SONBAHARDA THASSOS (TAŞOZ) ADASI (2015/3)

Etkinlik Türü YURT DIŞI ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 03.10.2015 Etkinlik Süresi 1 Gece 2 Gün Katılımcı Limiti 30 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum

 

  

 

03-04 EKİM 2015 ( CUMARTESİ / PAZAR ) 

 

Bembeyaz kumsallar, turkuaz renkli bir deniz ve yemek şöleni sizi bekliyor.   
Thassos adası, Trakya kıyılarına sadece 8 km uzaklıkta 95,4 km’ye ulaşan sahil şeridi ve 378,84 kilometre karelik yüzölçümü olan bir adadır.. Antik çağlardan beri ünlü ressamların, heykeltıraşların ve mimarların kullandığı birinci sınıf gri-yeşil kayrak taşı ve parlak, kalın, beyaz mermerin ana yurdudur. Bazı sahiller ve denizin içi, kum yerine ufalanmış beyaz mermerle kaplanmış ve doğa harikası oluşturmuştur. Ada, ormanlar ile kaplıdır ve bu antik çağlardan beri Yunanistan’da ormanlık alanların azınlıkta olmasından dolayı Thassos’a ayrı bir değer katar. Çam ağaçlarının haricinde adada bol miktarda düz ağaç ve kestane ağacı da bulunmaktadır. Yaz aylarında teknelerle adaya arı kovanları getirilir, çiçek bolluğundan dolayı arılar burada beslenecek kaynak bulmakta güçlük çekmez. Sahillerin vadilerinde çiftçiler zeytin yetiştirir ve üzüm bağları vardır. Thassos şarapları Akdeniz’de ünlüdür ve birçok ülkeye ihraç edilir. Adanın sokaklarında gezerken modern ile antik şehrin izlerini bir arada görebilirsiniz. Thassos’taki hemen hemen bütün köyler, bembeyaz mermer heykellerle süslüdür. Bir başka önemli arkeolojik yer ise Alyki köyüdür.. Baş Melek Mikail’e adanan kadın manastırı Alyki köyü yakınlarında bir uçurumun kenarına inşa edilmiştir..
Makriamos, Hrisi Amudya (Altın Kumsal), Hrisi Akti (Altın Sahil), Psili Amos (İnce Kum) gibi tanınmış plajların bulunduğu Thassos, Yunanistan’ın en güzel sahillerine sahip adalarından biridir. Burada 70-80 adet koy olmasının yanı sıra 7 tane mavi bayraklı plaj da vardır. Deniz ve sahilin tamamen ince mermerlerle kaplı olduğu, 4 km lik yürüme mesafesiyle ulaşılan “Marble Beach” ve yine 4 km lik yürüyüşle ulaşılan kaya havuzu ''giola'' gerçek bir doğa harikası olmakla birlikte denizin turkuaz rengi Maldivler’i hatırlatır. Lezzet durakları sahil şeridinde yan yana sıralanmış şirin restoranlar, samimi bir atmosfer ve uzo eşliğinde tadılan enfes Yunan mezeleriyle başlıyor, ızgara ahtapot, fırında midye, kalamar ve jumbo karideslerle devam ederken, dağ köylerinde ise oğlak çevirme, kuzu tandır ve gezen tavuk yemekleri ile çeşitleniyor. Yunanistan deyince akıllara hemen uzo geliyor ancak adada yetiştirilen üzümlerden yapılan ve masaya karafla getirilen beyaz şaraplarda çok lezzetli.

 

 

Program: Thassos Ada’sının güzelliklerini birlikte keşfetmek için 02 Ekim Cuma gecesi yola çıkıyoruz, 03 Ekim Cumartesi sabahı  Yunanistan’ın Keramoti şehrinden feribotla Thassos’a geçiyoruz ve Panagia Köyü ile ada turumuz başlıyor. Aliki plajı, Aliki arkeolojik alanı, Arcangelo Manastırı ziyareti ve Potos sahil şehri ile akşamı ediyoruz. Akşam otele yerleşme. Biraz dinlenmeceden sonra akşam Yunan gecelerine akıyoruz. Bir dağ köyü olan Theologos'un önce dar sokaklarını adımlıyor, balkon ve pencerelerinden çiçekler taşan, çatıları kayrak taşları ile kaplanmış şirin köy evlerinin  tadını çıkarıyoruz. Akşam yemeği Taverna Augustos'ta... Canlı müzik, sirtaki ve yöresel dans gösterileri eşliğinde Rum mutfağının lezzetli yemekleri ile unutamayacağımız, eğlencenin doruklarında tam bir Rum Taverna Gecesi yaşayacağız.  

Menü (açık büfe): Kuzu ve Tavuk, 5 çeşit soğuk meze, pilav, patates, tatlı, ev yapımı beyaz ve kırmızı şarap (limitsiz)

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Thassos'un simgesi haline gelmiş olan Giola Lagünü ve yine çok şirin bir dağ köyünde kahve molasından sonra, Thassos'un merkez kenti Limenas'ta alışveriş ve akşam üzeri ''tekrar geleceğiz'' diyerek bu cennet adaya veda edip feribotla Keramoti üzerinden İstanbul’a dönüş..  

Not: Bu etkinlik için yeşil pasaport veya schengen vizesi gerekmektedir, dikkatinize... 

Etkinlik ücreti resmi klüp üyeleri için 140E, web üyeleri için 150E dur. Bu ücrete, otobüsle ulaşım, 1 gece oda/kahvaltı konaklama, feribotla adaya gidiş / dönüş , Cumartesi akşamı Taverna Augustos'ta alınacak müzikli akşam yemeği, programda belirtilen plaj ve köylere ulaşım dahildir.

 

Hava: Cumartesi 20, Pazar 19C güneşli/parçalı bulutlu. 

Lütfen Yudosk web sayfasında yer alan Genel Uyarı Metni'ni okuyunuz ve konfor beklentilerinizi buna göre ayarlayınız.

Bu gezi TÜRSAB A Grubu 5227 Belge Numaralı Acenteyle yapılacaktır...                          

Araç Durakları (katılımınızı lütfen bu 3 duraktan size uygun olanı seçerek yapınız.)

24.00 Kadıköy Evlendirme
00.15 Mecidiyeköy
00.30 İncirli Ömür
          Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!....

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü