KARS'TAN RİZE'YE YEŞİL TARİH

Etkinlik Türü YÜRÜYÜŞ ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 09.07.2018 Etkinlik Süresi 7 GECE- 8 GÜN Katılımcı Limiti 30 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 19 Ön Kayıt 2 Katılımcı Konum Doğu Karadeniz

 

BU ETKİNLİK A SINIFI  SEYAHAT ACENTESİ MAÇAHEL ACENTA TARAFINDAN YUDOSK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

Kaçkarlar Doğu Karadeniz’in yücesi, olmazsa olmazıdır. Yeşilin bin bir tonu kaplar eteklerini. Bir bakmışsınız yanı başınızda taşlardan, kayalardan buz gibi fışkırır tatlı suyu, dökülür şelalelerle, göllere karışır. Fırtına deresi gürül gürül akar, büyür, ev olur binlerce balığa, kuşa, böceğe, yağmuru can verir ormana, ağaca, yaprağa, on binlerce çeşitteki rengarenk çiçeğe. Devamında birbirinin ardı sıra gelir başı göğe değen zirveler, buzullar, yemyeşil örtüsü ile yaylalar. Saklambaç oynayan çocuklar gibidir sıradağlar. Kaçkar’ı, Mescit’i, Yanlızçam’ı ve Altıparmağ’ı nicesi gizli geçitler verir birbirine. Yüzyıllardır ev olmuş binlerce insana ve tarih yazılmış taşa toprağa. Kars’tan Rize’ye bir destanı adım adım takip edeceğimiz, her adımda mistik bir havayı soluyarak büyüleneceğiniz bu gezide bize misafirimiz olmaya var mısınız? 

Biz kimiz diye soranlara, merak edenlere, aramıza yeni katılacak dostlara anlatalım kısaca... Ben MUCO REHBER bir Kaçkar Sevdalısıyım. Hemşin’liyim. Yöremizde doğaseverler için alan rehberliği yapıyor, Kaçkarlar Çat Vadisi’ndeki, 90 yıllık geçmişi olan baba yadigârı Toşi Pansiyonu ailem ile birlikte işletiyorum. Biz Hemşinliler yüzyıllardır bu topraklardayız, acısını da biliyoruz, tatlısını da… ekmeğini yiyoruz Kaçkar topraklarının. Geleneklerimizden yaylacılık yok olmaya yüz tuttu ama en azından kültürünün yaşaması için elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. İçtiğiniz sımsıcak mis gibi çayı bizler yetiştiriyoruz. Tarlada mısırımız, fasulyemiz, lahanamız, denizde hamsimiz. Sofralarımızda mısır ekmeğimiz, gulimiz, hamsikolimiz. Yükseklerde böğürtlenimiz, ahududumuz, likapamız…böylelerini başka yerde tatmanız nerdeyse imkansız. Rengarenk çiçeklerin nektarını altın sarısı bala çevirip şifa dağıtır Kafkas arılarımız vızır vızır.…. Ve tabiki türkülerimiz …hem çoşturur hem ağlatır, sevdalıklar, hasretlikler... Saygı duyar kulak veririz tulumun sesine, ritim tutarken horon ile… 

İstiyoruz ki siz de gelin görün bu güzel diyarları, bu büyülü toprakları, ama hakkıyla, doğasını bakirliği görüp gönülden sevip saygı duyarak. Kültürünü, insanını en yakından yaşayarak ve sonunda yürekten birer gönül elçisi olun bu dağlara, yani kısacası "DOĞA AŞKIYLA, GEL DOĞA'YA " diyerek bekliyoruz.

ÖZET PROGRAM :
1.GÜN 9 TEMMUZ: KARŞILAMA, KARS ŞEHİR GEZİSİ,  KARS MÜZESİ, KARS KALESİ

2. GÜN 10 TEMMUZ: KARS ANİ HARABELERİ,PEYNİR MÜZESİ  ÇILDIR GÖLÜ, TİBET KİLİSESİ, ŞAVŞAT
3. GÜN 11 TEMMUZ: TAMARA ODALARI, SUATAN ŞELALESİ, 
4. GÜN 12 TEMMUZ: MARAL ŞELALESİ, TİBET KİLİSESİ,MAÇAHEL BÖLGESİ, BORÇKA

5. GÜN 13 TEMMUZ: KARAGÖL, SAHARA TABİAT PARKI, MENÇUNA ŞELALESİ,

6. GÜN 14 TEMMUZ: POKUT VE SAL’DA GÜNEŞE ŞARAPLA VEDA

7. GÜN 15 TEMMUZ: GİTO VE AMBARLI YAYLASI GEZİSİ, GERÇEK YAYLA KÜLTÜRÜ

8. GÜN 16 TEMMUZ: PALOVİT ŞELALESİ, ÇİNÇİVA, TRABZON

GEZİ DETAYLARI :
Buyurun 7 gece 8 günlük dolu dolu programımız

            -KARS KALESİ-                                                              -KATERİNE AV KÖŞKÜ-

1.GÜN 9 TEMMUZ: KARŞILAMA, KARS MÜZESİ, KARS KALESİ

Sizleri sabah11-12  arası  Kars Havalanında karşılayıp soluksuz bir gezi için yola çıkarıyoruz. Kars merkeze ulaşıp ilk gecemizi geçireceğimiz Katerina Oteline yerleştikten sonra bölgenin ruhunu daha da içimize çekip çözümleyebileceğimiz, tarihin derinliklerine doğru yola çıkacağımız Kars Müzesini geziyoruz. Dileyenler şehrin ünlü Kazevi Restoranlarına kaz yiyebilir. Katerina Otelde akşam yemeğimizi yedikten sonra akşam ilerleyen saatlerde tarihi dokusu ve endamı ile şehre meydan okuyan Kars Kalesinden şehrin muhteşem ışıltılarını izleyerek semaverde çay keyfi ile ilk günümüzü noktalıyoruz.

 

              -ANİ HARABELERİ-                                                        -  TİBET KİLİSESİ -

          - ÇILDIR GÖLÜ-                                                                       - ŞAVŞAT KARAGÖL -

2. GÜN 10 TEMMUZ: KARS ANİ HARABELERİ, BOĞATEPE KÖYÜ PEYNİR MÜZESİ, ÇILDIR GÖLÜ, ŞAVŞAT
Sabah 5 te kalkıp doğunun Efes‘i denen Ani Harabeleri‘ne doğru yola çıkıyoruz. Bir tören havası yaratan güneşin doğuşunu harabelerin mistik havası eşliğinde büyülenerek izliyoruz Bu muhteşem şehrin onca yıkıma savaşa ve doğal afetlere dayanan yapılarını görünce harabe kelimesinin pekte uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Hala ayakta olan binalar çokça heybetli ve güçlü görünüyorlar. Yaklaşık 1 saat burada kaldıktan sonra kahvaltı için evimize geri dönüyoruz. Kahvaltı ardından Ardından Çıldır Gölü’ne doğru hareket ediyoruz. Deniz seviyesinden 1960 metre yukarıda bulunan bu göl ve çevresini görüyoruz. Dileyen arkadaşlarımız burada öğle yemeklerini balık olarak yiyebilir.Daha sonra yolumuz üzerindeki Kars dendiğinde akla gelen önemli yiyeceklerden biri olan peynir (kaşar, gravyer) için yapılmış olan müzeyi ziyaret ediyoruz. Unutmadan dilediğiniz kadar peynir alabilirsiniz çünkü taşıma derdiniz yok, arkanızdan kargo ile tüm ürünlerinizi size zahmetsizce ulaştırıyorlar. Dileyen arkadaşlarımızla sandviçlerimizi yedikten sonra Ardından Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Şavşat’a doğru hareket ediyoruz. Günün devamında Aracımız ile yol üstündeki Tibet Kilisesi’ne uğrayacağız. Ancak hemen otele gitmek yok. Öncesinde Sahara’daki Aşıklar Tepesi’ne çıkıp günbatımını seyrediyoruz. Sonrasında otelimize geçip akşam yemeğimizi alıyoruz. Hatırlatalım Türkiye’nin tek ılıman yağmur ormanı olarak geçen bu bölgede Yağmura karşı tedbirli olmakta fayda var. Konaklamamız Şavşat’ta.

                                                                                                   - TAMARA ODALARI -                                             -SUATAN ŞELALESİ-

3. GÜN 11 TEMMUZ: TAMARA ODALARI, SUATAN ŞELALESİ, 

Göreceğimiz çok yer var, dolayısı ile Sabah kahvaltımızın ardından erkenden araçlarımızla yola çıkıyoruz. Şavşat’ın en önemli özelliği merkezden hangi yöne giderseniz gidin veya rastgele bir yolu takip edin mutlaka hoşunuza gidecek, doğal veya yerel özellikleri ile sizi büyüleyecek bir yere ulaşmanızdır. Önce Aşağıkoyunlu Köyü merkezinden sarp kayalıkların üzerinde bulunan Tamara Odaları mevkiine kadar yaklaşık 2 kilometrelik bir yürüyüş ile ulaşıyor ve hemen yanı başındaki Suatan Şelalesini görüyoruz. Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek Balıkgöl’e ulaşıyoruz. Burada sandviçlerimizi yedikten sonra bu sefer bölgedeki diğer bir muhteşem göl olan Karagöl’e gideceğiz. Şavşat Karagöl’de varış saatimize göre mola vereceğiz.  İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler. Bugün gezilecek çok yer var demiştik, yoruldum demek yok. Aracımız ile yol üstündeki Tibet Kilisesi’ne uğrayacağız.  Akşam, tarihi ahşap camileri gezme görme fırsatı bulacak, isteyenler eşsiz Gürcü yemeklerini tadabilecek. Sonrasında evimize geçip akşam yemeğimizi alıyor ve Şavşat’taki son gecemizi yine keyifle geçiriyoruz.

               -MARAL ŞELALESİ -                                                              -MAÇAHEL YAYLASI-

4. GÜN 12 TEMMUZ: MARAL ŞELALESİ, TİBET KİLİSESİ,MAÇAHEL BÖLGESİ, BORÇKA

Artvin keşfimize devam ediyoruz. Sabah cıvıl cıvıl kuş sesleri ve bakir bir coğrafyaya uyanıyor olacağız. Her şeyiyle doğal kahvaltımızı yaptıktan sonra yolculuk bu sefer Borçka’ya doğru olacak. Yolculuk boyunca Gürcistan sınırında muhteşem nehir ve orman manzarasına doyuyor ve yaylanın muhteşem havasını ciğerlerimize dolduruyoruz. Bir süre sonra Macahel Vadisinin doğa ve tarihi güzelliklerine karışıyoruz .Günün devamında Aracımız ile yol üstündeki Tibet Kilisesi’ne uğrayacağız.. Gün yine süprizlerle dolu dere kenarına konuşlanmış Köprüleri ve evleri görülmeye değer Efeler Köyü’nü gezip Maral Köyünde bulunan Maral Şelalesi’ne gideceğiz. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler.  Akşam Borçka Maral Köyünde konaklayıp, tarihi ahşap camileri gezme görme fırsatı bulacak, eşsiz Gürcü yemeklerini yiyeceğiz.

                                                - BORÇKA KARAGÖL-

5. GÜN 13 TEMMUZ: KARAGÖL, SAHARA TABİAT PARKI, MENÇUNA ŞELALESİ

Borçkadaki otelimizde mükellef kahvaltımız ardından yola çıkıyoruz. Zamanımız el verdiği sürece yol üstünde güzel yerleride göreceğiz. Şavşat Karagöl ve Sahara Tabiat Parkı içindeki gölün etrafını yürüyüp fotoğraf molamızı veriyoruz. Artvin’in Arhavi ilçesine vardıktan sonra içeriye doğru girerek yol üstündeki Çifteköprü’yü ve Mençuna Şelalesi’ni  geziyoruz. Burayı fotoğraflayıp aynı yoldan geri dönüyoruz ve Arhavi’de öğlen isteyenler sandiviçlerini yerken isteyenlerde yöresel lezzetleri tadabiliyor.  Yemeğin ardından Rize’ye doğru doğru yolumuza devam ediyoruz. ve oradan da Çat Doğa Köyündeki pansiyonumuza yerleşiyoruz.

6. GÜN 14 TEMMUZ : POKUT VE SAL’DA GÜNEŞE ŞARAPLA VEDA

Yaylalarda erken kalkılır. Bugünde sabah 7 de yöresel kahvaltı ardından saat 8 de maceraya başlıyoruz. Yüzyıllardır bölge insanlarının günlerce yürüyerek ulaştığı yaylaları biz bir bir gezeceğiz. Araçlarla vardığımız Amlakit Yaylası köy kahvesinde mola vereceğiz. Yöresel lezzet olarak çaydan başka bir şey bulamayacağımız köy kahvesinde bisküvi, poğaça ve tost yiyebilirsiniz. Yürüyüşe başlamadan önce ihtiyaç için kahvenin iki kapılı tek kişilik tuvaletini kullanmak ücretsiz. Ha bu arada bu yaylada sadece tek bir noktada telefon çeker. Ünlü PTT kutumuzu görmeden geçmeyeceğiz tabi ki. Yaklaşık 500 yaşında olan muhteşem ağaçların arasından yürüyerek Ermeni taş ustaları tarafından yapılan tarihi patikalar üzerinden 200 – 300 yıllık evlerin olduğu Hazindağ’a, devamında Pokut ve Sal Yaylası’na geçiyoruz. Sal’da bulutların üzerinden 2000 mt rakımda güneşin batışını şaraplar eşliğinde izlemenin tadı ise emin olun bambaşka olacak.  Dönüşte Çinçiva kahvede çay kahvemizi yudumlayarak bizi bekleyen çoban ateşi ve horonla renklenecek akşam için evimize yani Toşi’ye dönüyoruz.

7. GÜN 15 TEMMUZ : GİTO VE AMBARLI YAYLASI GEZİSİ, GERÇEK YAYLA KÜLTÜRÜ 

Bu sabah artık sizi yavaş yavaş eski rutininize alıştırmak için saat 8 de kahvaltı yapıyoruz. Sonra alıştık çok sevdik gitmeyiz dersiniz. Şaka tabi ki gidin dostlar ama yine gelmeyi unutmayın diyerek günün programına geçiyoruz. Zengin kahvaltımızın ardından araçlarımızla Pazar ilçesi dörtyoldan yönümüzü Badara Yaylası'na çeviriyoruz. Kısa bir fotoğraf molasından sonra Gito Yaylası’nı oradan da Ambarlı Yaylası’nı geziyoruz. Yürüyüşümüz Ambarlı’dan başlıyor ve % 40 eğimli güzergahımızdan belkide en zor parkuru tamamlamanın gurur ile yaklaşık 3 saat sonra 3100 mt rakım’daki Balıklı Göl’e varıyoruz. Bol bol fotoğraf çekip güzelce dinlendikten sonra yöremizde yaylacılık kültürünü hakkıyla devam ettiren nadide köylülerimizden Maksude ablamızın yayla evine misafir oluyoruz, dileyenlerle beraber kendi elleri ile yaptığı tereyağını, minciyi, peyniri, muhlamayı, ekmeği doya doya yiyoruz. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız. Devamında bulutların denize döndüğü o müthiş anları görüntüleyeceğiz. Ardından akşam yine gözümüz, gönlümüz ve midemiz bayram etmiş olarak Toşiye dönüyoruz. Eh artık son gecemiz hiç sönmeyen çoban ateşi ve yıldızlı gecede bu sefer tulumumuz ayrılmanın hüznü fakat yeni başlayan dostlukların keyfi ile çalacak. Kadın erkek horon birlik beraberlik içinde oynanacak.

                     -PALOVİT ŞELALESİ-                                                          - ÇİNÇİVA -

8. GÜN 16 TEMMUZ : PALOVİT ŞELALESİ, ÇİNÇİVA, TRABZON

Farkımızı size kanıtlayacak bir son gün programı ile karşınıza çıkıyoruz. Bildiğiniz tur programlarından değil yani, 8 gün dediysek bir bildiğimiz vardır. O yüzden hatırlatalım mümkün mertebe dönüş biletlerimizi saat 17-18 saatlerinden sonra alıyoruz. Geçelim programa samimi ve keyif dolu ortamımızda kahvaltımızın ardından pansiyondan ayrılıyoruz. Havlularınızı yanınıza almayı unutmayın çünkü muhteşem bir şelale deneyimi sizleri bekliyor. Palovit şelalesine yürüyüş ve dileyenin yüzebileceği şelale gezimizden sonra Çinçiva kahveye uğrayıp yöresel ürünlerimizi tadıp çayımızı yudumluyoruz. Dileyen dostlar evlerine götürmek için bu noktada organik ve yöresel lezzetlerden edinebilirler. Devamında peynir’den tereyağına, Rize bezine kadar her çeşit hediyeyi alabileceğiniz uygun noktalara gideceğiz. Yönümüzü Trabzona çevirip yemeğimizi ünlü Akçabaat Köftecisi Nihat ustada yedikten sonra Trabzon merkezde bulunan tarihi Ayasofya Kilise ve Müzesi ile Atatürk Köşkünü ziyaret ederek bu rüya gibi tatili damağımızda enfes tatlar dimağımızda müthiş anılarla bitirip bir başka gezimizde buluşmak üzere sizleri Trabzon Havaalanından uğurluyoruz.

Program ile ilgili önemli: Hava şartlarına göre program içeriğinde değişiklik yapılabilir.

Önemli notlar:

- 7 gece 8 gün kişi başı ücret  1600 TL

Fiyata Dahil Olanlar : Uçak hariç tüm transferler- YP Konaklama - Zorunlu Seyahat Sigortası ve Rehberlik.

- Maliyetleri ince ince düşünülmüş gezimizin gerçekleştirilebilmesi için katılımcı sayısının en az 15 en çok 30 kişi olması gerekmektedir. 
- Uçak biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar hesaplı olacaktır. Uçak gidiş biletlerinizi  Kars'ta en geç 11-12 arasında  olacak şekilde ve dönüş biletlerinizi Trabzon'dan saat 17-18 den sonra almanız uygun olacaktır.
- Mevsim koşullarına uygun kıyafetler ve malzemeler mutlaka getirilmelidir: Su geçirmez yürüyüş botu ve yedek ayakkabı, su geçirmez yağmurluk/panço, pantolon(kot önermeyiz), polar, tozluk, 25 -35 lt. sırt çantası, akşamları soğuk olabileceğinden bere, kazak, düdük, kafa feneri. Ayrıca fotoğraf makinası, güneş gözlüğü, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar. Mayo ve havlunuzu unutmayın. Yürüyüşlerde konforlu olabilmeniz için giysilerinizin termal/ sentetik olmasına özen gösteriniz, böylece ıslandığında çok çabuk kurur. 
-Hava şartlarına göre program içeriğinde değişiklik yapılabilir.

Gezi rehberleri: 

 Bu geziyi Kaçkarlarda ilk dağcılık yapan, dağcılık eğitmeni, fotoğrafçı, Mestia’yi ve oradaki dağ yürüyüşü rotalarını bu tarafa ilk taşıyanlardan sevgili Asım HABERAL abimiz ile birlikte gerçekleştireceğiz. Ayrıca bendeniz rehberiniz Muco TÜRKYILMAZ  her an sizlerle olup gereken her türlü desteği sağlayacağız.
İletişim : 
Muco Türkyılmaz 
Tel: +90 539 649 84 94 
Facebook: Kackar Sevdalıları 
Email: kackarsevdalilari@gmail.com

BU ETKİNLİK A SINIFI  SEYAHAT ACENTESİ MAÇAHEL TURİZM TARAFINDAN YUDOSK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü