İSTİKLAL YOLU ATATÜRK YÜRÜYÜŞÜ 2016

Etkinlik Türü YÜRÜYÜŞ ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 01.06.2016 Etkinlik Süresi 4 GÜN- 105 KM. Katılımcı Limiti 27 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 7 Konum

 

İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya uzanan, Kurtuluş boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km’lik yoldur.

Savaş boyunca İnebolu açıklarına gemilerle gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu’ya taşınmış, Kastamonu kadınları tarafından zor şartlarda cepheye taşınmıştır.

İstiklal Yolunun İnebolu-Kastamonu arası, Kastamonu il sınırları içerisindeki 105 km’lik bölümü Kastamonu Valiliği tarafından işaretlenerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir. 2006 yılından beri Kastamonu valiliği tarafından Kastamonu’dan İnebolu’ya uzanan “İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü” düzenlenir.

Milli Mücadele yıllarında bütün halkımız bağımsızlığımız için mücadele vermiştir. Anadolu’nun pek çok kenti kasabası gibi İnebolu ilçemizde gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıkar sonucunda TBMM tarafından 1924 yılında İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Yudosk olarak her yıl katıldığımız bu anlamlı yürüyüşe bu yıl da katılacağız. Yürüyüş boyunca çadır ve malzemelerin taşınması ve yemek temini Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.Yol masrafları katılımcılar tarafından karşılanmak zorundadır.  Araç kiralandığı taktirde, bu aracın maliyeti katılımcılar arasında bölüşülecektir.

1 Haziran Çarşamba gecesi başlayıp toplam 10 saat kadar sürecek yolculuğumuzu 2 Haziran sabahı yürüyüş başlayacak ve 4 Haziran akşamı toplamda 105 km civarında yürünerek son bulacaktır.Aynı gece yola çıkılıp 6 Haziran günü İstanbul'a dönüş gerçekleştireceğiz. 

 

Program:

1. Gün 2 Haziran 2016 Perşembe günü İnebolu'ya varış ve saat 9:30 da tören. Ardından saat 10:00 da  yürüyüşümüz başlıyor. 12:30 da mola yerimizde öğlen yemeğimizi yiyeceğiz. Molanın ardından Çuhadaroğlu Kamp alanımıza varacağız ve çadırlarımızı kuracağız. İlk gün 22 km lik bir yürüyüş gerçekleştirmiş olacağız.  Akşam yemeği 19:30 da kamp yerimizde verilecek.

2. gün 3 Haziran 2016 Cuna günü: Sabah 6:30 da kalkış. 7:00 da kahvaltının ardından, saat 8:00 de toplamda 22 km olan yürüyüşümüze başlayacağız. Yine 12:30 da öğle yemeğimizi yedikten sonra saat 17:30'a kadar yürüyüşümüze Ecevit Hanı Kamp merkezine kadar sürdüreceğiz. Kamp alanında çadırlarımızı kurduktan sonra 18:30 da akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

3. Gün 4 Haziran Cumartesi günü : 6:30 da kalkış, 7:00 de kahvaltı olacak. Yine 8:00 de yürüyüşümüz başlayacak. 12:30 da öğle yemeği molasının ardından saat 14:30 gibi Seydiler İlçesinde bulunan ve Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı tarafından yapılan Şerife Bacı anıtının açılış törenine katılacağız. 27,5 km yürüyüşümüzün ardından Halkacılar Kamp alanımıza varmış olacağız.Çadırlarımızı kurup kamp alanımıza yerleştikten sonra, 18:30 da akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

4. Gün 5 Haziran Pazar günü: Her zamanki gibi 6:30 kalkış, 7:00 kahvaltı, 8:00 yürüyüşümüz başlayacak.Öğle yemeğimiz 12:00 de.32 km lik yürüyüşümüzün ardından Kastamonu Cumhuriyet meydanında yürüyüş sonu bir tören düzenlenecek.Ardından 15:00-19:00 arası Kastamonu'da serbest zaman geçireceğiz. 19:30 da akşam yemeği.

Yürüyüş sırasında Ambulans ve Ring minibüsleri bizlerle birlikte parkurda olacaktır.Her hangi bir durumda yürüyüşü yarım bırakarak kamp alanına geçiş yapabilirsiniz.Kamp malzemelerimiz iki kamp arasında kamyonlarla taşınacak.Her gün farklı kamp alanlarında geceleyecek sabah bütün malzemeler toplanıp kamyona teslim edilecektir.

Toplamda 105 km'lik bir yolla İnebolu'dan Kastamonu'na kadar inişli çıkışlı zor fakat muhteşem bir yürüyüş sonunda Türkiye'nin her yerinden gelen katılımcılarla birlikte , katılım sertifikanız ve kesinlikle onur duyacağınız Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası sahibi olacaksınız .

Malzemeler:

Yanınıza eşya alırken lütfen çekinmeyin zaten kamyonlar taşıyacak .

Yürüyüş sırasında havanın yağışlı olması kuvvetle muhtemel. Gece sıcaklıkları ise 7 derecelere kadar düşebiliyor.

Kamp malzemeleri araçlarla taşınacaktır. Bunları koyduğunuz çantaları korumak için bir çuval veya çöp poşeti önerilebilir.

1)Su geçirmez bileklikli treking botu ve yedeği. (yedek yoksa spor ayakkabı) Zorunludur.

2) Tozluk ve iki adet baton.

3.) Yağmura dayanıklı su geçirmez çadır. (Çamur olduğunda, çadırınızı rahat bir şekilde toplayıp temiz bir şekilde tekrar kurmak için altına sermelik naylon örtü alabilirsiniz.Çadırınızın nemini silip toplamanız için su çeken bir bez bulundurmanız tavsiye edilir) Zorunludur.

4.) Mat ve uyku tulumu. (En az 15 derecelik ve üstü tavsiye edilir) Zorunludur.

5.) Panço tipi yağmurluk ve basit bir yağmurluk. (Aşırı yağmur olabilir. Önemli) Zorunludur.

6.) Küçük günübirlik doğa yürüyüşü sırt çantası. (Yürüyüşte kullanacağınız hafif bir çanta tercih ediniz) Zorunludur.

7.) Kıyafetlerinizi koyacağınız küçük bir bavul hazırlayın. Çadır, uyku tulumu vb. eşyalarınızı ayrı bir çantaya koyunuz. Bu çantaları kamyona yüklerken çantalarınızı içine koyacağınız 2 büyük çuval alıp üzerine isminizi silinmeyen bir kalemle yazınız / bağlayınız. Aksi takdirde çantalar görevlilerce karga tulumba atıldığı için dağılıp, kopabilir. Çanta seçimi ve uygulama size ait ama önemle tavsiye edilir.

8.) İklim değişken olduğu için aşırı yağmur, rüzgar veya güneşe maruz kalabiliriz. Bu yüzden güneş gözlüğü, güneş kremi, geniş kenarlıklı şapka, fular, eşarp gibi güneşten koruyucu aksesuarları yanınıza alınız. İsteğe bağlıdır ama önemle tavsiye edilir.

9.) Hava sıcak da olsa geceler soğuk oluyor. Mutlaka polar tipi bir üst giysi, içinize de uzun kollu içlikler alınız. Önemli unutmayınız. Zorunludur.

10.) İklim değişken olduğu için kıyafetlerinizi dikkatli ve yürüyüşe uygun olarak seçiniz. Mutlaka yanınıza uzun kollu içlikler ve uzun kollu üstler alınız. Pantolonlarınızı uzun seçiniz, uzun yürüyüşler yaptığımız için kısa pantolon giyenlerde rüzgarlı alanlarda ciddi kas sıkışmasına bağlı ağrılar olabiliyor dikkat ediniz. Önemle tavsiye edilir.

11.) Bir çamaşır ipi ve bir kaç mandal alınız. Mutlaka kurutulacak bir şeyler oluyor. İsteğe bağlıdır. Tavsiye edilir.

12.) Çantanızda pratik çatal, bıçak, kaşık alınız zira yemekte verilenler plastik olduğundan kırılıyorlar. İsterseniz bir çay kupası ve termos alabilirsiniz. İsteğe bağlıdır. Tavsiye edilir.

13.) Kullandığınız ilaçlar varsa yedekleriyle yanınıza alınız ya da herhangi bir  rahatsızlığınız varsa ve olursa  rehbere mutlaka etkinlik öncesi bilgi veriniz. Zorunludur.

14.) Yara bandı, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç, kaslarınıza sürmek için kas gevşetici jel, burkulmalara karşı elastik sargı gibi kişisel acil sağlık kitinizi oluşturunuz. Olması gereken önemli malzemelerdir. Önemle tavsiye edilir.

15.) Yemek aralarında kan şekerinizi dengelemek için kuru meyve vb. atıştırmalıklar alınız. Bunları 4 günlük ayrı poşetleyiniz. Yanınıza fazla ağırlık yapacak şeyler almayınız. İsteğe bağlıdır. Tavsiye edilir.

16.) Molalarda bazı bölgelerde keneye karşı uyarılar olabilir. Lütfen uyunuz vede yanınıza hafif bir yer örtüsü alıp onun üzerine oturunuz veya uzanınız. Yürüyüş rotasından çıkmayınız. Başkaları kestirmeden gitse de rehberin gittiği yoldan gidiniz bazı alanlarda kene riski olduğu için yürüyüş yolumuz önceden kontrol ediliyor ve tespit edilen yerlerden geçmememiz için uyarılıyoruz lütfen dikkat ediniz. Uyarılara uymak zorunlu, örtü isteğe bağlıdır.

17.) Etkinlik boyunca grubunuzun sorumlusu sizinle ilgili olacak ama asıl rehber Kastamonu Turizim İl Kültür Müdürü Ö. Ziver Kaplan bey'dir. Lütfen genel kurallara ve programa uyalım. Zamanında çadırlarımızı toplayalım. Yürüyüşe başlama işareti verildiğinde kesinlikle bekleme olayı yoktur. O yüzden önce çadırınızı ve eşyalarınızı kamyona verip kahvaltınızı hazır olduğunuzda alınız. Kurallara uymak zorunludur.

18.) Başlangıçta ve bitişte törenler olacak. Tören sırasında herkes anlaşıp beyaz veya kırmızı tişört giyerse (hatta bunlar İstanbul tişörtleri olabilir) harika bir renk uyumu oluyor ve milli mücadele ruhunu görselde yaşayabiliyoruz. Varsa yanınıza Türk bayrağı almayı unutmayınız. Yanınıza şapka veya bandana gibi kırmızı beyaz aksesuarlar alabilirsiniz. İsteğe bağlıdır.

*Bu yürüyüş uzun olduğundan dolayı kondisyon gerektiren bir yürüyüştür. Katılımcılarımızın bu konuyu dikkate alması önemle rica olunur.

**Bu gezinin Araç ihtiyacı Beykoz Belediyesi'nin sponsorluğunda gerçekleşecektir. Yol masrafları dışındaki masraflar  (Şöförlerin otel konaklamaları, ihtiyaçları vb.gibi) katılımcılar arasında bölüşülecektir.

***Faaliyet Sorumlusu : Ümit Tetik: 0 536 360 30 31

 

Araç Durakları 

22.00 İncirli Alfemo
22.15 Mecidiyeköy Y.K.Bank
22.25 Yıldız Sait Çiftçi
22.40 Kadıköy EVLENDİRME
22.50 E-5 Göztepe
22.55 E-5 Kozyatağı
       E-5 üzeri Maltepe, Kartal v.s.
      Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü