DOĞUDAN KAÇKARLARA UZANIYORUZ

Etkinlik Türü YÜRÜYÜŞ ETKİNLİKLERİ Etkinlik Tarihi 13.08.2016 Etkinlik Süresi 7 gece- 8 gün Katılımcı Limiti 30 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 21 Konum
 
DOĞUDAN KAÇKARLARA UZANIYORUZ!
13-20 AĞUSTOS 2016
 
Yudosk üyelerine özel olarak hazırladığımız Temmuz Kaçkarlar gezisine talep çok büyük oldu. Buraları görmeyen kalmasın istiyoruz ve buyrun ikinci gezimiz hazır. Bu sefer rotayı biraz daha renklendirdik; Doğu Karadeniz keşfine doğudan, yani Kars – Ardahan Çıldır gölü güzergahından başlayacağız, Artvin ve Rize Kaçkarlar üstünden Trabzon’da bitireceğiz. Uluslararası Cittaslow oluşumu tarafından sakin şehir ilan edilen Şavşat ve Şavşat Karagöl’ü görüp, oradan Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı Maçahel’e uzanıp Camili ve Maral köylerini, Borçka Karagöl’ü ziyaret edeceğiz. Ve sonrasında versin elini Kaçkarlar…  Fırtına deresi.. yeşilin her tonunu barındıran yüce Kaçkar etekleri, buz gibi şelaleleri, buzul gölleri, muhteşem yaylaları, rengarenk çiçekleri, zirveleri, çanak vadileri….
 
Gezinin rehberi bendeniz Muco Türkyılmaz… Kaçkar dağlarının eteklerinde yaşayan Hemşinli bir köylü çocuğuyum. 1974 doğumluyum. Babamın yıllarca Avrupa’da çalışıp biriktirdiği parası ile satın alıp onardığı Kaçkarlar Çat Vadisi’deki Toşi pansiyonda 16 yaşımdan bu yana rehberlik yapıyorum, ailemle birlikte pansiyonu işletiyorum. Bu zamana kadar binlerce doğasever dostumuz oldu bu vadide. Yaylaları, zirveleri, buzul gölleri keşfettik, şelalelerde yüzdük, tulum eşliğinde horon oynadık, soba başında muhlama pişirdik. Siz de gelin katılın istiyorum, Sayımız artsın ki doğa çocuklarımıza kalabilsin!
 
İşte buyrun Kars’tan Kaçkarlara uzanan 7 gece 8 günlük programımızın detayları
 
Gezi başlangıç tarihi: 13 Ağustos 2016 Cumartesi
Gezi bitiş tarihi: 20 Ağustos 2016 Cumartesi
 
13 Ağustos 2016 Cumartesi: Kars Karşılama- Ardahan Çıldır Gölü- Artvin Şavşat Karagöl Milli Parkı İstanbul’dan Kars’a ulaşım için Pegasus 12:00 uçağına (Kars varışı 14:10), ya da Anadolu Jet 11:40 uçağına (Kars varış 13:35) bilet alabilirsiniz. Biletler şu sıra görece uygun fiyatlı, hızlı davranın ki ekonomik olsun. 14:30’da Kars havalimanından ayrılıyoruz. İstikamet Ardahan’ın meşhur Çıldır gölü. Kışın donup üzerinde at koşturulan Çıldır, yazın da ayrı güzel tabi. Göl çevresinde mola fotoğraf molası veriyoruz. Oradan sakinliğe doğru yol alıyoruz ce cittaslow Şavşat’a ulaşıyoruz. Yeşil çayırlara, karlı dağlara merhaba diyoruz. Devamında ise Sahara Milli Parkına geçip Şavşat’ın büyülü Karagöl’üne merhaba diyoruz. Göle nazır yemeğimizin ardından pansiyonumuza yerleşiyoruz.
 
 
14 Ağustos 2016 Pazar: Maçahel –Maral şelalesi Artvin keşfimize devam ediyoruz. Sabah araçlarımız ile dağ yolundan Maçahel’e doğru hareket ediyoruz. Maçahel Vadisinin doğa ve tarihi güzelliklerine karışıyoruz. Maral köyüne varıp yeşil vadideki pansiyonumuza yerleşip Maral şelalesini keşfe çıkıyoruz. Şelaleye doğru güzel bir patika var, mayolarınızı mutlaka yanınıza alın, şelalede yüzmeden dönmeye müsaade yok  Dönüşte köyü güzelce gezdikten sonra pansiyonumuzda akşam yemeğimiz hazır bizi bekleyecek
 
 
15 Ağustos 2016 Pazartesi: Borçka Karagöl- Fırtına vadisi- Çat vadisi Toşi Pansiyon varış
Pansiyonumuzdan ayrılıp komşu köy Camili’ye geçiyoruz. Evet Camili’deki camiyi görmeden dönmeyeceğiz. Daha önce böyle estetik ve farklı bir cami görmediniz, garanti! Oradan başka bir doğa harikası bizi bekliyor olacak- Borçka Karagöl. Göl çevresini geziyor, fotoğraflıyor ve ver elini Kaçkarlar ve Fırtına vadisi diyoruz. Hopa’ya iniyor oradan Kaçkarlar Milli Parkına doğru Fırtına deresi boyunca yemyeşil bir vadiden tırmanmaya başlıyoruz. Yol üzeri güzel molalarımız olacak. Demet Akbağ ve Erdal Özyağcılar’ın rol aldığı Sevdaluk dizisinin çekildiği Şenyuva Köyü’nü ve tarihi taş köprüsünü geziyoruz. Devamında 14. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bölgedeki 3 önemli kaleden biri olan Zilkale’yi ziyaret ediyoruz. Ve yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrası evimize yani Toşi Pansiyona varıyoruz. 
 
16 Ağustos 2016 Salı: Verçenik Zirvesine yürüyüş ve buzul göllerde yüzme
Sabah kahvaltımız ardından araçlarımıza binip Hemşin vadisi ve oradan Aşağıköy ve Ortaköy üzerinden 2500 mt rakımdaki Verçenik Yaylası’na varıyoruz ve yürüyüşe başlıyoruz. 2,5 saatlik bir yürüyüş ardından Verçenik Zirve Altı Kapılı Göller’e varıyoruz. Buradaki buzul göllerden müthiş kareler çıkaracaksınız. Dilerseniz gölde yüzebilirsiniz- mayo ve havlularınızı unutmayın. Güzelce dinlendikten sonra aracımıza geri yürüyoruz ve pansiyonumuza geri donuyoruz.
 
 
17 Ağustos 2016 Çarşamba: Tatos’ta vadinin en güzel gölleri ile buluşma, Akşamında horonlu müthiş eğlence
Sabah kahvaltımız ardından yine araçlarımıza biniyoruz, bu kez istikamet Kale-i Bala. Tatos dağlarının eteklerinde kurulmuş bu köydeki kaleye birlikte çıkıyoruz. Devamında Çiçekli Yaylası’na, oradan Köylük sırtı üzerinden Tatos göllerine doğru 3 saatlik bir yürüyüş yapıyoruz ve bence yöremizin en ama en güzel göllerine ulaşıyoruz- Tatos gölleri. Gölün keyfini çıkardıktan sonra araçlarımıza geri dönüyoruz.  Akşam pansiyonda yine keyifli bir gece bizi bekliyor. Horon oynamayan kalmayacak benden söylemesi!
 
18 Ağustos 2016 Perşembe:  Gito ve Ambarlı yaylası gezisi, gerçek yayla kültürü ve keyfi
Kahvaltının ardından Gito Yaylası’nı doğru yola çıkıyoruz. Oradan da Ambarlı Yaylası’na varıyoruz. Yürüyüşümüz Ambarlı’dan başlıyor ve yaklaşık 3 saat sonra 3100mt rakım’daki Balıklı Göl’e varıyoruz.  Bol bol fotoğraf çekip güzelce dinlendikten sonra yöremizde Yaylacılık kültürünü hakkıyla devam ettiren nadide köylülerimizden Maksude ablamızın yayla evine misafir oluyoruz, dileyenler kendi elleri ile yaptığı tereyağını, minciyi, peyniri, muhlamayı, ekmeği doya doya yiyecek. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız. Devamında bulutların denize döndüğü o müthiş anları görüntüleyeceğiz ve pansiyonumuza geri döneceğiz.
 
19 Ağustos 2016 Cuma: Pokut ve Sal’da güneşe şarapla veda
Bugün yine çok keyifli bir keşif var. İstikametimiz Amlakit Yaylası. Araçlarla vardığımız Amlakit’ten yürüyerek yılların oluşturduğu patikalar üzerinden Hazindağ’a, devamında Pokut ve Sal Yaylası’na geçiyoruz. Bu yürüyüşün keyfini hep hatırlayacaksınız. Pokut’taki böğürtlenlerin tadını unutamayacaksınız. Sal’da bulutların üzerinden 2000 mt rakımda manzarayı şaraplar eşliğinde izlemenin tadı bambaşka olacak. Devamında araçlarla Toşi pansiyona geri döneceğiz. Son gecenin keyfini Tulum ve horonla çıkartacağız! 
 
20 Ağustos 2016 Cumartesi: Trabzon’a dönüş
Bugün Kaçkar’a veda zamanı. Eminiz bir kez daha bu sefer başka bir mevsimini görmeye geleceksiniz. Kahvaltının ardından Fırtına kıyısından aşağı doğru salınıyoruz. Güzel molaların ardından tabii ki Çayeli Hüsrev’de de mola vermeden ilerlemiyoruz. Leziz tereyağlı fasulye ve özel tatlısı Turbo’yu yemeden geri dönmeyin derim Alışveriş te yapacaksınız elbet..Peynir’den tereyağına, Rize bezine kadar her çeşit hediyeyi alabileceğiniz uygun noktalara gideceğiz. Rize’nin semalarında Çaykur’un Ziraat tesislerine uğrayıp çayımızı da içeceğiz. Devamında istikamet Trabzon.. Uçuş saatine göre Trabzon’u panaromik şekilde görebileceğiniz Boztepe’ye de gideceğiz.  Gezinin bütünlüğü için dönüş uçak biletlerinizi 21:00 ve sonrası olarak almanız gerekmektedir. 
 
Eee… sürçü lisan ettiysek affola.. Sizleri Kaçkar’ın birer gönül elçisi olarak uğurlayabildiysek ise de ne mutlu bizlere.
 
Program ile ilgili önemli: Hava şartlarına göre program içeriğinde değişiklik yapılabilir. 
 
Ücret: 7 gün 8 gece, kişi başı toplam 1.250TL
Ücrete dahil hizmetler: Gelişte Kars Havalimanı’nda karşılama ve gezi programı boyunca tüm transferler; 7 gün yarım pansiyon ( kahvaltı+ akşam yemeği) konaklama; Yürüyüş günlerinde kumanya(sandviç ve içecek); Tüm gezi boyunca rehberlik, Dönüşte Trabzon  Havalimanına transfer, Zorunlu Seyahat Sigortası.
 
Ücrete dahil olmayan hizmetler: Kars’’a ulaşım ve Trabzon’dan dönüş; Öğle yemekleri; Yemeklerdeki ve otellerdeki ekstralar; Müze ve ören yeri girişleri; Kişisel harcamalar; Elde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay. vb)
 
Önemli notlar: 
- Uçak biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar hesaplı olacaktır.
- Mevsim koşullarına uygun kıyafetler ve malzemeler mutlaka getirilmelidir:  Su geçirmez yürüyüş botu ve yedek ayakkabı, su geçirmez yağmurluk/panço, pantolon(kot önermeyiz), polar, tozluk, 25 -35 lt. sırt çantası, akşamları soğuk olabileceğinden bere, kazak, düdük, kafa feneri. Ayrıca fotoğraf makinası, güneş gözlüğü, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar. Mayonuzu unutmayın. Yürüyüşlerde konforlu olabilmeniz için giysilerinizin termal/ sentetik olmasına özen gösteriniz, böylece ıslandığında çok çabuk kurur. Banyo havlunuzu mutlaka yanınıza alın. 
- Bu etkinlik TURSAB’a kayıtlı A sınıfı seyahat acentesi güvencesi ile gerçekleştirilecektir.
 
İletişim
Muco Türkyılmaz
Facebook: Kackar Sevdalıları
Email: kackarsevdalilari@gmail.com
 

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü