KURBAN BAYRAMINDA OTOBÜSLE BAŞTAN SONA BALKANLAR

Etkinlik Türü YURT DIŞI ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 11.10.2013 Etkinlik Süresi 9 Gün Katılımcı Limiti 42 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum

 

 

 

 

 

                      KURBAN BAYRAMINDA OTOBÜSLE BAŞTAN SONA BALKANLAR

9 Gün - 7 Ülke (11 EKİM-19EKİM)

 

MAKEDONYA – KOSOVA – ARNAVUTLUK – KARADAĞ – BOSNA HERSEK – HIRVATİSTAN YUNANİSTAN

 

Üsküp (1), Prizren, Tiran (1) Podgorica, Saray Bosna (1) Mostar, Poçitel, Dubrovnik (1)Kotor, Budva, Petrovac, Bar, Ulcin (1)  İşkodra, Elbasan, Struga, Ohrid (1), Manastır (1)  Selanik, Kavala

1.Gün 11.10.2013 Cuma: İstanbul - Selanik
Akşam saat 21.00 de Kadıköy Evlendirme dairesi, saat 21.30’da Gayrettepe Dedeman Otel önü ve saat 22.00 de Bakırköy Ömür Plaza önünden hareket ile yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan’a geçerek, Xanthi (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine), Alexandropouli (İskeçe) ve Kavala üzerinden Selanik’e yol alıyoruz.
 

2.Gün 12.10.2013 Cumartesi: Selanik - Üsküp
Kavala yakınlarında ve Selanik yakınlarında vereceğimiz molaları sonrasında Yunanistan ve Makedonya Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Üsküp’e varışımıza müteakip  Üsküp Şehir turumuza başlıyoruz;  Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te Vardar nehrinin kıyısında cafe, bar, restaurantların arasından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nda Zafer Tak’ı Büyük İskender, Çar Samuel, 1.Justinyanus heykellerini, Taş Köprü’yü ve Makedonyalı Filip ve Olimpiyas heykelleri ila Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Kapan Han, Murat Paşa Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Sultan Murat Camii, Saat Kulesi, İsa Bey Cami, Bit Pazarı, Arasta Camii, Kapan Han, Mustafa Paşa Camii ve Meşhur Üsküp Kalesi’ni görüyoruz. Alışveriş ve yemek  için verilecek serbest zaman ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Üsküp' teki otelimizde.
 

3.Gün 13.10.2013 Pazar: Üsküp - Prizren - Tiran
Sabah kahvaltısı ardından Kosova - Prizren’e hareket ediyoruz. Balkanlar’ın belki de en güzel ve en şirin kentlerinden birisi olan ve mimari silueti, yol ve dükkanlardaki Türkçe ibareleri ile hemen ilk görüşte Anadolu Osmanlı kenti izlenimini veren ve Osmanlıların 37 cami inşa ettikleri Prizren’de göreceğimiz ilk eser, süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Camii’dir. Bayraklı Camii ve Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı gördükten sonra turumuzun bitimiyle beraber verilecek serbest zaman ardından Arnavutluk' a giriş yapıyoruz. 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'a varış. 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı’nı görüyoruz. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Tiran'daki otelimizde.
 

4.Gün 14.10.2013 Pazartesi: Tiran - İşkodra - Podgorica - Saray Bosna                   
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Saray Bosna'ya hareket. Tam anlamıyla görsel bir şölen şeklinde geçecek yolculuğumuz esnasındaDrin ve Buna nehrlerini görerek İşkodra şehrinden geçiyoruz. Ardından Balkanların en büyük gölü Olan İşkodra gölü çevresinden Karadağ’a geçiyoruz. Karadağın Başkenti Podgorica şehrinden geçerek Büyüleyici Pivsko Gölü ve Kanyonundan geçerek Bosna-Hersek sınırına giriş yapıyoruz. Foça şehri üzerinden Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosnaya varışımıza müteakip  ki asır boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaş Tüneli, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastiningerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını göreceğiz. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Saraybosna'daki otelimizde.
 

5.Gün 15.10.2013 Salı: Saray Bosna - Mostar - Poçitel - Dubrovnik
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Eski Yugoslavya'yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili'ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik'e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Dubrovnik’deki otelimizde.
 

6.Gün 16.10.2013 Çarşamba: Dubrovnik - Kotor - Budva - Bar - Ulcinj                      
Sabah kahvaltımızın ardından 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa'nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ'a geçiyoruz. Adriyatik Sahili'ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra  Budva'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten verilecek serbest zaman ardından özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan adasını görüyor ve Ulcjin’e otelimize geçiyoruz. Konaklama Ulcjin’deki otelimizde.
 

7.Gün 17.10.2013 Peşembe: Ulcjin - İşkodra - Elbasan - Ohrid
Sabah kahvaltımızın ardından kısa bir yolculuk ile Arnavutluk sınırına yeniden giriş. Elbasan şehrinde Elbasan Kalesi’ni ziyaret ardından öğlen yemeği için verilecek serbest zamandan sonra Kafasan sınır kapısından Makedonya’ya giriyoruz. Sınır şehri olan Struga kentindekiDrim Nehri’ni gördükten sonra Ohrid’deki otelimize geçiyoruz. Konaklama Ohrid’deki otelimizde.          
 

8.Gün 18.10.2013 Cuma: Ohrid - Manastır
Sabah kahvaltımızın ardından  Ohrid turumuza başlıyoruz. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Ohrid Halveti Tekkesi, Ali Paşa Camii, Çınar Meydanını görüp Ohri Çarşısı içinden geçerek tarihi Osmanlı evlerinin bulunduğu sokağa giriyoruz.  Ardından Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kiliselerinden Aya Sofya Kilisesi ve St.Kaneo Kilisesi’ni görüp Ohrid gölü sahilinden Ohrid kent merkezine dönüyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda bayanlar, dünyaca ünlü Ohrid İncisi satın alma imkânı bulabilirler. Serbest zaman ardından Balkanlar'ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya'nın tarih ve kültür cenneti Manastır'a gidiyoruz. Makedoncada da Manastır anlamına gelen Bitola adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu Osmanlı Askeri İdadi Lisesi binasını ve binada Atatürk için yapılmış olan Anı Odası’nı ziyaret ediyoruz. Bitola’nın meşhur caddesi Şiroksokakta yürüyüş esnasında tarihi dokusu korunmuş Bitola’nın evlerini görüyoruz.  Akabinde Osmanlı eserlerinden Saat Kulesi, Yeni Cami, Kapalı Çarşı ve Elveda Rumeli dizisinin çekildiği tarihi Osmanlı çarşısını görüyoruz. Ardından Manastır’daki otelimize geçiyoruz. Konaklama Manastır’daki otelimizde.

 
9.Gün 19.10.2013 Cuma: Manastır - Selanik - Kavala - İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından Selanik’e hareket . Çok kısa bir yolculuk ile Yunanistan sınırına giriş yapıyoruz. Kozani ve Veroia şehirleri üzerinden Selanik’e varıyoruz. Yapacağımız Selanik panoramik şehir gezimizde, Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya DimitrosKilisesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ediyoruz. Aya Sofya Kilisesi, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Beyaz Kule, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanını görüyoruz. Selanik’ in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Aristotales meydanında verilecek serbest zaman ardından ardından Büyük İskender heykelini görüpKavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Verilecek serbest zamanda Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Serbest zaman sonrası İstanbul’a hareket. Gümrük ve pasaport işlemleri sırasında Yunan Freeshop’unda alışveriş imkânı. Güzergah üzerinde vereceğimiz yemek molasını takiben İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile…

 

Yudosk'a özel fiyatlarla gerçekleştirilecek turumuza ilişkin tüm sorularınız için organizasyon sorumlumuz Sn. Mustafa Esen ile irtibata geçiniz.

 

Mustafa Esen 0 505 680 53 70 esenhoca@gmail.com

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü