AKÇAKESE İSKELESİ KOYU HAFTAİÇİ YÜZME VE YÜRÜYÜŞ

TURSAB A11068 NOLU BALLİ TURİZM SEYAHAT ACENTE İŞBİRLİĞİ İLE
Yürüyüş Lideri İbrahim Kamil BİRLİKAY Yürüyüş Lideri Muhammed Emre DEMİRCİOĞLU Etkinlik Türü Orta Zorlukta Yürüyüş Etkinlik Tarihi 03.07.2019 Etkinlik Süresi GÜNÜBİRLİK Katılımcı Limiti 27 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 4 Konum ŞİLE/İSTANBUL

AKÇAKESE İSKELESİ KOYU HAFTAİÇİ YÜZME VE YÜRÜYÜŞ

YÜRÜYÜŞ BİLGİ:

Tarih: 03 Temmuz 2019 Çarşamba

Parkur Uzunluğu: İsteyenlerle 6-12 Km, keşif mahiyetinde

Görülecek Yerler: Akçakese İskelesi Koyu, Akçakese Plajları, (sadece yürüyenlerle birlikte) Gizli Koylar *, Sırp Limanı, İmrenli Plajı

Yürüyüş Parkurunun Yol Yapısı: Orman Yolları, Patika, kumsallar, çayırlar

Yürüyüş Liderleri: İbrahim Kamil Birlikay-05333074124 , Emre Demircioğlu

LÜTFEN ETKİNLİK DUYURUSUNU SONUNA KADAR OKUYALIM.

Birkaç haftadır, yakın çevremizde yer alan eşsiz güzellikteki sahillere gidiyor ve hafta içi tenhalığından istifade ederek bu güzelliklerin tadına varıyoruz. Bu haftaki planımız, Şile-Ağva arasındaki sayısız güzellikteki koylardan yalnızca biri olan Akçakese İskelesi koyunda yüzmek…

Akçakese sahillerini hepimiz az-çok biliyoruz. Fakat daha tenha olacağını düşündüğümüz için, Akçakese plajlarının batısında yer alan (ismini muhtarından öğrendiğimiz) Pınar Tarla mevkiindeki “Akçakese İskelesi” koyuna gidelim istedik. Etkinlik, sanırız ilk olacak…

Program kabaca şöyle:

Belirtilen saatlerde siz değerli misafirlerimizi alıp yola çıkıyor, kahvaltı molamızın ardından Akçakese Köyü’ne varıyoruz. Köyden itibaren aracımızla 1,5 km boyunca toprak yolu kullanarak koya ulaşıyoruz. Burada dilediğimiz kadar vakit geçiriyor ve denizin tadını çıkarıyoruz. Şayet deniz dalgalı olursa daha erken, aksi halde biraz daha geç bir vakitte (grup kararıyla), nispeten daha korunaklı birkaç noktası olan Akçakese ana sahillerine araçla geçebiliriz. Hatta daha önce görmeyen fotoğrafçı arkadaşlarımız için programdaki tüm koyların birer malzeme olacağını belirtelim…

Dileyenlerle, rehberlerimizden biri eşliğinde, saklı kalmış noktalarda yüzme molaları vereceğimiz bir yürüyüş yapabiliriz. Muhtemelen batıya doğru… Araştıracağız ve gizli kalmış koylarla ilgili internetteki tüm bilgileri derleyip etkinlik gününe kadar rotayı şekillendirmiş olacağız… Tamamen isteğe bağlı olan bu yürüyüşe katılacakların, şort yerine uzun pantolon/eşofman tercih etmesini rica ediyoruz. Zaman zaman sık bitki örtüsüne girebiliriz.

Hava rüzgarlı da olsa, B planına göre Akçakese plajlarına geçeceğimizden; doya doya yüzeceğimiz bu etkinliğe, hafta içi müsait olan misafirlerimizi bekliyoruz.

MALZEME NOTU: HAVLU, TERLİK ve MAYO yanımızda bulundurmalıyız… ŞAPKA olmazsa olmaz.  Ve çok önemli, sahil kumluk; HASIR (A101’lerde çok uyguna var) getirelim.

Ve olanlar mutlaka PLAJ ŞEMSİYESİ getirsin. Sahil ıssız, yani herhangi bir işletme yok.

ARAÇ NOTU: Şile otobanına giriyor ve seri bir şekilde ilerliyoruz. Bu yüzden, son durak Bostancı’dır.

  • Hafta içi İstanbul’un sabah trafiğine takılmamak adına, araç kalkış saati İncirli 06:30 olarak belirlenmiştir. Ters trafikte ilerleyeceğimizden, seri bir şekilde İstanbul’u terk edebiliriz.
  • Kahvaltıyı, Çayırbaşı Köyü’ndeki kahvede yanımızda getirdiklerimizle yapıyoruz. Biz gelmeden çayımız hazır oluyor. Kahvenin yanında bir pastane, az gerisinde A101 Market ve biraz ilerisinde Şok Market var. Alışverişimizi burada tamamlıyoruz.
  • Katılmanın mecburi olmadığı yürüyüşün ORTA zorlukta olacağını ifade edelim. Zira biz de bölgeyi keşfedeceğiz. Daha fazla sayıda güzelliği (koy, kumsal vb.) görmek adına kolay bir yürüyüş olmayabileceğini belirtelim. Fakat daha önce yürüyüşlerimize katılan misafirlerimiz için zor olmayacaktır.
  • Araçta bırakılacak olan yedek kıyafetler getirmek konforlu bir dönüş yolculuğu açısından yararlı olacaktır.

Fotoğraflar: https://www.instagram.com/hikingturkiye (Geçmiş Yudosk etkinlikleri ve doğa yürüyüşlerinden çeşitli fotoğraflar için sayfayı takip edebilirsiniz.)

* Gizli Koy; Sırp Limanından Akçakeseye doğru ağzı gizli bir koy vardır. Koyun içine 2,5 m'den geniş tekneler giremez, ama girdikten sonra içeri doğru 20 m uzunluğu vardır, aynı filmlerdeki gibi bir cennet tarzı bir koydur, içinde ayrıca bir mağara bulunur. Karadan ulaşımı yoktur, Karadeniz de olduğuna kimse inanmaz.

(Kaynak: http://www.sileagvakoyleri.com/2018/07/gizli-koy-akcakese-koyu-civi-agzi-yesilcay-nehri-hakkinda-detayli-bilgi.html )

NOT : *  Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir.
           *  Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.

            * Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 

            * Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Parkurumuzun bir  kısmı keşif  etapları içerir. Orman içi geçişler , patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

            * Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR.

PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.

 BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.

Araç Durakları
6.30 İncirli E-5 Edirne yönü Ömür Plaza önü
6.45 Mecidiyeköy Y.K.Bank
6.50 Sait Çiftçi
7.00 Kadıköy (Belediye binasının karşısındaki otobüs durağı Kayacanlar Börek önü)
7.10 E-5 Göztepe
7.15 E-5 Kozyatağı 

 BOSTANCI SON DURAK
        Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!... 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü