KASTAMONU KÜLTÜR DOĞA GEZİSİ

Etkinlik Türü YÜRÜYÜŞ ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 13.05.2017 Etkinlik Süresi 1 GECE - 2 GÜN Katılımcı Limiti 19 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 3 Ön Kayıt 16 Katılımcı Konum KASTAMONU- BATI KARADENİZ

13-14 Mayıs hafta sonu,  bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Kastamonu şehrindeyiz.

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser vardır. Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi ve buna benzer birçok tarihi eser mevcuttur. Çivisiz yapı mimari olarak yapılan Mahmut Bey Camide buradadır. Kastamonu kent merkezinde ayrıca Türkiye'de açılan ilk "Kent Tarihi Müzesi" bulunmaktadır.

Kastamonu Saat Kulesi, Sultan II.Abdulhamit zamanında, şehrin doğusunda bulunan yamaç üzerine Kastamonu Valilerinden Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1884-1885 yıllarında yaptırılmıştır. Kulenin saati de Avrupa'dan getirtilmiştir.

Kastamonu'da yapılan çekme helvası tüm ülke içinde meşhurdur.

Yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete beşiklik etmiş bu şehir, çevre köyleri  doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir yerdir.

Kurtuluş Savaşında halkın can siperane bir şekilde kağnılarla İnebolu limanından Ankara'ya cephane taşıyan halkı,  bu yolda bir çok şehit vermiştir. Her yıl bu şehitleri anma sebebiyle, Kastamonu'dan İnebolu'ya yaklaşık 120 km lik  "İstiklal Yolu" yürüyüşü düzenlenmektedir. 

 

12 Mayıs Cuma akşamı İstanbul'dan  akşam 23:00 de yola çıkıyoruz. Yaklaşık 9-10 saatlik yolculuğun ardından, sabah kahvaltımızı Kastamonu'da bulunan Cem Sultan Bedesteninde yapacağız.

Kastamonu merkezde tarihi camiler ve çarşılarla iç içe bir mekan Cem Sultan Bedesteni, Kurşunlu Han yanı Terziler Çarşısı olarak bilinen mevkiidir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın M.1469 yılında Kastamonu Sancak Beyliği görevine gönderdiği oğlu Şehzade Cem Sultan tarafından yaptırılmıştır. 1800’lü yılların başlarında geçirdiği yangın nedeni ile halk arasında Karanlık Bedesten olarak adlandırılmıştır.
1970 yılında büyük bir yangın geçiren bedesten, 2005 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır.  Günümüzde restoran olarak hizmet verilmektedir.

İsteyenler buradan yöresel bezler, pastırma ve sahlep alışverişi de yapabilirler. Saat 11.00 de Yaralıgöz mevkiinde Kastamonu Dağcılıktan arkadaşlarla buluşup, yayladan Yaralıgöz tepesinde 2-3 saatlik bir yürüyüş gerçekleştireceğiz.Yürümek istemeyen arkadaşlar kamp alanında bekleyebilirler.

Sonrasında, İnebolu- Abana arasındaki Gemiciler köyü sahilinde bulunan 800 yıllık tarihi Çınaraltına uğrayacak, oradan da İstiklal yolu başlangıcı İnebolu, Curu Duruğu, Ersızler Dere bölgelerinden geçerek konaklayacağımız Küre Dağlarının Ecevit bölgesinde yer alan Ecevit Han'a ulaşıyoruz.

Ecevit Hanı'nda akşam yemeğimizi yiyor ve kamp ateşi eşliğinde hep birlikte güzel bir akşam geçiriyoruz. Sabah kahvaltımızı da Ecevit Hanı'nda alıyoruz.

Ecevit Hanı'nda 6 çift kişilik  oda, 1 tane de 5 kişilik oda mevcuttur. Dileyen 4- 5  kişi kanepelerde ya da uyku tulumlarında kalabilirler.

Konaklama boyunca su ve çaylar ücretsizdir.

14 Mayıs Pazar günü, dönüş yoluna geçmeden önce, Şenpazar, Cide ve Giderus'a uğruyoruz. Giderus'ta  İsteğe bağlı olarak balık keyfi yapabileceğiz.

İstanbul da  akşam 22:00- 23:00 gibi olacak şekilde  için yola çıkıyoruz.

Etkinlik  Fiyatı : Site üyelerimiz için: 265 TL - Resmi Kulüp Üyelerimiz için: 260 TL

Fiyata Dahil Olanlar: Yol ve transferler- 1 gece konaklama (YP) - Zorunlu Seyahat Sigortası

Dahil olmayanlar: Öğle ve yolda alınacak akşam yemekleri- kişisel harcamalar 

Katılım için kayıt yaptıktan sonra size bildirilecek hesaba kapora yatırılması gerekmektedir.Kapora yatırmayanların katılımları yedek olarak değerlendirilecektir.

Faaliyet Sorumlusu : Ümit Tetik- 0 536 360 30 31

FAALİYET SORUMLUSU DEĞİŞEN ŞARTLARA GÖRE PROGRAMDA DEĞİŞİKLİKLER YAPABİLİR.

ETKİNLİK EN AZ 15 KİŞİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

BU ETKİNLİK A GRUBU SEYAHAT ACENTESİ DEULCOM TURİZM TARAFINDAN YUDOSK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

 

Araç Durakları 

23.00 İncirli Alfemo
23.15 Mecidiyeköy Y.K.Bank
23.25 Yıldız Sait Çiftçi
23.40 Kadıköy EVLENDİRME
23.50 E-5 Göztepe
23.55 E-5 Kozyatağı
       E-5 üzeri Maltepe, Kartal v.s.
      Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü