NÜZHETİYE ŞELALESİ - SERVETİYE KARŞI KÖYÜ - KARAASLAN TESİSLERİ

Etkinlik Türü Zor Yürüyüş Etkinlik Tarihi 27.05.2017 Etkinlik Süresi 6 Saat -------- 16 - 18 KM Katılımcı Limiti 15 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum KOCAELİ - NÜZHETİYE

 

 

NÜZHETİYE ŞELALESİ  - SERVETİYE KARŞI KÖYÜ

 27 MAYIS 2017 (Cumartesi)

( DİKKAT : Orman içi ve bazı yerlerde ipli geçiş kullanılacaktır. Etkinlik detaylarını iyi okuyunuz.)

Muhteşem doğası, barındırdığı çeşitli hayvan popülasyonu (özellikle kuş), dereyi sarmalamış gürgen, kayın ve ıhlamur ağaçları ile yaz aylarının vazgeçilmezi, fotoğraf tutkunlarının gözdesi; Nüzhetiye Şelalesi…

Samanlı Dağları’nın üzerinde yer alan orman köylerinden biri olan Nüzhetiye Köyü, Karadeniz köy mimarisi ve yerleşim planını yansıtıyor. Halkının çoğunu, Osmanlı Rus Harbi sırasında buraya, Doğu Karadeniz ve Kafkasya’dan göç eden Gürcüler oluşturuyor. Gürcüler daha köyün yolları yokken okul, cami ve medrese yapmışlar burada. Çevreden eğitim için buraya gelirlermiş. Daha sonra köye arnavut kaldırımı yapılmış. Köyün içindeki Nüzhetiye Camii, İkinci Abdülhamit Han’ın başmabeyincisi olan Hacı Ali Paşa tarafından 1880 yılında yaptırılmıştır. Cami 1927 yılında ciddi boyutta tamir görmüş. Çok güzel bir mimariye sahip olan caminin içindeki ahşap işçilik de dikkat çekicidir.
 

Nüzhetiye Şelalesi (4 km dere kenarı ) Yürüyüşün çoğu dere içinde geçiyor, bir ıslanmayı göze almak gerekir. Parkur oldukça ıslak ve nemli bir yapıya sahip olduğu için yürürken bastığımız her yere dikkat etmeliyiz. Parkur yaklaşık 4 km olup yer yer orman içi patika ve büyük kısmı ise dere içi yollardan oluşmaktadır. Bu parkurun en belirgin özelliği ise gürgen ağaçları ile sarmalanmış bir dere içerinden geçmesidir. Yürüyüşümüz başlangıç aşamasında 430 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 970 mt yüksekliğe ulaşacağız. 500 mt inişli çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

NOT : BU ETKİNLİĞİMİZ YÜRÜYÜŞ TECRÜBESİ GEREKTİRİR. İLK KEZ KATILANLAR İÇİN UYGUN DEGİLDİR.(Performansını yeterli görmediği katılımcıları rehber silmektedir. )

10 km toprak yol ve orman içi patikalardan oluşmaktadır. Yürüyüşümüz ikinci aşamasında 430 mt yükseklikten başlayıp, rota boyunca en fazla 975 mt yüksekliğe ulaşacağız. 500 mt inişli çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

Kahvaltı :

Bir köy kahvesinde yanınızda getrirdiklerinizi yiyebilirsiniz.

Öğle Yemeği :

Atıştırmalıklarınızı yanınıza alıyorsunuz.Meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tercih edilmeli.

Akşam Yemeği:

Duruma göre birlikte değerlendiririz.


Faaliyet Sorumluları: Erol GEYGEL : 0 545 658 48 73NOT :  *  Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir.

             * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.

             * Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 

            * Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Orman içi geçişler , patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

            * Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.

 

ARAÇ DURAKLARI:

7:30 İncirli- Alfemo

7:45 Mecidiyeköy- Y.K Bank

7:50 Yıldız- Sait Çiftçi

8:00 Kadıköy- Evlendirme

8:05 E-5 Göztepe

8:10 Kozyatağı

         E-5 üzeri Maltepe-Kartal vs.

Lütfen 5 dk. önce durakta olunuz!       

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü