ŞERİFE BACI VE TÜM ŞEHİTLERİMİZİ ANMA İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ

Etkinlik Türü YÜRÜYÜŞ ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 18.02.2017 Etkinlik Süresi 18-21 ŞUBAT - 4 GÜN Katılımcı Limiti 15 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum

 

Şehit Şerife Bacı ve Tüm Şehitlerimizi Anma adına 18-21 (4 Gün)Şubat Tarihleri arasında İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ Yapılacaktır.. Yürüyüşümüz İnebolu'dan başlayıp Kastamonu'da sona erecektir..

İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya uzanan, Kurtuluş boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km’lik yoldur.

Savaş boyunca İnebolu açıklarına gemilerle gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu’ya taşınmış, Kastamonu kadınları tarafından zor şartlarda cepheye taşınmıştır.

İstiklal Yolunun İnebolu-Kastamonu arası, Kastamonu il sınırları içerisindeki 105 km’lik bölümü Kastamonu Valiliği tarafından işaretlenerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir. 2006 yılından beri Kastamonu valiliği tarafından Kastamonu’dan İnebolu’ya uzanan “İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü” düzenlenir.

Milli Mücadele yıllarında bütün halkımız bağımsızlığımız için mücadele vermiştir. Anadolu’nun pek çok kenti kasabası gibi İnebolu ilçemizde gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıkar sonucunda TBMM tarafından 1924 yılında İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Türk Kadın Kahraman Şerife Bacı, Kurtuluş savaşı yıllarında Kastamonu'daki cephanelerin Ankara'ya götürülmesinde verdiği mücadele ve ağır kış şartları nedeniyle henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetti. Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak vefat etmişti.

Bu vesileyle, 18-21 Şubat tarihleri arasında Şerife Bacı'yı ve diğer şehitlerimizi anmak için bu yürüyüş gerçekleştirilecektir.
 

KATILIMCILARIN GETİRMESİ ZORUNLU MALZEME LİSTESİ. 
1- 5 Mevsim çadır. (Çift tenteli) Kar etekleri olanlar tercih edilmeli. 
2- -25 dereceye uygun uyku tulumu. Üşüme ihtimaline karşı ilave olarak bir tane küçük ince polar battaniye. 
3- Mat 
4- Kış dağcılığına uygun, sert tabanlı , su geçirmez, nefes alabilen bot ve bir yedek bot.
5- Tozluk
6- Tüm kamp eşyalarınızı alacak büyüklükte bir kamp çantası ya da büyük bir çuval. (Herkes kamp yükünü araçlara tek parça olarak verecektir). 
7- En az 15 litrelik sırt çantası Tüm yürüyüş boyunca kullanılacak. 
8- Baton 
9- Kış dağcılığına uygun goreteks ve benzeri kumaşlardan yapılan su geçirmez, nefes alabilen ceket ve pantolon.
10- Alt ve üst giyim termal içlik (yedekleri ile birlikte)
11- Su geçirmez kaliteli eldiven, yedek eldiven
12- Dış katman eldiven altına giyilecek ince ipek eldiven. 
13- Balaklava (kar maskesi), bere, baf. Çorap (Yedekleri ile birlikte.) Güneşten koruyacak siperli şapka. 
14- Polar eşofman
15- En az bir litrelik sıcak su termosu. 
16- Yeteri kadar atıştırmalık kuru meyve ve kuruyemiş
17- Alın lambası (yedek pilleri ile birlikte)
18- Güneş gözlüğü, güneş kremi , özel olarak kullandığınız ilaçlar
19- Düdük, 
 20- Kamp ocağı (Zorunlu değildir.)

KATILIM VE YÜRÜYÜŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ BAZI HUSUSLAR

1- Kısa kış günlerinde güneşin geç doğması, sabah çadırların buz ve kırağı olması, çadırların toplanması ve yürüyüş hazırlıklarının fazlaca zaman alması, akşama da güneş batmadan, soğuk basmadan yeni kamp yerine yetişip çadır kurma telaşı nedeniyle yürüyüş her zamankinden daha tempolu, daha hızlı olmak zorundadır. Molalar daha az ve daha kısa olacaktır. Karda, buzda ve çamurda yürümenin zorluğu da düşünülerek katılımcıların tüm bu şartları dikkate alması ve ona göre etkinliğimize katılma kararı vermesi gerekmektedir.

2- Kış şartlarında yürüyüş grubunun birbirinden kopmadan sıkı bir disiplin altında yürümesi gerekir. Rehberin temposuna herkesin ayak uydurması, gereksiz ve keyfi nedenlerle kimsenin grubu geciktirmemesi gerekir. Rehber ve görevlilere haber vermeden hiç kimsenin gruptan (bir çok yerde tek sıra yürüyüşten) ayrılmaması gerekir. Tuvalet ihtiyacı mutlaka rehber ve görevlilere haber verilmelidir.

3- Yürüyüş sırasında herkes kişisel malzemelerini kendi sırt çantasında bulundurmalıdır. Yedek kıyafet, eldiven, bere, balaklava, bunların yedekleri, alın lambası, düdük,TERMOSTA SICAK SUYU, ilaçları atıştırmalık gıdaları v.s. gibi yaşamsal öneme sahip malzemeler herkesin kendi taşıdığı sırt çantasında olmalıdır.

4- Etkinlik boyunca alkol tüketimi ve yürüyüş sırasında sigara içmek yasaktır.

5- Bizler kış şartlarına uygun elbise ve ayakkabılarımızla, beş mevsim çadır ve uyku tulumlarımız ile bu yürüyüşü yapacağız. Günde üç defa arabalarla gelen sıcak yemeklerimiz olacak. Yolun kapalı olduğu yerde dozerler yolumuzu açacak. Şehit Şerife Bacı’nın bu imkanları yoktu. Madem Şehit Şerife Bacıyı anmak için yürüyoruz o halde hiçbir katılımcının ilave konfor beklentisi olmamalıdır. Yağmura, kara, fırtınaya, soğuk havaya meydan okuyalım.

Not: *Bu etkinlik katılımcı sayısı 15 kişiyi bulduğunda yapılacaktır.

        **Bu yürüyüş uzun olduğundan dolayı kondisyon gerektiren bir yürüyüştür. Katılımcılarımızın bu konuyu dikkate alması önemle rica olunur.

        **İsteyen çadırda kalacağı gibi, dileyenler için otellerde uyku tulumu ile kalma olanağı sağlanacaktır.

       ***İstanbul- İnebolu- Kastamanu-İstanbul  gidiş-dönüş  belediyeden tahsis edilecek araçla yapılacak. Yol masrafları hariç şöförün otel               konakama ve diğer ihtiyaçları  katılımcılar  tarafından karşılanacaktır.

Faaliyet Sorumlusu: Ümit Tetik: 0 536 360 30 31

Araç Durakları 

22.00 İncirli Alfemo
22.15 Mecidiyeköy Y.K.Bank
22.25 Yıldız Sait Çiftçi
22.40 Kadıköy EVLENDİRME
22.50 E-5 Göztepe
22.55 E-5 Kozyatağı
       E-5 üzeri Maltepe, Kartal v.s.
      Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!

 

 

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü