MASALLAR DİYARI GÜRCİSTAN SVANET BÖLGESİNE YOLCULUK

Etkinlik Türü YURT DIŞI ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 15.07.2017 Etkinlik Süresi 6 GECE- 7 GÜN Katılımcı Limiti 25 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 5 Konum

 

Muhteşem bir programla Gürcistan’daki ortaçağ müzesi Svanetti Bölgesine gidiyoruz. Masallar diyarına yolculuk diyoruz çünkü tam da Masal Dağı Kaf’ın (Elburuz) eteklerinde geçecek hikayemiz. Gürcistan’da, Kafkas Dağları’nın rakımı en yüksek ve en ücra köylerinin bulunduğu, Unesco Dünya mirası listelerinde yer alan Mestia’yı adım adım keşfe çıkacağız. Bu bölge Avrupa’nın ortaçağ müzesi olarak geçiyor ve pek çok eski geleneği sürdüren Yerli halkı Svan’ların ana yurdu. Ortaçağ platosunu andıran savaş kuleleri, sırtı karlı dağlarla ve ormanlarla, dağları buzullarla kaplı vahşi coğrafyası biz keşif severleri topraklarına çağırıyor. Bizim gezeceğimiz rota aşağıda. Buyurun bize katılın!

Öncelikle ulaşımı aktaralım. En geç saat 12:00’de Trabzon havalimanından hareket edeceğiz. Uçaklarınızı bu saate göre ayarlamanızı rica ediyoruz. Pegasus, Anadolu Jet en uygun uçuşları sunuyor. Biletinizi hemen satın alın ki tasarruflu olsun ;) Gürcistan için vize gerekmemektedir. Üzerinde TC kimlik numarası olan (veriliş tarihi10 yılı geçmeyen, soğuk damgası net ve presi bozulmamış olmalı) nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz ile sınırı geçebiliyorsunuz.


ÖZET PROGRAM
1. Gün: 15 Temmuz Cumartesi: Batum, Kobuleti ve Poti
2. Gün: 16 Temmuz Pazar : Zugdidi Çarın Sarayı ve Mestiaya varış, Svan Kuleleri
3. Gün: 17 Temmuz Pazartesi: Qoruldi gölleri ve yürüyüş
4. Gün: 18 Temmuz Salı: Chalaadi Buzulları
5. Gün: 19 Temmuz Çarşamba Ushguli Köyü
6. Gün: 20 Temmuz Perşembe:: Mestia’ya veda Zuruldi Dağı’na çıkış, Batumda konaklama 
7. Gün: 21 Temmuz Cuma: Batum gezisi ve vedalaşma

PROGRAM DETAYLARI

15 Temmuz Cumartesi: Batum, Kobuleti ve Poti
Trabzon’dan hareketle yaklaşık 2,5 saatte Artvin Hopa Sarp sınır kapısına varacağız. Sınırı geçtikten sonra Batum’a uğrayacak, ordan da Kobuleti ve bölgenin en büyük diğer şehirlerinden Poti’ye doğru uzanacağız. Mestia’ya giden yolun sarplığı sebebiyle gündüz gidilmesi daha doğru olacağı için konaklamız Poti yakınlarında Zugdidi’de uygun bir pansiyonda olacak. Akşam elbet Gürcü tatlarından oluşan yemeğimizi afiyetle yiyeceğiz. (Şarap severler yaşadı).


16 Temmuz Pazar : Zugdidi Çarın Sarayı ve Mestiaya varış, Svan Kuleleri 
Sabah erkenden yöresel kahvaltı ardından Çarın sarayınıda gezdikten sonra Mestia’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol 200 km. Ama otoban değil tabiki… doğa ile içiçe gerçek bir şölen ve heyecan. Güzel ve keyifli molalarla Mesita’ya doğru ilerleyeceğiz. Unutamayacağınız bir başlangıç olacak. Durmalı kalkmalı bu keyifli yolculuktan sonra Mestia’ya varıp pansiyonumuza yerleşiyoruz. Biraz dinlenip Mestia kasabasını geziyor, yüzyıllar öncesinin savunma kulelerini Svan kulelerini fotoğraflıyoruz. Aksam mutlaka Mestia’nın en meşhur mekânında yerimizi alacağız. Cafe Laila. Mestia’nın geleneksel dansları, müzikleri de bizi karşılayacak.

17 Temmuz Pazartesi: Qoruldi gölleri ve yürüyüş, 
Bugün Qoruldi göllerine gideceğiz. Göl yolu stabilize olduğu için ek olarak dört çeker araç kiralamamız gerekiyor. Bu sebeple bu bölümü opsiyonel tutmak durumundayız. (Ektra ücret kişi başı 60 TL).Sabah kahvaltının ardından araçlarımızla hareket edip muhteşem dağ manzarası ve yeşillikler eşliğinde göle varacağız. Tabi ki mayolarımız ve havlularımız yanımızda olacak, bu deneyimi kimse kaçırmak istemeyecektir. Çift kuleli zirvesiyle Kafkaslar’ın en güzel dağı Ushba’dan süzülüp gelen suların serinliğine kendimizi bırakacağız. Göl kenarında geçirdiğimiz keyifli saatlerin ardından bölgede yaklaşık 2 saatlik yürüyüşümüz tamamlayıp Mestia’daki evimize döneceğiz. Akşam yine eğlencemiz ve muhteşem yemeklerimiz bizi bekliyor olacak. 
 

18 Temmuz Salı: Chalaadi Buzulları
Bugün Kafkasların muhteşem doğasını daha da yakından görüp kaslarımızı da iyice açacağız. Aracımızla yürüyüş başlangıç noktamıza varıyoruz. Patika üzerinden yaklaşık 5 km’lik güzel bir yürüyüş. Asma köprüden geçerek ormana giriyoruz ve oradan da Chalaadi Buzulu altındayız, 2000m!. Buzul suyuna girmek tercihinize kalmış. Burdan Buzulun üstünede çıkıp kumanyalarımızı yedikten sonra aracımıza geri dönüyoruz. Yaklaşık 2 saat gidiş, 2 saat dönüş 4 saat yol yapmış oluyoruz. Evimize dönüş ve serbest zaman, dilediğinizce Mestia sokaklarında gezip, bol bol fotoğraf çekebileceksiniz.

19 Temmuz Çarşamba: Ushguli Köyü 
Bugün Avrupa’nın en yüksek yerleşiminin olduğu Ushguli köyüne gidiyoruz. Deniz seviyesinden 2100 metre yükseklikteki Ushguli 12 ay boyunca yaşanılan bir köy. Gölde olduğu gibi Ushguli yolu stabilize olduğu için ek olarak dört çeker araç kiralamamız gerekiyor. Bu sebeple bu bölümü yine opsiyonel tutmak durumundayız. (Ekstra ücret kişi başı 60 TL). Bu keyfi kaçırmayacağınızı düşünüyoruz. Katılmayı tercih etmeyenler için ise kasabada doya doya gezip dinlenebilecekleri serbest gün.

20 Temmuz Perşembe: Mestia’ya veda Zuruldi Dağı’na çıkış, Batumda konaklama 
Mestia’ya veda günümüz..Kahvaltının ardından teleferikle 2340 m’deki Zuruldi Dağı’na çıkıp Kafkasların heybetini bu kez daha yukarıdan izliyoruz. Manzara muhteşem, orman içindeki patikadan aşağıya doğru yürüyüşümüze başlıyor, ciğerlerimizi temiz dağ havası ile doldurarak Mestia’ya geri gelip evimize veda ederek yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde Batum’da kalacağımız yeni evimize ulaşıp dinlenmeye çekiliyoruz.

21 Temmuz Cuma: Batum gezisi ve vedalaşma
Batumda yine dolu dolu bir program bizi bekliyor olacak kahvaltının ardından Ama bugün de dolu dolu geçecek. Gezimiz Batum Limanı, Astronomik Saat, Chacha Kulesi, Batum Fener Kulesi, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Alternatif olarak Batum plajında denize girme şansınız da var. Şehir gezisinin ardından Türkiye’ye geçiyoruz ve Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. Uçak biletlerinizi 20:00 ve sonrası için almanız önemli. Artık veda vakti. Bir sonraki buluşmamız için sözleşerek ayrılıyoruz.
Not: Hava şartlarına göre gezi programı içeriğinde değişiklik yapılabilir.

Gezi rehberleri: Bu geziyi Kaçkarlarda ilk dağcılık yapan, dağcılık eğitmeni, fotoğrafçı, Mestia’yi ve oradaki dağ yürüyüşü rotalarını bu tarafa ilk taşıyanlardan sevgili Asım HABERAL abimiz ile birlikte gerçekleştireceğiz. Ayrıca bendeniz rehberiniz Muco TÜRKYILMAZ ve Buse ARAS her an sizlerle olup gereken her türlü desteği sağlayacağız.

Önemli: Maliyetleri ince ince düşünülmüş gezimizin gerçekleştirilebilmesi için katılımcı sayısının en az 15 kişi olması gerekmektedir. Gezi 30 kişi ile sınırlıdır.

Diğer önemli bilgiler: 
- 6 gece 7 gün kişi başı ücret 1400TL
- Ücrete dahil: 6 gece otel konaklama, 6 sabah kahvaltı, 6 akşam yemeği. Yürüyüş günlerinde kumanya. Gezi içindeki ulaşım ve ara transferler.
- Uçak biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar hesaplı olacaktır. Gidiş biletlerinizi Sabah 12.00 den önce Trabzon da olacak şekilde almanız gerekmektedir.
- Dahil değil: Trabzon havalimanına ulaşım, Gürcistan girişinde 15 TL pul ücreti, Ushguli ve Qoruldi gölleri gezisi ulaşım, müze ve ören yeri girişleri, şehir/kasabalardaki öğle yemekleri, kişisel harcamalar, yemeklerdeki ve otellerdeki ekstralar, elde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay…vb))

Yanınızda getirmeniz gerekenler: 
Kafkas yamaçlarında dört mevsimi bir günde yaşayabilirsiniz. Su geçirmez yürüyüş botu ve yedek ayakkabı, su geçirmez yağmurluk/panço, pantolon (kot önermeyiz), polar, tozluk, 25 -35 lt. sırt çantası, akşamları soğuk olabileceğinden bere, kazak, düdük, kafa feneri. Ayrıca fotoğraf makinası, güneş gözlüğü, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar. Mayonuzu unutmayın.

Yürüyüşlerde konforlu olabilmeniz için giysilerinizin termal/ sentetik olmasına özen gösteriniz, böylece ıslandığında çok çabuk kurur. Banyo havlunuzu mutlaka yanınıza alın. 

BU ETKİNLİK A SINIFI  SEYAHAT ACENTESİ MAÇAHEL TURİZM TARAFINDAN YUDOSK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. 
 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü