini yaşantının günlük hayata yansımalarını anlamaya çalışacağız.

PROGRAM:

1. GÜN 7 Mayıs Cumartesi | İSTANBUL - TAHRAN

6 Mayıs Cuma akşamı 21:30’da Sabiha Gökçen Havaalanında buluşarak Pegasus havayolları ile Tahrana uçacağız. 7 Mayıs Cumartesi sabaha karşı Tahrana varıp otelimize yerleşeceğiz.  Geç kahvaltıdan sonra Tahranı yaya olarak keşfe çıkacağız. Toplu taşıma araçlarını kullanacak, Tahranlıların gündelik yaşamlarını gözlemleyeceğiz. İranın en büyük ve kalabalık çarşısı Bazar-ı Bozorg’u(kapalı çarşı) gezdikten sonra Humeyni ve Firdevsi meydanlarına uğrayarak Gülistan Sarayını gideceğiz. Günü Tahranın çay bahçeleriyle ünlü sayfiye yeri Derbent’te sonlandıracağız. Akşam yemeğimiz İran müziği eşliğinde geleneksel yemeklerden oluşacak.

 

2. GÜN 8 Mayıs Pazar | TAHRAN - ŞİRAZ

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından güne Tahran manzarası seyredebileceğimiz 450 metre yüksekliğindeki Milat kulesini gezerek başlayacağız. Kuleden sonra Pehlevi döneminden kalan ve Şahlık döneminde Rıza Pehlevi’nin yazlık sarayı olan Saadabad Sarayını gezeceğiz. Görmeden olmaz diye düşündüğümüz Ulusal Müzeden sonra Mücevher Müzesine gidiyoruz. İran’ın simge yapılarından Azadi kulesini gezdikten sonra akşam yemeğimizi yiyerek havaalanına transfer oluyoruz. 1,5 saatlik uçak yolculuğundan sonra Şiraz’a vararak otelimize yerleşiyoruz.

 

3. GÜN 9 Mayıs Pazartesi | ŞİRAZ

Kahvaltıdan sonra geçmişe bir yolculuk hissi veren Pars eyaletinin ticari ve kültürel merkezi Şiraz’ı gezeceğiz. İlk durağımız Kerim Han kalesi.  Vekil hamamı ve Vekil camisine uğrayarak, Tahrana göre daha geleneksel olan Şiraz kapalıçarşısından geçip, İranlılar için kutsal olan Şahı Cerağ kompleksine gideceğiz. 12 imamdan biri olan İmam rızanın kardeşi Seyid Emir Ahmed’in mezarınnda içinde bulunduğu kompleksi ziyarete gelen İranlıların oluşturduğu atmosfer izlemeye değer. Bir sonraki durağımız irem bağları olarak bilinen ve İran bahçe örneklerinin en ünlülerinden olan dünya mirası listesindeki botanik bahçe. İrem bağlarına kısa bir ziyaretten sonra Şiraz’a 1.5 saatlik mesafede bulunan Kaşgailerin (göçebe İran Türkleri) geleneksel yaşantısını görmeye gideceğiz. Orta İranda göçebe yaşayan kabileler içinde çoğunluğu oluşturan Kaşgailer, rengarenk kıyafetleri ve kadim gelenekleri ile mutlaka görülmesi gereken bir topluluk. Çadırlarında ziyaret edeceğimiz Kaşgailerden sonra duraklarımız dünyaca ünlü şairler Sadi ve Hafızın türbeleri. Hafızın türbesinde şiirler eşliğinde adeta bir ritüeli yerine getiren İranlıları izlemek bizi başka bir dünyaya götürecek.  Akşam yemeğinden sonra Eski Şiraz’ın ara sokaklarında geçmişe bir yolculuk yapıp günü sonlandıracağız.

 

4. GÜN 10 Mayıs Salı | ŞİRAZ - PERSEPOLİS - PASARGAD - YEZD

Kahvaltının ardından yapımı mö500’lere tarihlenen Akamenidlerin başkenti Persepolise gidiyoruz. Yerel rehberimizin anlatımlarıyla tarihi bir yolculuğa çıkacağız. Persapolis’ten sonra yakınında bulunan kayalara oyulmuş mezarlarıyla görülesi Akropolise(Nakş-ı Rüstem) uğrayacağız. Bir sonraki durağımız Pasargad. Dünya kültür mirası listesindeki iki antik kentten sonra günümüz Yezd’e yapacağımız çöl yolculuğu ile devam edecek. Abarkuh’a uğrayıp Dünyanın en eski ağaçlarından 4000 yıllık selvi ağacını fotoğraflayacağız. Yezd’e varış, otele yerleşmeden sonra Emir Çakmak kompleksi etrafında kısa bir yürüyüş yapıp Yezd’in meşhur tatlılarını deneyeceğiz.  Günümüzü şiir ve müzik eşliğinde yapılan, geçmişi yüzyılları aşan İran sporu Zurhane gösterisini izleyerek sonlandıracağız.

 

5. GÜN 11 Mayıs Çarşamba | YEZD - MEYBOD - NAİM - İSFAHAN

Kahvaltıdan sonra kendimizi Eski Yezd’in daracık sokaklarına bırakacağız. İlk bakışta kum renginin hakim olduğu Yezd, dünyada yaşayan en eski şehirlerden. Tamamen topraktan yapılmış binalar ve dünyanın ilk klima sistemi kabul edilen yüksek soğutma bacaları bize bir çöl kentinde olduğumuzu sonuna kadar hissettirecek. Eski Yezd turumuzda Emir çakmak kompleksi, 12 imam türbesi, İskender Hapishanesi, Han ve Kuyumcular pazarları göreceğimiz diğer yerler. Gezimizin devamında Zerdüştlerin sönmeyen ateşi ile ünlü tapınağına uğrayarak, kentin hemen dışında bulunan ve 1960’lara kadar gökyüzü definleri için kullanılan bölgeye(sessizlik kuleleri) gideceğiz. Sessizlik kulelerinde Zerdüştler hakkında kısa bir anlatımı panoramik Yezd manzarası eşliğinde dinledikten sonra İsfahan’a doğru yola çıkacağız. Yol üzerinde Meybod’a uğrayarak kelimenin tam anlamıyla kumdan kale olan Meybod kalesini(Narin Qal'eh) göreceğiz. Daha sonra tipik bir çöl kenti olan, halılarıyla ünlü Naim’de kısa bir şehir turu yapıp çölde suyun yeraltından nasıl çıktığına şahit olacağız. Naim kalesini de gezdikten sonra akşam İsfahan’a varacağız. 

 

6. GÜN 12 Mayıs Perşembe | İSFAHAN

Güne otelimizdeki kahvaltıyla başlayacağız. İsfahan’da Dolu dolu bir gün ve gece bizleri bekliyor.  Kahvaltının ardından yürüyüş mesafesindeki Dünyanın ikinci büyük meydanı olan dünya kültür mirası listesindeki İmam Meydanına(Nakş-ı Cihan) gideceğiz. Dikdörtgen şeklindeki meydan etrafında yer alan yapıları ve coşkulu kalabalığıyla bizler için eski ve yeninin iç içe geçmiş hali adeta. İran mimarisinin nadide örneklerinden İmam Camisini, Şeyh Lütfullah Mescidini, Ali Gapu Sarayını ve kırk sütunlu sarayı gezdikten sonra meydanın etrafında bulunan çarşının içindeki çayhanelere alacağız soluğu. Gezimizin devamında işleme ve minyatürleriyle ünlü Heşt Beheşt Sarayını ve Sallanan Minareyi göreceğiz. Geceleri İranlıların gazeller ve şarkılar söylediği Zâyende Nehrinin üzerindeki Siose pol ve Khaju köprüleri akşam yemeğinden sonraki durağımız.  

 

7. GÜN 13 Mayıs Cuma | İSFAHAN - ABYANEH - KAŞHAN

Kahvaltının ardından ilk durağımız Dünyanın en eski camilerinden biri olan kültür mirası listesindeki Ulu Cami(Cuma Camisi). Daha sonra Zayende nehrinin kenarında kısa bir yürüyüşle Ermenilerin yaşadığı Jolfa mahallesini ve buradaki 13 kiliseden en büyüğü olan Vank katedralini gezeceğiz. Gezimizin ardından iki saatlik bir yolculukla kimilerine göre zamanın beş asırdır durduğu, kırmızı evleri ile ünlü kadim köy Abyaneh’e gidiyoruz. Dünya Mirası listesine girmesiyle son yıllarda popülerliği artan Abyaneh her ne kadar turistlik olsada halen etkileyici ve görülmeye değer. Abyaneh’ten sonra rotamız gece konaklayacağımız Kashan. Otele yerleşme akşam yemeğinden sonra yöresel bir çayevine gidip yorgunluk atacağız.

 

8. GÜN 14 Mayıs Cumartesi | KAŞHAN - MARANJAB - KUM - İSTANBUL

İrandaki son ve en uzun günümüz. Kahvaltının ardından Kaşhan şehir turu yapıp, kent surlarını, Fin bahçesini ve yöresel eşyalar alabileceğimiz Kaşhan çarşısını gezeceğiz. Öğlen yemeğimizi yedikten rotamızı Maranbaj çölüne çeviriyoruz. İranın meşhur kervansaraylarından Maranbaj kervansarayına uğrayıp, çölde kısa bir yürüyüş yapacağız.  Yürüyüş sonrası ıssızlığa veda ederek İranın dini başkenti kent Kum’a gideceğiz. Dini eğitimin verildiği birçok medreseyi barındıran şehir diğer İran şehirlerinden farklı dokusuyla hemen göze çarpıyor. Günün her saati çoşkulu bir kalabalığı barındıran Fatima Masume türbesini gezdikten sonra Tahran havaalanına doğru yola çıkıp, Pazar günü erken saatlerde İstanbul’da olacak uçağımıza bineceğiz.

 

GENEL HATIRLATMALAR

İran Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Pasaportunuzda İsrail vizesi/girişi işli ise pasaportunuzu değiştirmeniz gerekmektedir.

Kıyafet Kısıtı: İran yasalarına göre gezi süresince kadınların başlarını yarım kapatmaları gerekmektedir. (Saçların ön kısmı, kulaklar ve boyun açıkta kalabilir). Erkeklerin kısa pantolon/şort giymesine izin verilmez.

 

FİYATLAR

Katılım bedeli: 1090 USD, Kayıtta: 290 USD, 30 Mart: 300 USD, 30 Nisan: 500 USD

Fiyatlar 29 Şubata kadar geçerlidir. 29 Şubattan sonraki kayıtlarda varsa uçak biletleri farkı fiyata ayrıca eklenir.

Fiyata dahil olanlar: Pegasus havayolları İstanbul-Tahran ve Tahran-İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, Tahran-Şiraz uçak bileti, 4 ve 5 yıldızlı otellerde 8 Gece 2 kişilik odalarda konaklama, Gezi boyunca tüm sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri, Gezi boyunca tüm ulaşımlar.(1. gün Tahran hariç) İngilizce ve Türkçe Rehberlik, İran’da geçerli Sağlık sigortası.

Fiyata dahil olmayanlar: Öğle yemekleri, yemeklerde alınacak içecekler, Müze ve ören yeri giriş ücretleri, Tahranda ilk gün yapacağımız yaya şehir turundaki ulaşımlar, Yurt dışı çıkış harcı.

Faaliyet Sorumlusu: Abdulkadir Alkan, e-posta: 1572153@gmail.com, mobil:+90 553 157 21 53

Bu etkinlik A gurubu seyahat acentesi Tresoro Turizm tarafından YUDOSK için gerçekleştirilmektedir. Her türlü sorularınız için faaliyet sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü