KAÇKAR ZİRVE, TRANS KAÇKAR VE KARADENİZ YAYLALARI

ARAÇSIZ ETKİNLİK
Yürüyüş Lideri İsmail KILINÇ Yürüyüş Lideri Fikret ÇUBUKÇU Etkinlik Türü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Etkinlik Tarihi 19.07.2020 Etkinlik Süresi 7 GÜN-6 GECE Katılımcı Limiti 20 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum ARTVİN-RİZE

KAÇKAR ZİRVE, TRANS KAÇKAR VE KARADENİZ YAYLALARI

19-25 TEMMUZ PAZAR-CUMARTESİ

Pansiyon ve Çadır Konaklamalı

Yürüyüş LideriİSMAİL KILINÇ - 05325868081, Fikret Çubukçu

Görülecek yerler; 
Erzurum, Yusufeli, Barhal (Barhal Gürcü Kilisesi), Olgunlar Köyü (Heveg Yaylası),

Dilberdüzü (Kaçkar ana kamp), Büyük Deniz Gölü (3.450 m.), Kaçkar Zirve (3.937 m.),

Naletleme Geçidi, Karadeniz Gölü, Yukarı Kavron Yaylası,

Ayder Yaylası ve koşulların uygunluğuna göre Huser Yaylası, Zil Kale ve Çinciva Köyü

Bu faaliyete isteyen arkadaşlarımız pansiyon konaklama olarak katılabilir, isteyen arkadaşlarımız tamamen kendi çadırı ve kamp malzemeleri ile katılabilir. Etkinlik süresince sırt çantalarını ve eşyalarını kendileri taşıyabilir ve tüm yeme içme gereksinimlerini kamp koşullarında kendileri karşılayabilir.

Minimum iki gece çadır konaklama olacaktır.

Çanta taşımak istemeyenlerin eşyaları katırlar ile taşınacaktır.

Yolculuk Erzurum Havaalanından başlayacak, Dönüş Trabzon Havaalanı olacaktır.

Faaliyet Özeti :
1. gün

19 Temmuz pazar sabah Pegasus 09.15 uçağı ile Erzurum'a hareket ediyoruz. Bizi Yusufeli Yaylalar (Hevek) Köyüne götürecek aracımıza Saat 12.00 gibi biniyoruz.
Kahvaltı brunch şeklide Erzurum'da Dağ ve manzaraları eşliğinde, zaman Çoruh nehrinin kollarını takip ederek Yusufeli üzerinden Barhal'a ulaşıyoruz. 45 dakikalık bir yürüyüşle Barhal Gürcü Kilisesine ulaşıyor, kiliseyi geziyoruz.
Aracımızla Yaylalar köyüne hareket ediyoruz. Pansiyon konaklama ve kamp köyde.
Akşam Yemeği ve Kahvaltı Kaçkar Pansiyon'da

2.gün
Kahvaltıdan sonra sırt çantalarımızı ve eşyalarımızı katırlara yükleyip 2200 metre yükseklikteki Olgunlar (Meredet) Yaylası'na yürüyoruz. Yayla'da kısa bir molanın ardından Dilberdüzü Ana kamp patikasına girip yürüyüşe devam ediyoruz. 
Nastaf Yaylası'nda (2400m) kısa bir mola verdikten sonra, tahmini saat 14.00 - 15.00 gibi Dilberdüzü Kamp Alanı'na (2900 m) varıyoruz.

Çadırlara yerleşmemiz ardından aklimatizasyon (yüksekliğe alışma) ve dinlenmemiz için serbest zaman. 

 

3.gün
Bugün, eğer hava koşulları uygun olursa, zirve yürüyüşü günü. Zirve yürüyüşünü zor bulan veya fiziksel durumu risk oluşturabilecek arkadaşlarımız Ana Kamp'ta kalabilir ya da bizimle 3.450 mt yükseklikteki Büyük Deniz Gölü Bölgesine kadar yürüyebilir.
 
Zirve yürüyüşümüz oldukça sert bir tırmanma başlayacak. Büyük Deniz Gölü Bölgesini geçtikten sonra dik, kayalık, çarşak dolu, sezona göre yer yer kar ve buz olan çıkışla, 3937 metrede Karadeniz’in en yüksek noktasına, Kaçkar Dağı’nın zirvesine ulaşıyoruz. Zirveye varmak birçoğumuz için önemli bir deneyim olacak. 

Hava koşullarına bağlı olarak zirvede yarım saat kadar kalıyoruz ve inişe geçiyoruz. Aynı rotadan kampımıza dönüyoruz.

Yürüyüş: 12 Saat Zorluk Derecesi: Zor, çok eğimli iniş ve çıkış  

Konaklama çadır

4. Gün
Sabah zirve yorgunu olduğumuzdan erken kalkmayacağız, dinleneceğiz.  Öğleden sonra 2.5 saatlik yürüyüş ile Olgunlar Yaylasına ineceğiz. Geceyi Yaylada geçireceğiz.
Çadır veya Pansiyon Konaklamalı.

5. Gün 
Sabah Naletleme Geçidi’ne doğru yola çıkıyoruz. 
İlk mola Dibe Yaylası’na, sonra Dibe Düzü’nde. Burada biraz soluklanıp Geçid’e doğru tırmanışa devam ediyoruz. Naletleme geçidi adı gibi çok ürkütücü değil ama geçidi aşmak yeni bir deneyim olacak.

Geçit 3400 metre yükseklikte ve Rize’yi Artvin’den ayıran sınır tam üzerinden geçiyor. Geçit’den sonra Karadeniz Gölü’ne doğru inmeye başlıyoruz. Gölü yukarıdan seyrederek, Acı Göl'ün kenarından Kavrun aşıtına doğru çıkacağız. kısa süren bu çıkışın ardından Küçük Gölün kenarında Mezovit ve Kemerli Kaçkar manzarasına karşı bir mola vereceğiz. Daha sonra patikadan aşağıya inerek 2200 metre yükseklikteki Kavrun Yaylası'na varıyoruz. Konaklama Yukarı Kavrun Yaylasında Çadır ve veya  pansiyonda.  

Bu yürüyüşümüzde de isteyen arkadaşlarımızın eşyaları yine katırlar ile taşınacak.

Karadeniz Gölü üstünde, Küçük Göl kenarında kamp atarak geceyi orada geçirmek isteyen arkadaşlarımızla ertesi gün Ayder'de buluşacağız.

Yürüyüş: 8 Saat Zorluk Derecesi: Zor, eğimli iniş ve çıkış  

6. Gün 
Geç kahvaltı sonrası kısa bir gezintiden sonra Ayder Yaylasına ineceğiz. Otele yerleşmenin ardından, enerjisi olalar ile Huser yaylasına yürüyeceğiz. Diğerleri Ayder Yaylasında zaman geçirebilir. Kaplıcada yorgunluk atabilir.

7. Gün 
Kahvaltının ardından Çinçiva Köyü’ne (Şenyuva) yürüyüş yapacağız.

Koşullar uygun olursa Zizna Köyündeki Köydeki tarihi konakları ziyaret edeceğiz. Çinçiva Köprüsü’nde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra dönüşe geçeceğiz.

Tahmini Saat 16:45-17:00 civarı Trabzon Havaalanı'na ulaşıyoruz.

Önemli Not :  Güney taraftan yapılan Kaçkar Zirve ve Kaçkar Trans faaliyeti zor ve uzun yürüyüşlerin olduğu fakat büyük tecrübe gerektirmeyen bir etkinliktir.

Bu etkinliğin özellikle zirve günü oldukça zordur. Bu aşamada katılımcı arkadaşlarımız mutlaka rehberlerimizin kararlarına uymalıdır. 

Gezi maliyetinin, üyelerimiz için 700 TL, web üyelerimiz için 750 TL olacağı hesaplanmıştır.

Tamamen kendi çadırında kalacak ve eşyalarını kendisi taşıyacaklar için katır taşıma ücreti olmayacaktır. Fazla eşyası olanlar ve Geçitten sonra da taşıma isteyenler ekstra katır taşıma ücreti ödemek durumunda kalabilir.

Pansiyon ve otelde kalacaklar için kahvaltı ve akşam yemeği dahil günlük kişi başı ortalama 180 TL fiyat alınmıştır.

Çadır konaklama yapıp kahvaltı ve akşam yemeğini pansiyonda yapacaklar günlük 80 TL ödeyecektir.

Özetle : Pansiyonda konaklayacaklar için akşam yemeği, kahvaltı, transfer, katır taşıma, rehberlik dahil 1.600 TL civarı, Çadırda konaklayacaklar için 700 TL civarı toplam maliyet oluşacağı öngörülmektedir.

Uçak ücreti hariçtir.

GEREKLİ MALZEMELER:

ÇADIR, MAT, UYKU TULUMU,

EL YADA KAFA FENERİ, SIRT ÇANTASI,

KİŞİSEL MALZEME VE İLAÇLARINIZ,

TEKKİNG PANTALON, TİŞORT, YAĞMURLUK, BOT VS...

ISLAK HAVLU, SABUN, DİŞ FIRÇANIZ, PEÇETE VS...

TABAK, ÇATAL, KAŞIK VS...

UYARILAR:   

  • Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği şeklinde planlanmış programlarımız yoktur.
  • Konfor beklentisi olan katılımcılar için uygun bir etkinlik değildir.
  • Katılımcılar doğaya çıktıklarında belirli risklere maruz kalabileceklerini  bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.     
  • Kalp, tansiyon, solunum ve ortopedik rahatsızlığınız varsa kesinlikle etkinliğe katılmayınız.     
  • Yürüyüş lideri uygun görmesi halinde programda değişiklik yapabilir

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 © Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü