İPEK YOLU ÖZBEKİSTAN

TURSAB A8407 UGO TURİZM ACENTESİ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR
Yürüyüş Lideri İsmail KILINÇ Etkinlik Türü Yurtdışı Doğa Gezisi Etkinlik Tarihi 19.06.2020 Etkinlik Süresi 8 GÜN - 6 GECE Katılımcı Limiti 12 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Ön Kayıt 0 Katılımcı Konum ÖZBEKİSTAN
İPEK YOLU ÖZBEKİSTAN
19 HAZİRAN CUMA-26 HAZİRAN CUMA
Gezi programımızda, Taşkent,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Semerkant, Buhara ve Türk kültürünü köklü gelenekleriyle taşıyan tarihi Hive (Khiva) şehirleri yer almakta.
 
Program Detayları;
19 Haziran cuma;
 
Özbekistan Seyahatimiz 19 Haziran akşam 22.405 uçağı ile İstanbul’dan başlayacak. 
 

 
20 Haziran cumartesi;

Sabah erken saatlerde Taşkent'te olacağız otelimize yerleşme ve kahvaltının ardından şehir turu; Taşkent, geniş yolları, yeşil alanları, düzenli yerleşimi, sağlam altyapısı ile Sovyet şehir planlamacılığının en önemli örneklerinden biridir. Şehir turu esnasında, XIX. yüzyıl sanat eserlerinin görülebileceği Uygulamalı Sanatlar Müzesi; Timurlenk'in etkileyici bronz heykeli ile Amir Timur Meydanı; Sovyet döneminde Lenin Meydanı olarak adlandırılan kentin en güzel havuzlarının yer aldığı Bağımsızlık Meydanı; Ali Şir Nevai (Navoi) Opera ve Bale Tiyatrosu binası ile görkemli Tiyatro Meydanı, XVI. yüzyılda Şeybaniler zamanında Taşkent'i yöneten Timur’un torunları tarafından inşa edilmiş Barak Han Medresesi; Baş Cuma Cami olarak kullanılan Tila Şeyh Camii. Daha sonra, hala ticarette taşıdığı önemi gözlemleyebileceğiniz tarihi Chorsu Çarşısı; 1978 yılında hizmete giren ve Orta Asya'nın ilk metrosu olan, her istasyonu farklı mimari biçimlerde yapılmış ayrı bir tarzda dekore edilmiş olan Taşkent metrosu gezilecek yerler arasında. Akşam yemeği, şehrin en canlı ve renkli bölgesi olan Emir Timur Caddesinde. Konaklama otelimizde.


21 Haziran pazar;

Sabah erken saatlerde havalanına transfer. Özbekistan ve Türkmenistan sınırları içinde kalan, Ceyhun (Amu Derya) Nehri’nin döküldüğü Aral Gölü’nün güneyinde, Kızılkum ve Karakum çöllerinin arasında uzanan Harezm Bölgesi’ndeki vaha şehir Hiva’ya doğru uçakla yolculuk. Hiva'ya varışı takiben tarihi şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Geç kahvaltı’nın ardından, Türkçe bilen yerel rehber ile, tarihi İçhan Kalesi'nin detaylı keşfine başlayacağız.

İpek Yolu üzerindeki en önemli duraklardan birisi olan Hiva'nın kalbi olan, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi İçhan Kalesi, çok iyi korunmuştur ve yaklaşık 2.200 metre uzunluğundaki güçlü kerpiç surlarla çevrilidir. Günümüzde toprak rengi ve kızılın hakim olduğu bu kale, yeşil ve mavi çinilerle kaplı medreseler, camiler ve türbelerin parladığı, zamanın durduğu Orta Asya’nın en büyük açık hava müzesidir. Seyid Alaaddin Türbesi, Muhammed Emin Medresesi, Cuma Camisi, Abdullah Han Kervansarayı ve Medresesi, Allakuli Han Medresesi ve Kapalı Çarşısı, Pehlivan Mahmud Türbesi, inşaatı bitirilemeyen 26 metre yükseklikteki görkemli Kalta Minor Minaresi, Hoca İslam Camisi ve Hiva’nın simgesi 45 metrelik Minaresi, Şirgazi Han Medresesi, Hiva Hanlarının yazlık sarayı Taş Avlu, köle pazarının kurulduğu kalenin doğu kapısı Palvan-Darvaza gezilecek yerler arasında. Akşam yemeği, eğer grup isterse, folklorik gösteriler eşliğinde eski bir medresede. Geceleme butik otelde.

22 Haziran pazartesi;

Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman.

Öğleden sonra saat 14.00 treniyle, İpek Yolu güney güzergâhı üzerinde bulunan, uçsuz bucaksız Kızılkum Çölü’nün zorlu koşullarını geçen kervanların umutla beklediği, çölün güney ucundaki yemyeşil vaha ve kutsal şehir Buhara’ya hareket edeceğiz. Fergana Vadisi ve Çölü trenle geçeceğiz.

Gece  saaetlerinde Buhara’ya varış ve şehir merkezindeki eski bir kervansaray olan butik otelimize yerleşme.

23 Haziran salı;  

Kahvaltımızın ardından, Türkçe bilen yerel rehber eşliğinde, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Buhara’nın keşfi için hareket: Registan Meydanı; 1920 yılına kadar Buhara Hükümdarların ikamet ettikleri saray Ark Kalesi (İç Kale); Chor (Dört) Minare Medresesi; Kukeldaş Medresesi, Hanaka Medresesi, Nadir Divan Beyi Medresesi ve Nasreddin Hoca Heykeli’nin bulunduğu Lebi Havuz Kompleksi; Karahanlılar’dan kalma Orta Asya’nın en eski camisi Magaki Attari Camisi; Buhara’nın ruhani atmosferinin en fazla hissedildiği yer Poyi Kalo Meydanı; Karahanlılar tarafından yaptırılan 47 metre yüksekliteki görkemli Kalon Minare; Kalon Camisi; Miri Arap Medresesi; Timur’un torunun yaptırdığı Uluğ Bey Medresesi; Şeybaniler zamanında yaptırılan Abdülaziz Han Medresesi…

Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.


24 Haziran çarşamba;  

Kahvaltının ardından serbest zaman, isteyenler ile yürüyerek Buhara tarihi merkezinin keşfine devam: Orta Asya'daki pişmiş tuğladan yapılmış ilk mimari yapı İsmail Samani Türbesi; Harezm mimarisinin izlerini taşıyan Hz. Eyüp Çeşmesi; benzersiz süslemeleriyle Bolo Havuz Camisi; kubbeli çarşılar... Öğleden sonra ise Buhara’nın dışında yer alan önemli tarihi eserleri gezmek üzere yola çıkış: doğu ve Rus Mimarisi’nin izlerini taşıyan göz alıcı son Buhara Emiri’nin Yazlık Sarayı olan zarif “Sitora-i-Mokhi-Khosa”; Orta-Asya’da İslam dininin kökleşmesinde büyük rol oynayan sufi din adamı Bahauddin Nakşibendi Küllyesi ve türbesi (kutsal edilen kompleks hala bir hac yeri olarak kullanılmakta) gezileri. Gezinin ardından, Akşam hızlı treni ile Zeravşan Irmağı vadisinde bulunan Özbekistan'ın ikinci büyük şehri Semerkand'a 2.30 saat süren konforlu yolculuk.  Dünyanın en güzel meydanlarından biri olduğu kabul edilen Registan meydanını gece ışıklarıyla seyretme. Konaklama otelimizde.


25 Haziran perşembe;

Sabah kahvaltımızın ardından, Türkçe bilen yerel rehber eşliğinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Timur’un efsane başkenti ve çevresi keşfimiz  başlıyor. Semerkand tarihi kenti dünya kültürlerin kavşağı ve buluşma noktasıdır. Antik Efrasiyab olarak M.Ö. VII. yüzyılda kurulan Semerkant, XIV.-XV yüzyıllar arasında Emir Timur döneminde nakış gibi işlenmiş, görkemli binalarla donatılarak altın çağını yaşamıştır. Göreceğimiz yerler; Emir Timur'un mezarı, Uluğ Bey tarafından kurulmuş ve bizzat kendisinin burada matematik ve astronomi dersleri verdiği yıldızlarla bezeli Uluğ Bey Medresesi, Uluğ Bey Rasathanesi, aslan ve ceylan figürleri ile süslenmiş Şir Dor Medresesi ve altın süslemeli Tellakari Medresesi ile çevrili Semerkand'ın Kalbi Registan Meydanı ve Timur’un eşi Bibi Hanım için yaptırdığı, çinileriyle ve Kufi yazılarla süslü Bibi Hatun Camisi. Son olarak da Efrasiyab gezisi; Semerkant şehrinin bilinen ilk yerleşimi Efrasiyab höyüğü, antik kentin tarihine ışık tutan Efrasiyab Arkeoloji Müzesi. 

Akşam yemeği Semerkand'da, müzikli ve danslı yerel bir restoranda.


26 Haziran cuma; 

Kahvaltının ardından, Semerkand serbest zaman.  15.20 uçağı ile İstanbul'a dönüş. 


Ücret :

590 USD, Dernek Üyeleri 580 USD
Fiyata Dahil Olanlar:
6 gece otel konaklama ve kahvaltı,
Taşkent - Hive Uçak bilet bedeli,

tren ücretleri dahil tüm ana ulaşım ve transferler,  
Organizasyon ve Yerel rehberlik ücretleri
Fiyata Dahil Olmayanlar  :
İstanbul - Taşkent, Semerkand - İstanbul uçak bedeli
Müze giriş ücretleri,

öğle atıştırmaları ve akşam yemekleri...

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 © Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü