SAKIZ ADASI

Etkinlik Türü YURT DIŞI ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 19.05.2016 Etkinlik Süresi 3 Gece 4 Gün Katılımcı Limiti 30 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 4 Konum

SAKIZ ADASI

19 - 22 Mayıs 2016 (3 gece - 4 gün) 

19 Mayıs'ta Sakız Adasındayız. Kuzeyden güneye köyleri gezip, Sakızın ünlü plajlarında yüzeceğiz.  

1 Gün | 19 Mayıs Perşembe: İstanbul - Çeşme - Sakız Adası
18 Mayıs Çarşamba Saat 21:00’den itibaren seçtiğiniz duraklarda buluşarak Çeşme'ye doğru yola çıkıyoruz. Sabah saatlerinde Çeşme’ye varıp pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından, Türkler tarafından Sakız ağaçlarının bolluğundan Sakız olarak adlandırılmış, Chios adasına hareket ediyoruz. 50 dakikalık keyifli bir yolculukla Sakız Adasınayız. İlk olarak ada halkının adlandırdığı ismiyle ada merkezini (Hora), Osmanlı zamanında Türklerin yaşadığı eski mahalleleri gezerek Vunaki Meydanı'nda veya Kordon cafelerinde frape veya greek kafe yudumluyoruz. Öğleden sonra uyanan ada halkının sattığı,  sakız, sakız likörü, şekerlemeler, sakız kurabiyesi vb. alış verişi de yapıp, ardından otelimize yerleşiyoruz.


2 Gün | 20 Mayıs Cuma,  Mastikohorya - Armoli – Pirgi - Mesta
Sabah kahvaltısının ardından denizden uzaklaşıp, Kambos'un içinden ilerleyerek zeytinliklerden ve sakız ağacı tarlalarından geçerek Mastikohorya yani sakız bölgesine, adanın geçim kaynağı olan damla sakızının üretildiği köylere doğru yol alıyoruz. Daha sonra seramik işçiliği ile meşhur Armolia Köyü'nü görüp, Ksista (xysta)  adı verilen otantik kazıma tekniği ile İtalyan Sgraffito'yu anımsatan ve Picasso'yu kıskandıran köy Pirgi'ye ulaşıyoruz. Süslemelerle bezeli köyün postanesi, bankası ve diğer yapılarını görerel 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles'i de barındıran dikdörtgen meydanındaki, otantik kahvelerde mola veriyoruz. Daha sonra günümüzde tamamen orijinal tüm yapısını koruyan Olimpi Köyü üzerinden kısa bir yolculukla Mesta‘ya ulaşıyoruz. Zaman zaman labirent gibi dehlizlere dönüşen tünel sokaklar, ziyaretçilerini Ortaçağ'a ışınlıyor. Şehrin merkezinde bir kahve içimlik mola veriyoruz. Köyün dantel işleri kadar, Suma Rakısı meşhur. İkram eden köylüleri geri çevirmeyin. Konaklama Otelimizde.


3 Gün | 21 Mayıs Cumartesi,  Avgonima – Anavato  
Sabah kahvaltımızın ardından Adanın Batı tarafını keşfe çıkıyoruz. Bu tur esnasında adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü'nü, en eski manastırlarından birisi Nea Moni'yi ve bir zamanların en yüksekteki ve korunaklı köyü olan Anavatos'u göreceğiz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da deniz manzaralı bir köy tavernasında yiyeceğiz. Burada adanın şahane oğlak tandırı, horoz kebabı, ot köftesi, peynirli patlıcan kebabı, mastello peyniri ve ev şaraplarının tadına bakacağız. Yemeğin ardından bir zamanların en korunaklı ve geçit vermez köyü olan Anavatos'u panoramik olarak izleyecek ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflayacağız. Gün sonunda Sakız'ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı'na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini göreceğiz. Günü yunan müziğinde eşliğinde taverna eğlencesiyle sonlandıracağız.


4.Gün | 22  Mayıs Pazar  Sakız – Çeşme – Alaçatı- İstanbul
Sabah alınacak kahvaltımızın ardından İlk feribota binmek üzere limana hareket ediyoruz. gümrük işlemlerinin ardından gemimize binip, Çeşme'ye ulaşıyoruz. Gerekli gümrük işlemlerinden sonra free-shop alış verişi için serbest zaman verdikten sonra kısa bir yolculukla Alaçatı'ya hareket ediyoruz. Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri, renkli sokakları, yöresel ürünleri ve Rüzgar gülleri ile ilginizi  çekecek  Alaçatı da Liman bölgesine kadar gezimizi tamamlyıp, öğle yemeğinden sonra İstanbul'a doğru yola çıkıyoruz. 

Bu etkinlik A gurubu seyahat acentesi Tresoro Turizm tarafından YUDOSK için gerçekleştirilmektedir. Sorularınız ve detaylı bilgi için faaliyet sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

Faaliyet Sorumlusu: Abdulkadir Alkan, e-posta: 1572153@gmail.com

Vize: Yunanistan Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır. Sakız adası için kapıda vize alınabilir.

Etkinlik Bedeli: 241€, Kayıtta 121€, 13 Mayıs 120€

Bu etkinliğe kayıt için kapora ödenmesi gerekmektedir. Kapora ödemeyenler yedek olarak değerlendirilecektir. 

Fiyata Dahil Olanlar
İstanbul-Sakız otobüs ile ulaşım
Adada tüm tranferler ve güney ve kuzey ada turları
Türkçe Rehberlik Hizmeti
Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
4* lı Otelde 3 Gece Oda Kahvaltı Konaklama 

Fiyata Dahil Olmayanlar
Yurtdışı Çıkış Harcı (15 tl)
Öğle ve Akşam Yemekleri
Müze Ören Yeri Girişleri

Tavernada akşam yemeği (20 €)

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü